A tehenek tejtermelésének növekedésével az utóbbi évtizedekben a tápanyagigényük is egyre nőtt. A bendő befogadóképessége viszont behatárolt, így már nem elég egyszerűen csak silózni, hanem minőségi szilázst kell készíteni. Ahol nagyon nem mindegy, mennyi a szilázs mikotoxin-tartalma.

Sajnos a magyarországi szilázsok közel 20 százalékának a felső 20-30 centis rétege romlott. A nagy részük megbontás után melegszik, vagy kora tavasszal megerjed, amely jelentősen befolyásolja a szilázs mikrobiológiai állapotát. Így a mikotoxin-tartalmát is.

A szilázs mikotoxin-tartalma csökkenthető a megfelelő higiéniai körülmények betartásával

Az aflatoxin M1 megjelenése a tejben ugyan csak egy része a problémának, ám fontos gazdasági károkat okoz. Kevesebbet foglalkoznak azonban a szilázsban lévő zearalenon szaporodásbiológiai, a trichotecének (DON, T-2, HT-2) tejtermelést csökkentő és a fumonizin immungyengítő hatásával, melyek láthatatlanul okoznak veszteségeket. A témát az Agrárágazat cikke járta körül.

Mennyi legyen a szilázs mikotoxin-tartalma?

A mikotoxin-szennyezettség tekintetében nincs biztonságos szint, és minden esetben nagyon összetett feladatként kell kezelni. Figyelembe kell venni a következő befolyásoló tényeket:

  • a mikotoxinok kémiailag roppant stabilak, és ellenállóak a hőmérséklettel, valamint a tárolási és az erjedési folyamatokkal szemben
  • nagyon nehéz reprezentatív mintát venni, mivel a mikotoxinok egyenlőtlenül oszlanak el a szilázsban, és gyakran alakulnak ki toxinos gócpontok (hot spot - forró pontok)
  • szinergista hatások léphetnek fel bizonyos mikotoxinok között (két mikotoxin együttes hatása sokkal nagyobb, mint az egyes toxinok hatásának összege)
  • általában csak 4-8 mikotoxint vizsgálnak, de több mint 1000-et ismerünk ténylegesen - mivel soknak még nem tisztázott a káros hatása
  • olyan maszkos mikotoxinok jelenléte, amelyek akkor keletkeznek, amikor a mikotoxinok kötődnek bizonyos növényi tápanyagokhoz, amely észrevehetetlenné teszi őket a legtöbb vizsgálati eljárás számára
  • különleges befolyásoló tényezők, amelyek az állatok érzékenységét befolyásolják a mikotoxinokra (kor, fajta, ivar, faj, a vírus jelenléte, baktérium, stb.).
A mikotoxin-kockázatot a szilázsban több szinten lehet csökkenteni

A szántóföldön védekezhet a vetésforgó alkalmazásával, gombarezisztens növények termesztésével, a gombák kémiai és biológiai gátlásával. A szilázs készítése során tartsa be a megfelelő higiéniát (földdel szennyeződés), alkalmazzon megfelelő szilázs-adalékanyagokat (Biostabil® Plus, Biostabil® Mays), tömörítsen megfelelően, és zárja a silót légmentesen (lehetőleg 1 napon belül). A kitárolásnál figyeljen a szilázs leszedésének mértékére (télen 25 cm/nap, nyáron 50 cm/nap minimum), ne használjon fel a rosszul tartósított szilázst, valamint alkalmazzon vegyi adalékokat a nemkívánatos erjedés elkerülésére (BioSil® Liquid, Biomin® CleanGrain liquid). A szilázs feletetésénél az állatok egészségének megőrzésére és a gazdaságos termelés fenntartására alkalmazzon a TMR-ben mikotoxin inaktiváló adalékanyagokat (Mycofix® Plus 3.E, Mycofix® Select 3.E, Mycofix® Secure)!

Így csökkenthető tovább a szilázs mikotoxin-tartalma

A mai napig egyedül a Mycofix® termékeket engedélyezte hivatalosan az EU a mikotoxinok káros hatásait ellensúlyozni képes készítményként (hatékonyság, biztonságosság, ártalmatlanság szempontjából). A termék három különböző stratégia alkalmazásával segíti a mikotoxin-kockázat elleni küzdelmet

  • ásványi anyagok szinergista keverékével megköti a köthető mikotoxinokat (aflatoxin, ergot alkaloidok);
  • a nem köthető mikotoxinok enzimatikus lebontása biológiai összetevők által (fumonizin, zearalenon, DON és egyéb trichotecének);
  • biovédelmet nyújt a szervezetnek, mivel növényi és algakivonatokkal támogatja az immunrendszert, védi a májat, valamint az emésztőrendszer nyálkahártyáját.

Ha pedig arra kíváncsi, hogyan készíthető alternatív szenázs rozsból, kattintson ide és olvassa el korábbi anyagunkat!

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

6 szobanövény, amiről csak a legrutinosabbak tudják, hogy virágoznak is

2025.02.08.

Elgondolkodott már azon, hogy a szobanövényeink többre is képesek lehetnek, mint hogy egyszerűen csak zölden pompázzanak? Nos, készüljünk fel a meglepetésre! 

Egyáltalán nem hamvában holt ötletek – a fahamu egy csodaszer!

2025.02.08.

A hamunak nagyon sok hasznát fedezhetjük fel akár a házban, akár a ház körül vagy éppen a kertben. Ha ez utóbbi helyen szeretnénk használni, legyünk nagyon figyelmesek és legfőképpen mértékletesek, ne feledjük, hogy kedvezőtlenül megnövelheti a pH-t.

Ezüstérmes lett Hannoverben a süllyesztett fűtött malacfészek fejlesztés

2025.02.08.

A Nooyen Manufacturing által kifejlesztett süllyesztett fűtött malacfészek minden fialtatókarámhoz illeszthető, és integrálható a meglévő rendszerekbe: a fejlesztés a legutóbbi, 2024-es EuroTier szakkiállítás innovációs versenyén ezüstérmet kapott.

A talaj láthatatlan segítői révén ellenállóbbak és egészségesebbek lesznek a növényei

2025.02.08.

A kertészkedés kapcsán általában a növényeket károsító patogén gombákra gondolunk, amelyek ellen védekezni kell. Ugyanakkor léteznek olyan gombák is, amelyek segítik a növényeket. Ilyenek a mikorrhiza gombák, amelyek szimbiózisban élnek a növényekkel, támogatva azok tápanyagfelvételét és ellenálló képességét.

Kertterápiával segít a Hortus Medicus projekt

2025.02.08.

Hiánypótló tudás érkezett Magyarországra a kertterápia témakörében, a Hortus Medicus Erasmus+ projekt jóvoltából.

Nehezedik a pálya: egyre több gazda vállal mellékállást a megélhetésért

2025.02.08.

Németországban is egyre több gazdálkodó kénytelen nem mezőgazdasági munkával kiegészíteni a keresetét

Partnerhírek
Partner

Hogyan csökkentheti drasztikusan a mezőgazdasági költségeit? A megoldás a napelemekben rejlik!

2025.02.07.

A napelemek sokféleképpen hasznosíthatók a mezőgazdaságban, segítve a gazdálkodókat a költségek csökkentésében, a fenntarthatóság növelésében és a termelés optimalizálásában. Ebben tud segíteni önnek a Solargroup Energy Kft., akár a nemrég megjelent Öntözésfejlesztési pályázat keretében is.

Partner

Lenmag, toxinkezelés és fenntarthatóság – merre tart a magyar állattenyésztés?

2025.02.04.

A Noack új tulajdonoshoz, a holland Barentz csoporthoz került. Ez a lépés stabilabb pénzügyi hátteret biztosít, miközben a Noack továbbra is önállóan működik a bécsi központ irányítása alatt.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 170 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás