Szeptember 21-től megszűnt a Magyarország és Kanada között érvényben lévő vámok többsége, ideiglenesen hatályba lépett a Kanada és az EU közötti kereskedelmi megállapodás (CETA). De mit hozhat ez a magyar mezőgazdaságnak?

A szabadkereskedelemmel az a probléma, hogy az azzal járó előnyök nem egyenlően oszlanak el. A versenyképesebb ország és cég jobban jár, a gyengébb rosszabbul. A probléma itt az lehet, hogy jelen helyzetben Kanada számít erősebbnek és mi húzhatjuk a rövidebbet.

A potenciális vesztesek mindig az utolsókig küzdenek azért, hogy megakadályozzák a piacnyitást. A megállapodások pedig többnyire a nagyobb cégeknek kedveznek. Ők erősebb és gazdagabb szereplőként lépnek az új piacra, ahol csődbe vihetik a versenytársakat.

Európában ez különösen a mezőgazdaságot érinti érzékenyen, mert a kanadainál sokkal kisebb birtokméret, az állami és uniós támogatásoktól való elég erős függés, a kevésbé hatékony termelés, valamint a fogyasztóvédelmi, a környezetvédelmi és a népegészségügyi szabályok tömkelege teszi jóval drágábbá az itteni szektort - olvasható az Indexen.

A tájékoztatás szerint néhány meghatározott kanadai termék esetében az unió csak korlátozott mértékben nyitotta meg piacát, miközben több európai exportterméknél biztosítja a kanadai piachoz való jobb hozzáférést. Ilyenek például a feldolgozott termékek, a borok, a szeszes italok, a sajtok, valamint a zöldség és gyümölcstermékek.

Szeptember 21-től megszűnt a Magyarország és Kanada között életbe lépett a CETA.

A CETA megállapodást hazánk mellett szinte minden európai országban nehezményezik a gazdák. Az európaiak nem akarnak versenyezni a kanadaiakkal (is).

De a CETA csak az első lépés a nagyobb bajokhoz vezető úton. Ha ennek mintájára az Egyesült Államokkal hasonló megállapodásra kerül sor (ez a mozaikszó a TTIP), akkor az amerikai agrárpiac hatalmas és tőkeerős cégei  juthatnak az európai piacra. Ez különösen rosszul érintheti a magyar mezőgazdaságot.

A másik ellenérv, hogy az észak-amerikai szabályok jóval kevésbé szigorúak, mint az itteniek.Eezért akár hormonkezelt vagy génmódosított élelmiszerek is bejuthatnak az uniós piacra. Ennek ellentmond, hogy a CETA szövege alapján az EU-ba érkező kanadai termékeknek meg kell felelniük a vonatkozó uniós szabályozásoknak. Bár távlati célként szerepel a szabályok harmonizációja, de a GMO engedélyezését az EU tagállami beleegyezés nélkül nem vihetik végbe.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás