A Penn State kutatóinak új tanulmánya szerint a talajművelés nélküli termelést alkalmazó gazdálkodók csökkenthetik a gyomirtó szerek használatát, és mégis fenntarthatják a terméshozamot az integrált gyomirtási módszerek alkalmazásával.

Amikor a gazdálkodók már nem használnak talajművelést a gyomok növekedésének megzavarására, akkor jellemzően több gyomirtószert használnak a gyomok ellen – mondja a tanulmány vezető szerzője, Heather Karsten, a Penn State Egyetem növénytermesztési/ökológiai docense.

A kutatók kilencéves kísérletet végeztek tejtermelői vetésforgóban alkalmazott gyomirtószer-csökkentő gyakorlatokkal (Fotó: Pixabay)

Herbicid-rezisztens gyomok

„A gazdálkodók különösen nagy mértékben támaszkodnak néhány elterjedt gyomirtó szerre a kukorica és a szója szántás nélküli termesztése során, például a glifozátra. Mindez a gyomirtószer-rezisztens gyomok kialakulásához vezetett, amelyek ma már nagyon problémásak” – mondta Karsten. „Mivel Pennsylvaniában az agronómiai kultúrák több mint 65%-a szántás nélküli termesztés alatt áll, ezek a gyomok terjednek, csökkentik a terméshozamot, és nagyon nehezen kezelhetők.”

Annak tesztelésére, hogy a gyomirtó szerek alkalmazása csökkenthető-e a no-till termelésben, a kutatók kilencéves kísérletet végeztek tejtermelői vetésforgóban alkalmazott gyomirtószer-csökkentő gyakorlatokkal.

A vetésforgóban szójabab, kukorica őszi takarónövényekkel, három évig lucerna, majd téli repce szerepelt. A következő gyakorlatokat alkalmazták a gyomirtószer-bevitel csökkentése érdekében: a gyomirtó szereket csak sávosan alkalmazták a kukorica és a szójabab sorai felett, és a sorok között magas maradékanyag-tartalmú művelést alkalmaztak; kis szemű kísérő növényt, például zabot vetettek az évelő lucernával és a gyümölcsfűvel; és hatévente egyszer szántottak, hogy az évelő takarmányt gyomirtó szerrel való irtás helyett megszüntessék.

Folyamatos talajművelés nélküli gyomirtás

Ezeket a gyakorlatokat összehasonlították a folyamatos talajművelés nélküli gyomirtás során alkalmazott hagyományos, gyomirtó szereken alapuló gyomirtással, amely ismételt gyomirtószer-kijuttatásokból áll. Az eredmények méréséhez a kutatók mintát vettek a gyomok biomasszájából a szójababos, a kukoricás és az első két lucernás takarmányozási évben.

Arról számoltak be, hogy a csökkentett gyomirtószeres kezelésben több volt a gyombiomassza, ami az évek során több gyomnövényt eredményezett a kukorica és a szója csökkentett gyomirtószeres kezelésében – de a hozzáadott gyomnyomás nem befolyásolta jelentősen a terméshozamokat vagy a nettó hozamban mutatkozó különbségeket.

A következő lucernatakarmány-vetési évben a gyombiomassza ritkán volt nagyobb a csökkentett gyomirtószerrel végzett kezelésben, és a lucernatakarmány második évében sem haladta meg az előző évi értéket.

A terméshozam és a nettó hozam különbségei a legtöbb kultúrában és évben hasonlóak voltak – mutatott rá Karsten. Kifejtette: a kutatási eredmények azt sugallják, hogy a csökkentett gyomirtószer-befektetéssel járó integrált gyomirtás hatékony lehet.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás