Tenyészbikák kiválasztása – segít a genomika
A tenyésztésben mintegy másfél évtizede forradalmi változásoknak vagyunk tanúi, s a változások tempója nem lanyhul. Nap mint nap érkeznek hírek új kutatási eredményekről, illetve a gyakorlat szabta kihívásokról, amelyekre a tenyésztőszervezeteknek, köztük a tenyészbika-előállító vállalkozásoknak is reagálniuk kell. Mivel ez nem történhet egyik napról a másikra, nagyon fontos az előre gondolkodás.
Az előre gondolkodás a várható igények és lehetőségek évekre előre történő helyes felmérésére és a tenyésztési programok ezekhez való adaptálására épül. A Holstein Genetika Kft. amerikai partnere, a World Wide Sirest tulajdonló Select Sires évtizedek óta a tenyésztésbeni előremozdulás élenjáró letéteményese.
A tenyésztési program mai koncepciója
A kutatás-fejlesztés intézményeivel és a termelő gazdaságokkal fennálló szerteágazó kapcsolatrendszere, nemzetközi beágyazottsága az amerikai kontinensen és világszerte megalapozza meghatározó szerepét, elismertségét.
Hirdetés
Nem lehet figyelmen kívül hagyni tehát azokat a megállapításokat, tényeket, amelyek a Select Sires tenyésztési programjának mai koncepcióját jellemzik. Ennek elsőrendű eleme, hogy a tenyészbikák kiválogatása ma már elsődlegesen a HHP$ (a masztitisz-rezisztenciát igen hangsúlyosan szerepeltető állományegészségi index), továbbá a DWP$ (tejelő wellness profit index) szelekciós indexek alapján történik a NM$ és a TPI háttérbe szorításával.
Ez mindenekfelett a hasznos tehén előállítását segíti az egészségen és a minél jobb szaporodási képességen keresztül. Világszerte a gyenge szaporodás, a tőgygyulladás és a sántaság jelenti a legfőbb selejtezési okokat.
Szelekciós lépcsők
A következő szelekciós lépcsőként jelenik meg a megtermelhető beltartalom mennyisége (CFP: Combined Fat and Protein quantity), majd a DPR (Daughter Pregnancy Rate), ZMast (Zoetis masztitisz-rezisztencia érték), a PL (várható élettartam), a tőgykompozit, a kazein-genotípusok. Végül harmadik körben a haplotípusok, a pedigré, a sántaságrezisztencia (nem küllemi, hanem genomvizsgálati alapon), a borjúegészség, és a küllemi lineáris jellemzők.
Fontos megállapítás, hogy tenyésztőként nem érdemes pusztán a toplisták elejéhez ragaszkodni, hiszen nagyon bő és minőségileg igen szoros a kiváló képességű bikák köre. A jövőben egyre nagyobb szerephez juthat a vetélési hajlam csökkentése és a borjak betegségekkel szembeni ellenálló képessége.
Számos vérvonal, kedvezőbb megvilágításba helyezve
Az elléslefolyással ma már csak abban az esetben érdemes foglalkozni, ha az SCE érték 4,0 feletti, ilyen bikák azonban a mai populáció alig több mint 1%-át teszik ki. Az elléslefolyásra gyakorolt hatás számításának két évvel ezelőtti markáns reformja új, kedvezőbb megvilágításba helyezett számos vérvonalat.
Érthető törekvés a fajtán belüli genetikai sokféleség fenntartása, sőt növelése. A Select Sires esetében évről évre növekvő tendenciát mutat az adott évi bikanemzedéket előállító apák és anyai nagyapák száma.
Új vonalak, új pedigrékombinációk
A diverzitásra törekvés révén új vonalak, új pedigrékombinációk kerülhetnek be, amelyek többféle tenyésztői igényt tudnak kiszolgálni. Több bika használatával csökkenthető a hibás döntések hatása, valamint kritikus szint alatt tartható a rokontenyésztettség.
A genomikus bikák ranglistáival kapcsolatban két dolog emelkedik ki. Egyrészt, hogy a Select Sires csak olyan bikákat enged a publikus listákra kerülni, amelyek spermatermelő státuszban vannak, tehát szaporítóanyaguk már most vagy a közeli hónapokban rendelhető. Másrészt a genomikus fiatal bikák listájából csak mérsékelt biztonsággal következtethetünk a pár évvel későbbi ivadékvizsgált éllovasok társulatának összetételére.
A genomika érezhetően felgyorsította a holstein-fríz (és más tejhasznú fajták) genetikai előrehaladását! A vizsgált tulajdonságok körének folyamatos szélesedése abba az irányba hat, hogy genetikai oldalról minél inkább kifejthessék képességeiket a (mindkét ivarú) tenyészállatok utódai.
Évente mintegy hatezer kisbika genomtesztje
A Select Sires évente mintegy hatezer kisbika genomtesztjét végezteti el, ezekből szűkítik a kört 250-300-ra. Ezek a sarokszámok évről évre emelkednek. A kiválogatás alapja a genomeredményen túl a sokféleség biztosítása: a feketetarka dominancia mellett a vöröstarka, a show-, a homo- és heterozigóta szarvatlan, a hőstresszel szemben ellenállóbb ún. Slick-bikák helye is megvan a kínálatban.
A jelen és jövő piaci igényeinek felmérésében nagy segítséget kapnak a nemzetközi forgalmazói hálózattól. Egy friss felmérés szerint előkelő helyen szerepel az igények között a takarmányhatékonyság, a fertilitás, az egészség aspektusai, de természetesen nem hagyható figyelmen kívül a termelés mennyiségi növelése sem.
Szerepel a szempontok között a testméretek kordában tartása, a hőstressztűrő képesség vagy épp a bimbóhelyeződés és bimbóhossz is. A spermatermék fertilitását kifejező SCR mutatóról fontos tudni, hogy jelenleg a szexált szaporítóanyaggal történő termékenyítéseket nem veszik figyelembe az SCR számításakor.
Csak a legjobban teljesítő bikák neveit teszik kiemelten közzé
Egyelőre nem publikálnak hivatalos értékelést a szexált spermára vonatkozóan, pusztán a legjobban teljesítő bikák neveit teszik kiemelten közzé. Ennek az is az oka, hogy a fiatal bikáknak nemcsak a spermatermelése kisebb, hanem a megtermelt anyaguk fertilitása is sokkal változékonyabb, mint az idősebbeké. Az sem mellékes, hogy az SCR-t értékelésenként görgetett adatok alapján számítják, tehát egy-egy kiválóan sikerült időszak nagyon feltornászhatja a viszonyítási pontot. Ez egyes bikák esetében negatívan tűnhet fel anélkül, hogy a bika fertilitása érdemben romlott volna.
(Forrás: a Holstein-genetika Kft. hírlevele)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés