Egyre több fogyasztó szeretné tudni, hogy a megvásárolt hús, tojás vagy tej vajon honnan jött és milyen kezeléseket kapott. A vásárlói szokások megváltozásával, az egyre tudatosabb hozzáállás miatt egyre nagyobb az igény a minőségi termékek iránt. Erre nyújt hatékony megoldást a Blockchain (blokklánc) alapú átlátható nyomon követés, amely számos előnyt biztosít az állattenyésztő gazdáknak is.

A Magyar Mezőgazdaság anyagát szemléztük. Eszerint az elmúlt időszakban az állattenyésztés és húsipar jelentősen átalakult, aminek hatására a fogyasztói igények is jelentősen megváltoztak. A vásárlók egyre nagyobb része inkább az egészséges és biztonságos árukat keresi, odafigyel arra, hogy minden információ a birtokában legyen az áruról. Ezért egyre nagyobb szükség van a transzparens nyomon követésre a teljes élelmiszerláncban.

A blokklánc technológia segíthet teljesen biztosan nyomon követni az élelmiszert - az állat megszületésétől egészen a vásárló kosaráig - képünkön tépett malachús és néhány rétes látható

A minőségi termékek előállítási költségei magasabbak, ám a kiskereskedelmi árak nem minden esetben képesek ehhez igazodni. Amennyiben a gazdák nem tudják igazolni a termékük kiváló minőségét, a vásárlóknak jobb híján muszáj az ár alapján döntést hozni. Ennek következtében pedig árverseny alakul ki, amiben a termelők alulmaradnak a jobban teljesítő, hatékony, nagyobb gazdaságokkal szemben.

A transzparens nyomonkövetés kialakítására a jelenlegi eszközök - mint például a hagyományos vonalkód - nem alkalmasak. A nyomonkövetésnek számos technológiai megoldása létezik, az egyik ilyen a Blockchain alapú rendszer.

Mégis, mi az a blokklánc technológia?

A Blockchain vagy blokklánc technológia lényege, hogy egy elosztott adatbázis, egy folyamatosan növekvő adatblokkokból álló lista nyilvántartását végzi. A rendszer beépített intézkedésekkel akadályozza meg az adatok megváltoztatását és hamisítását. A blokklánc az elosztott főkönyvi technológia egyik technikai specifikációja. Tehát az adatbázist világszinten mindenki általános érvényűnek fogadja el. Így az adatok valósak, teljes mértékben megbízható forrásból erednek. A Blockchain alapú nyomonkövetés biztosítja, hogy az adatok a szereplőktől függetlenül kerüljenek nyilvántartásba, ezzel pedig azokat nem lehet megváltoztatni.

Az állattenyésztésben is hasznos szolgáltatást nyújt a blokklánc technológia - fotó: Adam's Photovision
A nyomonkövetés az egész élelmiszerlánc előnyére szolgál

A nyomonkövetésre elsősorban az olyan komplex, több szereplős élelmiszer láncoknál van szükség, ahol a minőség és az eredetbiztosítás nem megfelelő, továbbá az egyes szereplők között nincs meg a bizalom. A rendszer úgy épül fel, hogy az adatokból kinyert információk az ellátási lánc teljes vertikumára érvényesíthetőek.

A technológia használatával a fogyasztók megbízható és áttekinthető információt kapnak a teljes ellátásról, ezáltal a fogyasztói élmények növekednek, a hibák és csalások számai pedig visszaszorulnak - írja a cikk.

A Blockchain alapú nyomon követés segítségével egy "élő" QR-kód leolvasását követően az adott termékről- például húsáruról- megállapítható, hogy melyik egyedből származik, továbbá, hogy milyen tárolási és feldolgozási folyamatokon ment keresztül. Ezáltal egyszerűen lekövethető, hogy az adott termék megfelelt-e a minőségi kritériumoknak. Franciaországban például a Carrefour már alkalmazza a blokklánc technológiát a csirkehús nyomon követéséhez.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás