A gyeptelepítés és a pázsit hiánypótlása gondos munkát és szakértelmet kíván. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy mik azok a hatások, amelyek ártanak a fű állapotának, a megoldást pedig erre építeni. Anyagunkból kiderül, hogyan tehető újra egészségessé a kiskert gyepe szakember nélkül. A Kiskertblogger cikkét szemléztük. Tavasszal a gyep általában felújításra szorul, mert a téli hidegben a fűszálak megbarnulnak. Az évszakok és a hőmérséklet változásán kívül is van néhány dolog, ami kárt tehet a fű állapotában, ezáltal pedig a színe és a folytonossága is megváltozhat.
A szép gyep érdekében már tavasz előtt át kell gondolni a teendőket
  1. Télen a mélyebb részeken, ahol sokat áll pangó víz, a gyökereknél levegőtlenség alakul ki. Emiatt ott rendszerint kipusztul a fű. Az ilyen foltokat nem érdemes azonnal újravetni. Inkább lazítsuk fel a talajt, keverjünk bele homokot, töltsük fel tápanyagban dús földdel, és csak ezután vessük újra.
  2. Az egynyári gyomok nyáron sokszor fel sem tűnnek, tavasszal pedig általában később kelnek ki, mint a fű. Az ilyen gyomfoltok miatt kialakult fűhiányos területen lazítsuk fel a talajt, és vessük be sűrűn fűmaggal.
  3. A gyomirtó szerek ugyan drágák, de még mindig olcsóbb, mintha újra kellene telepíteni az egész gyepet. Ezek a kétszikű gyomokat irtják ki, a használatukat azonban mindig csapadékmentes napokra, illetve mindig két vágás között érdemes időzíteni.
  4. Amennyiben a fű vágás után csak lassan indul újra növésnek, barnább, mint vágás előtt, előfordulhat, hogy túl alacsony vágásmagasságra állította be a fűnyírót. Ilyenkor lassabban regenerálódik a gyep, állítsa a vágásmagasságot alacsonyabbra!
Így szüntesse meg a foltokat
Ha a fű színe sárgul, az gyakran tápanyaghiányt jelez. Ez komplex műtrágyával könnyen javítható. Ha azonban a talaj túlzott nedvessége miatti levegőtlen körülmények okozzák a sárgulást, akkor talajjavításra van szükség. De ha csak egy-egy folt keletkezett, azt elég felkapálni, és egy kis tápanyagpótlás után fűmaggal bevetni. Arra mindig figyelni kell, hogy a fűmag ne száradjon ki.A talajt vetés után tartsa nedvesen addig, amíg a fűszál 3-4 centiméter magasságú lesz.
Így lesz jó a gyep felülvetése
A kert gyepterületének életciklusa meghosszabbítható, ha tavasszal vagy ősszel felülveti fűmaggal a területet. A beavatkozásra feltétlenül szükség van akkor, ha az árnyékos területeken kikopott a gyep, a moha eluralkodott a gyepben, vagy a vakond gyakran túrja a kertet. A felülvetést általában tavasszal vagy ősszel érdemes elvégezni, ugyanakkor a talaj hőmérséklete ősszel a legmegfelelőbb. Ráadásul ilyenkor kevésbé valószínű, hogy a különböző gyomok vagy az aszály tönkretennék a fiatal gyepet. Ekkor alkalmas az idő a kikopott, legyengült felületek újravetéséhez is, így még a fagyok előtt megerősödik a gyep.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás