A tél nem csak a pihenésé, Ön nekilátott már ezeknek a feladatoknak?
Az őszi betakarítások után sokak szerint megáll az élet a mezőgazdaságban, ez azonban nem így van. Több olyan feladatot is elvégezhetünk a hideg téli napokon, ami megkönnyíti a tavaszi rajtot a földeken.
A mezőgazdaságban a termések betakarításával, a szüret után a laikusok számára úgy tűnhet, megáll az élet. Nincs már semmi tennivaló, a szektorban dolgozók számára ilyenkor jön el a „nyári szünet”. Ezt azonban nem szabad így kijelenteni. Van tennivaló decembertől februárig, ha nem is feltétlenül csak a szántóföldeken, de a gépek között biztosan.
A szántóföldön elsősorban a mezei pocok ad munkát a növénytermesztéssel foglalkozóknak. A károsító nyáron szinte mindenhol megtalálható, télen pedig igyekszik olyan területekre telepedni, ahol növényi takaró található. Ennek tudatában előszeretettel bérel ki évelő pillangós táblákat, őszi vetésű gabonaterületeket, vagy elhanyagolt évelő kultúrákat lakhelyéül. A ravasz kis bestia télen, a hótakaró alatt is képes folytatni a kártételt, így megfelelő védekezés nélkül tavasszal, olvadás után furcsa dolgokat találhatunk.
Hirdetés
Az agraroldal.hu-n olvasható információk szerint a védekezést akkor kell megkezdeni ellenük, ha 100 négyzetméter területen 6-8 lakott járatot találunk. Nagy területekre szántóföldi gépekkel kipermetezhető kemikáliákat lehet beszerezni az üzletekben. Ezek jól alkalmazhatóak a mezei pockok ellen.
Apropó, permetezés. A téli munkálatok másik fontos része a garázsokban történik vagy kellene, hogy történjen. Sok gazda a szezon után nem nyúl hozzá a permetezőgépekhez, így az azokban maradt minimális permetszer lerakódik a rendszerben. Ilyenkor az tavasszal lassan kioldódik a többi permetszer hatására. Ám, de ha a szermaradék olyankor oldódik ki, amikor arra érzékeny növényt permetezünk, komoly károk is keletkezhetnek a vetésben.
„Unalmas” téli napokon tehát érdemes kitakarítani a permetezőgépeket, ha ez nem történt volna meg közvetlenül az utolsó permetezést követően. Ha több héttel az utolsó kezelés után tisztítjuk a permetezőt, célszerű az öblítő vizet egy napig a permetező rendszerben hagyni. A karbantartás során a szűrőberendezésekre fokozottan ügyeljünk, mert a legtöbb vegyszermaradék itt található. A gépek kimosására többféle készítmény számításba jöhet, így a mindennapi életben használt Trisó, Hypó, Szalamiák. Ezek valamelyikének 1%-os oldatát célszerű alkalmazni. A mosó vizet - mivel az üzemekben nincs megsemmisítő hely - azon a táblán célszerű kipermetezni, ahol utoljára használtuk a gépet.
Az említett két feladaton kívül nem árt, ha a vegyszerraktárunkban is körülnézünk. A fagyra érzékeny szereket érdemes fagymentes helyre vinni, máskülönben a hatóanyag kikristályosodhat és tavasszal csak az oldószert permetezzük ki. A kiürült növényvédő szer göngyölegek szakszerű kezeléséről nem szabad megfeledkezni. Tárolásukat, megsemmisítésüket rendeletek szabályozzák, ezek alapján kell eljárni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés