Ha már becsülettel megdolgozott a gyümölcsért és zöldségért, ne engedje, hogy a rossz téli tárolás miatt veszendőbe menjen a terménye. Olvassa el a tárolási tanácsokat!

Már a tél előtt érdemes alaposan végiggondolni, hogyan tároljuk el a kert terményeit. Minden tárolásra szánt zöldség- és gyümölcsfélének más és más a környezeti igénye ahhoz, hogy minél tovább megőrizze a beltartalmi értékeket. A téli tárolás alatt olyan feltételeket kell teremteni, hogy az eltett terményeket a kártevők és a betegségek ne támadhassák meg.

A helyes téli tárolás megőrzi a gyümölcsöt és a zöldséget (Fotó: Pixabay, RitaE)

Sokat tettünk a siker érdekében, ha már a betakarításkor eleve csak válogatott, egészséges, sértetlen zöldségeket, illetve gyümölcsöket tárolunk be. A legelső feladat a tároló helyiség (pince, kamra, vagy verem) alapos kitakarítása, azután fertőtlenítése. Ezt a célt már egy alapos meszeléssel is elérhetjük. Gondoskodni kell a tároló edényzet (láda, kosár, polc) Hypós oldattal történő megtisztításáról és fertőtlenítéséről.

Az anyagot a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara munkatársa, Dr. Aponyi Lajos foglalta össze a magyarnovenyorvos.hu oldalon.

Mennyi a zöldségek és gyümölcsök tárolási hőigénye?

Minden zöldség és gyümölcsféle optimális tárolási hőigénye eltérő. Az alma és a körte, illetve a vöröshagyma és a fokhagyma a 0,5 – 2 Celsius  között áll el legtovább. A burgonya, cékla már ennél kicsivel magasabb hőmérsékleten, 2 – 5 Celsius  között viseli a legjobban a tárolást.  Hasonló hőfokon tárolhatók jól a gyökérzöldségek. Ilyen a sárgarépa, a petrezselyem, a zeller és a pasztinák. Ezeket még jobb kissé nyirkos homokban, rétegezve eltárolni. A jó tárolóhelyen a relatív páratartalom lehetőség szerint eléri a 75 – 80 százalékot. Ilyen magas páratartalom mellett  az eltárolt termények nedvességvesztésből adódó apadása alacsony, mert nem von el vizet belőlük a környezet. A tároló helyiségbe helyezzünk el minimum – maximum hőmérőt, valamint páratartalom mérőt, hogy a környezeti viszonyokat folyamatos ellenőrizni lehessen. Fagyveszély esetén az érzékenyebb termények külön takarásáról gondoskodni kell.

A jó téli tárolás része az utóválogatás is

A télire betárolt zöldség és gyümölcsféléket célszerű rendszeresen átválogatni. A romlásnak indult darabokat távolítsuk el az egészségesek közül. A kicsit hibásakat pedig használjuk el minél előbb.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás