Télen több gondoskodást igényelnek a szobanövények – és hálásak érte
Télen rövidek a nappalok, ráadásul még olyankor is gyakran előfordul, a borult időjárás miatt alig jut napfény a lakásunkba. Érdemes ilyenkor jobban odafigyelni a szobanövények gondozására, hiszen van néhány alapszabály, amely mindegyikük életét meghatározza ebben az időszakban. Vannak olyan növények, amelyek szinte mindent kibírnak, és télvíz idején is a legjobb formában tarthatók.
A Debreceni Oázis Kertészet szakembere, Kasza Zsuzsa kertészmérnök szerint a legkedveltebb és legellenállóbb szobanövények piacát az anyósnyelv vagy más néven szobai tigrislevél vezeti. Ennek pedig az az egyszerű oka, hogy rendkívül igénytelen spárgaféléről van szó, szinte kipusztíthatatlan, bármilyen körülményhez képes alkalmazkodni.
A NASA légtisztító növénynek használja
Külön érdekessége, hogy a NASA légtisztító növénynek használja, mivel erőteljesen megköti a szén-dioxidot, és jelentős mennyiségű oxigént termel, valamint nagy mennyiségű benzolt, formaldehidet és triklór-etilént képes kiszűrni a levegőből. Az afrikai bennszülöttek íjhúrt készítettek erős rostjaiból eredeti elterjedési területén: Nyugat-Afrika trópusaitól kezdve, Nigériától délkeletre egészen a Kongó-medencéig.
Hirdetés
A második legnépszerűbb, igénytelen szobanövény pedig az agglegénypálma télen.
Magyarországon 50-60 fajta szobanövény létezik a kertészetekben, ezek közül válogathatnak a vevők, 700 forinttól akár egészen több százezer forintért is találhatnak az igényeiknek megfelelőt. Vannak olyan pálmafélék, amelyeket szobanövényként tartanak, és 70 ezer-80 ezer forintért árusítanak, de nem ritka a 100 ezer forintos példány sem. Az ár mindig függ a növény méretétől és korától, hiszen minél idősebb, annál termetesebb és szívósabb a növény, annál biztosabb, hogy hosszú évekre dísze marad a lakásunknak.
Kelendő a filodendron – de a datolyapálma is
A szobanövények közül az oxigént termelő növényeket keresik a legtöbben, a filodendronok, a páfrányok, a vitorlavirág, a völgyike, az anyósnyelv, a dracéna, a kroton, a kaktuszfélék mind nagyon kedveltek, orvosi aloét is szinte mindenki tart otthon, ez sebgyógyításra is kiváló, és újabban egyre többen viszik a kevésbé olcsó pálmaféléket is, mint amilyen például a datolyapálma – sorolta Kasza Zsuzsa.
Az orchidea népszerűsége jó ideje töretlen, ami nem is csoda, hisz a leggyakrabban vásárolt fajtája, a pillangóorchidea tartása nem is olyan bonyolult, mint amennyire sokan tartanak tőle. Az orchideafélékből vannak 4000 forinttól 40 000 forintig mindenfélék, hatalmas a forma- és színválaszték. A legtöbben a lepke- vagy pillangóorchideát választják ajándéknak is, ez ugyanis a leghálásabb mind közül.
A pillangóorchidea egy liánnövény, függeszkedő kúszónövény. Azért is árusítják átlátszó cserépben és kéregőrleményben, mivel a gyökere is fotoszintetizál. A többi növénnyel ellentétben szüksége van arra, hogy rendszeresen érje a napfény. A kéregőrlemény csak azt a célt szolgálja, hogy nedvesen tartsa. A módosult tápanyagfelvevő gyökérzet nem igényel táptalajt, viszont a vízzel nem jut hozzá nálunk minden szükséges tápanyaghoz, ezért aki itthoni viszonyok között tartja, tápoldatoznia, táprudaznia kell rendszeresen, kifejezetten az orchideaféléknek gyártott tápoldattal – hangsúlyozta Kasza Zsuzsa.
A jukkapálma továbbra is az élmezőnyben van
A pálmafélék is nagyon népszerűek, a hagyományos jukkapálma továbbra is az élmezőnyben van, ahogy az igénytelen agglegénypálma is. A nem virágzó szobanövények gondozási igénye hagyományos, elég bőségesen meglocsolni, inkább kevesebbszer több vízzel, mint gyakran kevés vízzel, ajánlja a szakember.
Ezek a növények a talajból veszik fel a tápanyagot, ez az öntözővízzel megfelelő mennyiségben bekerül. Arra viszont figyeljünk, hogy igénylik az évi egyszeri átültetést. Természetesen az sem mindegy, milyen virágföldbe kerül, a növény igényének megfelelő virágföldet vásároljuk meg mindig, abba ültessük át otthon. Ehhez vásárláskor segítséget nyújtanak a szaküzletekben.
Így gondozzuk télen a szobanövényeket
Érdemes télen egy kicsit jobban odafigyelni a szobanövények gondozására, hiszen van néhány alapszabály, amely mindegyikük életét meghatározza ebben az időszakban. A HelloVidék összegyűjtötte, melyek azok a hibák, amelyeket a hidegebb hónapokban soha nem szabad elkövetnünk, ha azt akarjuk, hogy növényeink is jól viseljék, sőt túléljék a telet.
1. Óvatosan a szellőztetéssel
Szellőztetéskor ne nyissunk a növényre ablakot, a szobanövények ugyanis általában 18-20 fok környékén érzik jól magukat télen. Ráadásul a hirtelen hőmérséklet-változást semelyik növény nem viseli el, így a szoba téli szellőztetésének idejére menekítsük védett helyre őket. Ha mégis megcsapja a növények leveleit a hideg, akkor azt sárgulással és száradással adják majd a tudtunkra.
2. Ne öntözzük túl!
Télen a szobanövények többsége takaréklángra állítja életfunkcióit, kevesebb oxigént termelnek, és több szén-dioxidot bocsátanak ki. Ilyenkor ne öntözzük túl őket, és bánjunk takarékosan a vízzel, mert ha túl sokat kapnak, az kimozdítaná őket a téli állapotból. Ha mégis túlöntözzük őket, nyugalmi állapotban lévő gyökereik rothadásnak indulnak, és tavaszra elpusztul az egész növényünk.
3. Jusson nekik elég fény!
Lámpafénnyel nem pótolhatjuk a növényeknek járó természetes fényt, az ilyen mesterséges fényt ugyanis nem tudják hasznosítani. Ezért muszáj némi természetes világosságot is juttatnunk a növények számára az életfolyamataik fenntartásához.
4. Tisztítsuk a leveleiket!
A szobanövények időről időre port és egyéb szennyeződéseket halmoznak fel a leveleken, illetve egyéb felületeiken, különösen, ha ablaknál vagy ajtónál tartjuk őket. Érdemes 5-8 naponta leellenőrizni a növényeket, és átdörzsölni őket ujjal, hogy mennyire koszosak, így hamar az is kiderül majd, mikor kell tisztítani őket. A portalanításra mindenképp szükség van bizonyos időközönként, ezzel ugyanis segíthetjük a növényeket a fotoszintézisben.
Zuhanyfürdő
Bizonyos szobanövények tisztításának az a legegyszerűbb módja, ha zuhanyfürdőt adunk nekik. Ilyenkor mindig ügyeljünk a megfelelő víznyomásra, ha ugyanis túl erősen engedünk rájuk vizet, akkor könnyen kimoshatjuk a földet a cserépből, emellett figyeljünk arra is, hogy a felesleges víz el tudjon folyni az edény alján. A tisztítást reggel végezzük, ezt követően pedig tegyük 3-4 órára napra a lezuhanyoztatott növényeket.
Vékony porréteg gyakori eltávolítása
Ha csak egy vékony porréteget látunk a szobanövényen, akkor elegendő egy portörlővel átszaladnunk rajta. Ráadásul ha ezt rendszeresen, körülbelül 3-4 naponta megtesszük, akkor megakadályozzuk, hogy vastagabb porréteg alakuljon ki a leveleken.
Levelek portalanítása törölgetéssel
A vastagabb porréteget mindig azonnal távolítsuk el a növényekről. Ezt a legegyszerűbben egy nedves ronggyal tehetjük meg, töröljük át a kisebb és nagyobb leveleket is óvatosan egy pamutkendővel, ügyelve arra, hogy alulról mindig támasszuk alá a leveleket, le ne törjenek, illetve meg ne sérüljenek.
5. Folyamatosan távolítsuk el a sárga és barna leveleket!
A szobanövények tisztítása közben figyeljünk arra, hogy mindig távolítsuk el az elhalt, egészségtelen, száraz, barna vagy sárga leveleket, illetve egyéb növényi részeket. Egy tiszta, éles ollóval vágjuk le a nem kívánatos részeket, így nemcsak szebbek lesznek a növényeink, de nehezebben betegszenek majd meg.
6. Tartsuk tisztán a cserepeket!
A növények gyakori tisztítása során arra is ügyeljünk mindig, hogy a cserepet se hagyjuk koszosan. Ezért amikor portalanítjuk a leveleket, töröljük át az edényeket is, ha szükséges, fertőtlenítsük őket, dörzsöljük át őket ronggyal, és figyeljünk arra, hogy ha fertőtlenítünk, azt mindig kesztyűben tegyük.
7. Tartsuk tisztán és egészségesen a talajt!
Mindig ügyeljünk arra, hogy a talaj tiszta és egészséges legyen, ezért távolítsunk el mindig minden gyomot a felszínéről, és folyamatosan szellőztessük. Ez utóbbihoz elegendő, ha bizonyos időközönként átforgatjuk a talaj felső rétegét, így elősegíthetjük a levegő keringését, valamint a szobanövények „légzését”.
8. Védjük a kártevők ellen!
Mindig figyeljünk a kártevőkre, és rendszeresen ellenőrizzük a növényeket, nincs-e rajtuk valamilyen betolakodó. Ha észrevesszük, hogy egyik növényünk tetves, mossuk le azt szappanos vízzel. A rovarok kézzel történő eltávolítása is jó módszer, ha kicsit fáradságos is, de célravezető. Ha a növényt bedörzsöljük alkohollal, a rovarok elpusztulnak a szesszel való érintkezés következtében. Nagyszerű módja a rovarirtásnak a különböző szisztémás rovarölők és atkaölők használata is.
(Forrás: hellovidek.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés