Hirdetés
Téli metszés: mire kell figyelni, hogy helyesen végezzük?
A metszés során az a cél, hogy a kezelt fa egészséges maradjon, jól regenerálódjon és megfelelő formát, valamint terméshozamot biztosítson. Érdemes átnézni néhány praktikus tippet a kíméletes de hatékony metszéshez.
A Gazdahely írt cikket a témáról, ezt az anyagot szemléztük.
A téli metszésre alkalmas gyümölcsfajok közül az almafélék a legjelentősebbek Magyarországon, az alma és a körte ágainak vágása a hideg hónapokban esedékes. Ezek bírják a hideget, és a téli metszés során lehet segíteni a korona alakítását, a termőegyensúly fenntartását.
Hirdetés
A csonthéjasok metszése más besorolás alá esik. A szilva, a meggy, a kajszi és a cseresznye nem kedveli a téli beavatkozást, mert a csonthéjasokat érzékenyek erre. A metszést kora tavasszal, rügyfakadás után érdemes elvégezni, hogy a fertőzések elkerüljék a fákat. Így van ez például a monília esetében is.
A diófa metszése külön kategóriába tartozik, mert a téli metszést rosszul tűri, sebei lassan gyógyulnak. A zöldmetszés ideje nyár végén van, többnyire augusztus hónapban, ez ideális a diófa formázására és ritkítására, mivel a sebek gyorsabban záródnak és a „könnyezés” elkerülhető.
A metszés során az a cél, hogy a fa egészséges maradjon, jól regenerálódjon, és megfelelő formát, illetve terméshozamot biztosítson. A portál néhány praktikus tippet gyűjtött össze a kíméletes, de hatékony metszéshez.
1. Az eszközök előkészítése
A szerszámok legyenek élesek. Használj jól élezett metszőollót, ágvágót vagy fűrészt, hogy tiszta vágásokat érj el. A tompa szerszámok roncsolják az ágat, ami lassítja a gyógyulást.
Fertőtlenítés: A metszési eszközöket minden fa között fertőtlenítsd (például tiszta alkohollal vagy hipós oldattal), hogy elkerüld a betegségek átvitelét!
2. A metszés időzítése
Fagymentes napokon dolgozz: ne metssz, ha a hőmérséklet –5°C alatt van.
Válassz száraz, napos időt, mert nedves időben nagyobb a fertőzésveszély.
3. A metszési technika
Hagyj sima vágásfelületet, mert az egyenetlen vágások nehezen gyógyulnak, és a kórokozók könnyebben bejutnak rajtuk. Ne hagyj felesleges csonkokat!
4. A metszés mértéke
Ne metszd túl a fát! Csak annyi ágat távolíts el, amennyi szükséges a korona alakításához, ritkításához vagy az elhalt, beteg részek eltávolításához. Az egészséges fa esetén a korona 20-30 százalékának eltávolítása a maximum. Az ifjítást az idősebb fáknál fokozatosan végezd, hogy ne gyengítsd le a fát.
5. Metszési célok és típusok
Az elhalt vagy beteg ágakat mindig távolítsd el, hogy megakadályozd a betegségek terjedését!
Koronaalakító metszés: Az egymást keresztező vagy befelé növő ágakat vágd ki, hogy javítsd a légáramlást és a fényviszonyokat.
Ifjító metszés: Idősebb fáknál az elöregedett ágakat fokozatosan cseréld fiatalabbakra.
6. Sebek kezelése
Sebzáró paszta használata: A nagyobb (2-3 centiméternél szélesebb) vágási felületeket érdemes sebkezelő anyaggal (például fasebkezelő pasztával) lezárni, hogy megakadályozd a kórokozók bejutását.
7. Megfigyelés és utókezelés
Metszés után figyeld a fát! Amennyiben a sebek nem gyógyulnak megfelelően, vagy betegségek jelei mutatkoznak, lépj közbe időben (például gombaölő permetezéssel).
Ha ezeket a lépéseket követed, a metszés minimális stresszt okoz a fáknak, és hosszú távon elősegíti az egészséges növekedést és terméshozamot - írta a Gazdahely.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés