Télen-nyáron tartalmas magyar paradicsom segít a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelemben
Veresegyházon beszélgettünk Helyes Lajossal, a gödöllői Szent István Egyetem Tudományos rektorhelyettesével, a Kertészeti Intézet igazgatójával a Tungsram, a Veresi Paradicsom és az egyetem között 2018. decemberében aláírt együttműködésről. A közös szakmai munka egyik legfontosabb része az üvegházakban található holland paradicsom hibridek vizsgálata, amiből kiderül, hogyan viselkednek a növények a magyar ökológiai feltételek között.
A SZIE Kertészeti Intézetének kutatócsapata Helyes Lajos vezetésével már évtizedek óta foglalkozik friss fogyasztású és ipari paradicsommal, a friss termést előállító Veresi Paradicsommal pedig nagyjából 1,5 éve kezdtek el gondolkodni a közös munka lehetőségéről. Ez most a technológiai fejlesztés területén valósul meg, amihez kiválóan alkalmas a Magyarországon egyedülálló elemekkel télen és nyáron paradicsomot termesztő cég telephelye. A vállalkozásról ebben az anyagunkban írtunk bővebben.
Analitika a jobb beltartalom eléréséért
A lámpás házban a modern technológia szabályozza a megvilágítást, vagyis azt, hogy milyen erősségű és hullámhosszú fény éri a növényeket. Az egyetem szakmai közreműködésével sokféle beltartalmi paramétert vizsgálnak; a BRIX fokot, a polifenolokat, a karotinoid összetételt és a cukortartalmat is. A veresi cégnél egyébként több volt SZIE-hallgató is dolgozik, akik az egyetem kertész BsC képzéséből kerültek ki.
Hirdetés
Likopin az egészséges szív és érrendszerért
A paradicsom a világ legjelentősebb zöldségfaja, egészen elképesztő sok, 3500 hibrid van az Európai Unió fajtalistáján. Viszont el kell dönteni, hogy nézni, vagy enni szeretnénk? Mert ma ugyan gyönyörű paradicsomok vannak a boltok polcain, de a beltartalmuk sajnos nem mindig jó. Ezért sokan el is fordultak tőle. Emiatt fontos az ökológiai tényezők és a beltartalmi változások értékelése - mondta Helyes Lajos.
Arról is sok vita folyik, hogy mi is igazából a paradicsom? Zöldségnövény, gyümölcs, vagy gyógynövény? Mind a három!
- válaszolta meg a kérdést Helyes Lajos, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a bogyóban nagy arányban található meg az egyik legfontosabb antioxidáns, a likopin. Ez jelenleg a világon legrészletesebben kutatott fitonutriens, amiről bebizonyították, hogy a fogyasztása segít megelőzni és elkerülni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket - folytatta a kertészeti intézet igazgatója.
Ráadásul a lényeg, hogy a paradicsomból a vérbe jól fel is szívódik ez a vörös színű karotinoid. Így a megfelelő minőségű bogyók fogyasztásával nagy arányban juttatható be az egészség megőrzését segítő anyag az emberi szervezetbe.
Csurja Zsolt
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés