Tehénbotrány Hollandiában: csaltak az állatokkal a gazdák
Csaláshoz és átveréshez vezetett a foszfátkvóta, azaz a trágyatermelés adminisztratív korlátozása Hollandiában. A holland mezőgazdasági minisztérium szerint 2100 tehenészet trükközött a nyilvántartásokkal. De miért dagadt ekkorára a tehénbotrány a tengerparti országban?
Hollandiában ezres nagyságrendben érinti az adathamisítási botrány a tehenészeteket. A tehenek, az üszők és a borjak egyedi azonosítóival csaltak – számolt be a parlamentnek szóló jelentésében Carola Schouten holland mezőgazdasági miniszter az Agrárszektor híre szerint. A kormányzat válasza az volt, hogy két napra felfüggesztette az érintett üzemek állatkereskedelmét, tejet és húst azonban továbbra is forgalmazhatnak.
Hollandiában az állatállomány nagysága óriási nitrát- és foszfátterhelést jelent a környezetnek. Ezért egyáltalán nem csoda, ha már az állatok partközeli hajókon való nevelésével is kísérleteznek. Mivel rendre túllépik a foszfátkibocsátásra vonatkozó uniós előírást, ezért a büntetést elkerülendő, kvótarendszert vezettek be az állattenyésztésben. Idén januártól üzemi szinten kell betartaniuk az állatlétszámhoz igazodó felső korlátot. De ez nem megy könnyen, sőt, több állattartó át akarta rázni a hatóságokat. Az előírások ugyanis tarthatatlannak bizonyultak. A botrány abból robbant ki, hogy 2100 tehenészetben hallgatták el az üszők első ellését. A megszületett borjakat a tejelő állományhoz regisztrálták, mint kettős és hármas ikerellést. Ezzel pedig az üszők továbbra is növendékek maradhattak. Az állategység-számítás szempontjából ugyanis a tehén egyet ér, míg az üsző csak egy fél „számosállat”, így papíron kevesebb trágyát termel.
Hirdetés
Nem ma keletkeztek a tehénbotrány okai
Az Európai Uniós Nitrát Irányelvet a magyar gazdálkodók is jól ismerik. Arról itt írtunk korábban, hogy a holland állattartóknál mi a helyzet. A szigorú szabályok miatt ugyanis akár félmillió tejelő marha életét is kiolthatják, mert túl sok trágyát termelnek. A fő probléma az, hogy a körülbelül 1,5 millió szarvasmarha olyan mennyiségű trágyát produkál, hogy azt az állattenyésztők legális keretek között már nem tudják hová rakni. A holland kormány természetesen keresi a megoldást, de a helyzetük közelről sem nevezhető rózsásnak. Szakértők szerint a problémát nem is a nitrát, sokkal inkább a szervestrágyával kijuttatott foszfor okozza, ez ugyanis komoly fenyegetést jelent a felszíni és felszín alatti vizekre. Az állattartók már annyira elkeseredettek, hogy a takarmánygyártókat szólították fel arra, hogy keverjenek kevesebb foszfort a takarmányokba.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés