A tél végével egyre aktuálisabbá válik a téma, hogy mit kezdenék azzal a helyzettel, ha tavaszi fagy tenné tönkre az ültetvényemen a termést. Ha megtörtént a baj, két lehetőség van. Bejelenti a kárt a falugazdásznak, aki elindítja a kárenyhítési rendszerben a kártalanítási folyamatot. Ha biztosítással is rendelkezik, akkor bejelenti a kárt a biztosítónak és elindul a kárrendezési folyamat. De nézzük meg, hogy mi a különbség a kettő között és hol vannak átfedések a rendszerben.

Ha az első pillérből megszerezhető kárenyhítési hozzájárulást igényli, akkor annak feltétele a növény 30%-os üzemi szintű hozamkiesése, de az elmúlt 5 év referenciahozama a számítási alap. Ha ez a hozamátlag alacsony, például csak a fele a potenciálisan megtermő hozamnak, például azért, mert több évben is kárt szenvedett az ültetvény, akkor ez a 30%-os termés kiesési kritérium egy normál hozammal feladott biztosításhoz képest olyan, mintha 65%-os hozamkiesés lenne a kárenyhítés feltétele. Tehát körülbelül itt van az a kármérték, melyen belül a kárenyhítési rendszer még nem fizet semmit, bár a biztosítás nyomán kifizetett kártérítés is csupán kitermelte a biztosítás díját.

Mit tenne, ha tavaszi fagy tenné tönkre a termést? (Fotó: Shutterstock)

Persze ne feledjük el, hogy ebben a biztosításban már benne van egy jégverés térítés is, ugyanis ritkán adnak a biztosítók tavaszi fagy fedezetet jégbiztosítás nélkül. A jégkárok pedig lényegesen jobban térülnek a biztosítói rendszerben, mint a kárenyhítés első pillérében.

Ez utóbbi megállapításokat könnyen ellenőrizheti az Agrisk Kárszimulátorával, ehhez csak egy 2 perces kalkulációt kell végeznie a honlapon.

A konklúzió végül is az, hogy minél fagyveszélyesebb az Ön ültetvénye, annál nehezebben tud megfelelni a kárenyhítés támasztotta feltételeknek és ezzel párhuzamosan annál nagyobb létjogosultsága van a fagybiztosításnak. Azonban, ha arra számítunk, hogy egyre sűrűbben fordulnak elő egyre nagyobb mértékű károk, amit az egyre szélsőségesebb időjárás erősen alátámaszt, akkor bátran kijelenthetjük, hogy az öngondoskodás jelenti a kifizetődő hozzáállást hosszútávon.

Az Agrisk szakértő csapata megválaszolja a felmerülő kérdéseket, csak hívja ügyfélszolgálatukat!

Szerző: Surmann Árpád, agrárbiztosítási szakértő, Agrisk.hu

(x)

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás