Főleg a nappalok hőmérsékletén érződik, hogy tartósan a nyár válik az uralkodó évszakká. Pár dolgot másképp kell csinálni a kertekben, mint tavaszig jellemző volt. Az öntözések fontossága nő, a gyomosodás a nyár közepe felé csökken majd – többek között ezek is változnak...

A gyümölcsfák tövénél újból és újból megjelenő sarjhajtások csak a tápanyagot szedik el a növénytől, amelyeket ilyenkor is le kell vágni, lehetőleg az eredési helyüknél, tőből. Esetenként ehhez szükséges mélyebben kibontani a földet, hogy tényleg az eredési helyükön tudjuk ezeket eltávolítani.

A rossz irányba növő, párhuzamosan fejlődő ikerhajtásokat az eredésüknél
metsszük le (Fotó: Pixabay)

Tőből ki kell vágni, ahányszor csak előjönnek

A rózsák, az orgonatövek és más szemzett-oltott díszcserjék alanyrészéből előtörő vadhajtásokat is mindig ki kell vágni tőből, ahányszor csak előjönnek – kezdi az aktuális teendők sorolását a magyarmezogazdasag.hu.

A gyümölcsfák zöld hajtásait is érdemes ilyenkor korrigálni. A rossz irányba növő, párhuzamosan fejlődő ikerhajtásokat az eredésüknél metsszük le. A túl sűrűn álló hajtásokat is ritkítsuk meg, hogy közel egyenletes térállásba kerüljenek. Különösen fontos az egyenletes hajtáselhelyezkedés a még koronakialakítás alatt lévő fiatal fák esetén. 

A gyümölcscsomókból a két-három legfejlettebb maradjon meg

Amikor már megszűnt a gyümölcskezdemények természetes, tisztuló hullása, a még mindig egymást érőket ritkítsuk meg úgy, hogy a gyümölcscsomókból a két-három legfejlettebb megmaradjon.

A baracknál addig kell befejezni a feleslegesnek látszó gyümölcskezdemények leszedését, amíg magjuk csonthéja meg nem keményedik. A kajszi fák terméssel megterhelt ágait már most célszerű alátámasztani villás végződésű ággal.
Az idei és tavaly őszi telepítésű fák tövét szármaradványokkal, esetleg szalmával, fűkaszálékkal beszórva takarjuk a kiszáradás ellen, és ha szükséges, öntözzük is.

Bár idén később indult a szamócaszezon, miután letermettek a tövek, tegyük rendbe majd a szamócást. A szamócatöveken kifejlődő indanövények közül csak azokat hagyjuk legyökeresedni, amelyeket a már hároméves vagy idősebb szamóca helyében akarunk meghagyni.

A gyepnek jó műtrágya nem jó a gyümölcstermőknek

A gyep teljes növekedésben van, ilyenkor kiszórhatunk rá nitrogéntúlsúlyos műtrágyát, ám arra vigyázzunk, hogy ami a gyepnek jó műtrágya, nem feltétlenül jó a gyümölcsfáknak és díszfáknak! Utóbbiaknál a nitrogén a vegetatív irányba viszi el a fejlődést (ami a zöld gyepnél pont előny), ám ez a virágzást és a terméskötődést hátráltathatja is (ami gyepnél nem lényeges, de gyümölcstermőknél, virággal díszítő dísznövényeknél az).

A szőlőnél a megbomlott első kötözések igazítása mellett a második kötözés is időszerű lassan. A lelógó, egymásra hajló hajtások széthúzása és felkötözése „legyezőszerűen” hasznos, mert így egyenletesen éri a növényt a napfény. Időszerű a levelek hónaljában képződött hajtások visszacsípése is a második-harmadik levelük felett. Ha nincs elég eső, a szőlőt is érdemes öntözni.

A veteményesben a legfontosabb továbbra is a növények öntözése és az ezt követő porhanyító, gyomtalanító sekély kapálás.

Ha hármasával-négyesével összekötjük a karók csúcsát, szilárdabb lesz
a támasz (Fotó: Pixabay)

Jut hely egy-egy karalábé-, bimbóskelpalántának is

Karózni kell már a folyton növő paradicsomot és a karós babot is. Ha hármasával-négyesével összekötjük a karók csúcsát, szilárdabb lesz a támasz, és közöttük jut hely egy-egy karalábé-, bimbóskelpalántának is.

Az elvirágzott díszcserjék, a futó-, és bokorrózsák elnyílt virágrészeit csípjük le a fölső egy-három levéllel együtt, ezzel gyorsítjuk rózsák esetén az újabb virágképződést.
A tavasz végén már elvirágzott évelőket is most, nyár elején szaporíthatjuk: a tőről leválasztott gyökeres hajtásrészeket mélyen kapált, gereblyézett talajba ültessük. A futórózsák és a kúszócserjék többségének fásodó hajtásai lehúzva a földre és a nyirkos földdel vastagon betakarva gyökérképzésre serkenthetők. Egy-három év múlva leválaszthatók és önálló növényként nevelhetők tovább (ennek a szaporítási módnak bújtás a neve).

A rendszeres nyírással nevelt sövényeket nyírjuk meg úgy, hogy a gyenge fejlődésűeknél a hajtások fele, az erős növésűeknél kétharmada maradjon meg – zárul a magyarmezogazdasag.hu kiskerti tanácsadó írása.

.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás