A gyeptelepítés és a pázsit hiánypótlása gondos munkát és szakértelmet kíván. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy mik azok a hatások, amelyek ártanak a fű állapotának, a megoldást pedig erre építeni. Anyagunkból kiderül, hogyan tehető újra egészségessé a kiskert gyepe szakember nélkül. A Kiskertblogger cikkét szemléztük. Tavasszal a gyep általában felújításra szorul, mert a téli hidegben a fűszálak megbarnulnak. Az évszakok és a hőmérséklet változásán kívül is van néhány dolog, ami kárt tehet a fű állapotában, ezáltal pedig a színe és a folytonossága is megváltozhat.
A szép gyep érdekében már tavasz előtt át kell gondolni a teendőket
  1. Télen a mélyebb részeken, ahol sokat áll pangó víz, a gyökereknél levegőtlenség alakul ki. Emiatt ott rendszerint kipusztul a fű. Az ilyen foltokat nem érdemes azonnal újravetni. Inkább lazítsuk fel a talajt, keverjünk bele homokot, töltsük fel tápanyagban dús földdel, és csak ezután vessük újra.
  2. Az egynyári gyomok nyáron sokszor fel sem tűnnek, tavasszal pedig általában később kelnek ki, mint a fű. Az ilyen gyomfoltok miatt kialakult fűhiányos területen lazítsuk fel a talajt, és vessük be sűrűn fűmaggal.
  3. A gyomirtó szerek ugyan drágák, de még mindig olcsóbb, mintha újra kellene telepíteni az egész gyepet. Ezek a kétszikű gyomokat irtják ki, a használatukat azonban mindig csapadékmentes napokra, illetve mindig két vágás között érdemes időzíteni.
  4. Amennyiben a fű vágás után csak lassan indul újra növésnek, barnább, mint vágás előtt, előfordulhat, hogy túl alacsony vágásmagasságra állította be a fűnyírót. Ilyenkor lassabban regenerálódik a gyep, állítsa a vágásmagasságot alacsonyabbra!
Így szüntesse meg a foltokat
Ha a fű színe sárgul, az gyakran tápanyaghiányt jelez. Ez komplex műtrágyával könnyen javítható. Ha azonban a talaj túlzott nedvessége miatti levegőtlen körülmények okozzák a sárgulást, akkor talajjavításra van szükség. De ha csak egy-egy folt keletkezett, azt elég felkapálni, és egy kis tápanyagpótlás után fűmaggal bevetni. Arra mindig figyelni kell, hogy a fűmag ne száradjon ki.A talajt vetés után tartsa nedvesen addig, amíg a fűszál 3-4 centiméter magasságú lesz.
Így lesz jó a gyep felülvetése
A kert gyepterületének életciklusa meghosszabbítható, ha tavasszal vagy ősszel felülveti fűmaggal a területet. A beavatkozásra feltétlenül szükség van akkor, ha az árnyékos területeken kikopott a gyep, a moha eluralkodott a gyepben, vagy a vakond gyakran túrja a kertet. A felülvetést általában tavasszal vagy ősszel érdemes elvégezni, ugyanakkor a talaj hőmérséklete ősszel a legmegfelelőbb. Ráadásul ilyenkor kevésbé valószínű, hogy a különböző gyomok vagy az aszály tönkretennék a fiatal gyepet. Ekkor alkalmas az idő a kikopott, legyengült felületek újravetéséhez is, így még a fagyok előtt megerősödik a gyep.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás