Tehetünk aszály ellen lombtrágyával? Válasszunk tudatosan…elmondjuk az élettani okát is
A modern tápanyagellátás szerves részévé vált a lombtrágyázás. A helyesen megválasztott levéltrágya növeli a termés mennyiségét, jótékonyan hat a minőségére, fokozza az állomány egészségét. A szélsőséges időjárás viszont – jelen szezonban ismét az aszály – olyan stresszhatást válthat ki, ami korlátozza az eredményeket. Miért is tudunk lombtrágyával aszály okozta stresszt csökkenteni és tenni az aszály ellen?
- Vízhiánynál a növény légzőnyílásai a víz védelmében lezárnak, ezzel csökkentve a párologtatást. Lezárt sztómák mellett a beérkező intenzív sugárzás károsítja a sejtszerveket (olyan hatású, mint a rák kialakulása). A tápanyagokat, elsősorban a makroelemeket, különösen a nitrogént a kifejlett levelekből elvonja, ezáltal lecsökken a fotoszintetizáló felület. Amikor megérkezik az eső vagy az öntözővíz, már csak csökkentett levélfelülettel tudja a szervesanyag-termelést újraindítani. Ennek újraépítése hosszabb időbe telik, főleg tápanyaghiány mellett.
- A vízhiány első jele a lankadás (csökken a turgor), ami átmeneti vízhiány után vissza tud állni, nagyobb károsodás nélkül. A tartós szárazság viszont visszafordíthatatlan károsodáshoz vezet, ez a hervadás. A hervadás nyomán a gyökérszőrök elpusztulnak, a talaj és a növény között megszakad a kapcsolat. Minél jobban táplált a növény, annál később következik be a lankadás, majd a hervadás. A bőséges gyökértömeg, a jól átszőtt talaj növeli ezt a fajta stressztűrést, itt különösen a foszfor szerepét emeljük ki.
- A vízhiány okozta tápanyag-átrendeződés különösen érzékennyé teszi a generatív szakaszt, visszafogott sejtosztódás, csökkent enzimaktivitás jellemzi. Termelői oldalon azt vesszük része, hogy rövid a kalász, kisebb a szemtelítettség, csökken a beltartalom. A fehérjeszintézis támogatására főleg a könnyen beépülő nitrogén pótlása kerül fókuszba.
- A lombtrágyáknak az aszály ellen nem csak a generatív szakasz megalapozásában van jelentősége. Minden növényi kultúra akkor a legeredményesebb, ha nagy a fotoszintézisre képes levélfelülete. Ennek hatékony eszköze a levélpermet formában, könnyen felvehető tápanyagok kijuttatása. Még az szóba sem került, pedig sokszor a tápanyagdeficit egyik kritikus tényezője, hogy a gyökérzet nem képes felvenni a talajból az éppen szükséges tápanyagokat (abszolút vagy relatív hiány okán), ezzel szemben a levélpermet tápanyagai azonnal bekapcsolhatók.
- Egy jól megválasztott lombtrágya növényvédelemmel kombinálva extra kijuttatási költséget nem jelent. Maga a levéltrágya költsége - jól időzített felhasználásban - igazoltan 10-20-szoros megtérülést jelent. Jelenleg a gabonafélék dömpingára visszafogja a mennyiségi termelést. Ebben a helyzetben a lombtrágyák célzott minőségjavítása, a malmi minőség elérése a jobb piaci pozícióért, valamint a korai aszálystressz leküzdése elengedhetetlen technológiává emeli a levéltrágyázást.
Az Agrováció Kft. hazai termékajánlata hazai gabonákra kidolgozva:
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés