Amikor ilyen enyhe a január, ha épp nem esik az eső, és nem merülünk el nyakig a sárban, akkor bizony érdemes szorgoskodni odakinn a kertben is. De mit tegyünk a kerttel, hogy hamar legyen termésünk? Zöldül a fű, a minap szegfűgomba is felbukkant a réten, meghökkentő vagy sem, de lassan nyílik a hóvirág. Vajon mit lehet ilyentájt még télen kint ültetni? Szakember válaszolja meg a kérdést.

A jó kertész még a legzordabb téli hónapokban sem tétlenkedik, akad bőven tennivalója: ezt-azt lemetszeni, megjavítani, karbantartani, összesöpörni, és amit kell, még időben pótolni. Gyakorta elkövetjük azt a hibát, hogy a téli hónapokban inkább bezárkózunk és alig tartózkodunk kint, pedig ilyenkor is nagy szükségünk van a friss levegőre. Amikor ilyen enyhe a január, ha nem esik az eső, nem merülünk el nyakig a sárban, akkor bizony érdemes szorgoskodni odakinn is.

A jó kertész még a legzordabb téli hónapokban sem tétlenkedik, akad bőven tennivalója: ezt-azt lemetszeni, megjavítani, karbantartani, összesöpörni, és amit kell, még időben pótolni (Fotó: Pixabay)

Ha nem fagyos a föld, bármilyen, nem fagyérzékeny növényt el lehet ültetni

Az áruházakban még bőven lehet kapni a tavasszal virágzó hagymákból. Ezeket, ha nem fagy a talaj, bátran el lehet ültetni ilyenkor januárban is – közölte a HelloVidékkel Kósa Dániel gyümölcs szakirányú kertészmérnök. Viszont azt is hozzátette, hogy az áruházakban, mivel a hagymák bent az üzlethelyiségekben melegebb környezetben vannak, nem olyan kikelési százalékkal rendelkeznek, mint az időben megvásárolt és elültetett társaik.

Abban az esetben, ha nem fagyos a föld, akkor bármilyen, nem fagyérzékeny növényt el lehet ültetni. Így, ha valaki lemaradt az tél előtt az évelőágyás kialakításáról, vagy valahová még szeretne rózsatövet ültetni, akkor azt is nyugodtan megteheti – tanácsolta a kertész.

Ha nincs fagypont alatt a hőmérséklet akkor nem szabad megfeledkezni az elültetett növényekről, ugyanis ilyenkor biztosítanunk kell a víz pótlását főleg az örökzöldeknél – tette még hozzá.

Lassan eljön a palántázás ideje is

Ha még nem tettük meg, ilyenkor érdemes átnézni a vetőmag-katalógusok kínálatát, kezdjük el tervezni – a vetésforgónak megfelelően – az idei vetőmagszükségletünket. Készítsünk ültetési tervet. Rendeljük meg most minden olyan zöldség, gyümölcs magját, amit ebben az évben tervezünk ültetni. Akár vetőmag-katalógusokból szemezgetünk, akár kertészetekben, áruházakban nézünk körül, mindenképp hasznos, ha nem az utolsó pillanatra halasztjuk.

A gondos hobbikertész azonban már rég megtervezte, melyik zöldségből mennyit és milyen fajtát szeretne a konyhakertjébe. A magok többségét már be is szerezte, viszont vannak olyan kertben termő kultúrák, amelyeket ilyenkor is ki lehet ültetni. Ha a téli időszakra szeretnénk valamilyen zöldséget, akkor azt már az ősz beálltával érdemes volt veteményezni. Ilyen például a petrezselyem, a spenót, a metélőhagyma, a jégsaláta és a káposzta – tette hozzá a szakember.

Mindenképpen érdemes valamilyen takarásra gondolnunk, azoknál a növényeknél, amelyek nem bírják a hidegeket.

Ahogy Kósa Dániel fogalmazott, ha kora tavasszal szeretnénk friss zöldséget a kertből, akkor azt a téli hónapokban kell ültetni, bár az enyhe idő miatt valószínű megindul bennük a csírázás.

A télen vetett zöldségek általában egyhavi előnyben lesznek tavasszal vetett társaikkal szemben. Ebbe a körbe sorolják az őszi fokhagymát, vöröshagymát, telelő lóbabot, leveles kelt és a fejes salátát.

Január vége felé vessük el például a retket, a salátát, a póréhagymát, a borsót, természetesen egyelőre beltérben, hogy tavasszal kiültethessük a palántákat a kertbe. A tél vége felé, amikor már enyhül az idő, szabadföldön is megkezdhetjük a különféle növények duggatását, vetését.

Így neveljünk a lakásban palántát!

Ha palántanevelésre adnánk a fejünket, kétféle módon tehetjük meg: egyrészt úgy, hogy egyenként, sejttálcába ültetjük el a magokat. Itt nagyon kell ügyelni arra, hogy a sejttálcákban nem szabad túltömöríteni a földet, ugyanis levegőtlen lesz a közeg, így nem fog szépen kicsírázni a növényünk. Illetve nagyon fontos, hogy a tálcákat meleg és páradús helyre tegyük. Érdemes radiátor vagy ablak elé kihelyezni, fóliával vagy üveglappal letakarni – tanácsolta Kósa Dániel .

A másik módszer a palántaneveléshez, hogy fogunk egy tálcát, azt megszórjuk földdel, aztán ráhintjük a magokat, majd letakarjuk földdel. Óvatosan megnyomkodjuk, majd bevizesítjük. Végezetül szintén ráhúzzuk a fóliát, és rárakjuk az üveglapot.

Mindkét esetben figyeljünk arra, hogy ne sima vagy virágföldbe ültessük el a magokat, hanem szerezzünk be speciális palántaföldet, ugyanis ez az ideális.

Ha sejttálcába, egyesével ültetünk magokat, amikor megpillantjuk az első kis leveleket, akkor vegyük le róla az üveglapot vagy a fóliát, hadd levegőzzön. Továbbra is fontos, hogy olyan helyiségben neveljük, ahol sok fény és meleg van. Ha fényhiányos helyre tesszük, megnyúlnak, erőtlenek és vékonyak lesznek a palántáink.

Ha szétszórva, nem egyesével ültettük el a magokat, akkor, ha megjelennek az első levelek, szét kell ültetni őket. Erre hagyományosan mind a mai napig sok háztartásban a tejfölös dobozokat használják. Jó ez, csak arra figyeljünk, hogy az aljukra fúrjunk lyukakat. Ezen keresztül eltávozhat a felesleges víz. A szétültetésnél nagyon ügyeljünk arra, hogy úgy szedjük ki, és válogassuk őket, hogy közben ne sérüljenek gyökereik és vékony száraik – figyelmeztetett a kertészmérnök.

Ne lepődjünk meg, hogy a palántaföldért is többet kell fizetnünk!

2022-es évben az őrületes infláció a hobbikertészeket sem kímélte. Bizony, tavaly tavasz óta (akkor is kigyűjtöttük az online webáruházakban rendelhető palántaföldek árait) rendesen felkúsztak az árak. Van olyan webáruház, ahonnan majdnem kétszeres áron lehet ugyanazt a terméket megrendelni. Viszont van, ahol még tavalyi áron is beszerezhető a palántaföld, úgyhogy lehet, aki élelmes, most – uborkaszezonban – vásárolja meg!

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás