Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) létrehozott egy interaktív térképet, amely nagy segítséget nyújt az ökológiai gazdálkodást folytató gazdák számára. Feltüntettek rajta minden olyan, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nyilvántartásában szereplő komposzttelepet, amely terméke rendelkezik forgalomba hozatali engedéllyel. A komposzt felhasználásával lassú tápanyag-felszabadulás biztosítható a növények számára, továbbá nagyon gyorsan lehet vele a talaj szervesanyag-tartalmát emelni, és ezáltal annak szerkezetét és víztartó képességét javítani.

Az ökológiai gazdálkodásban a tápanyagutánpótlás egyik legfontosabb formája a komposzt, amely sokféle alapanyagból készülhet. A zöldkomposztot kiemelve ajánlják kertészeti és szántóföldi növénytermesztésre is. A komposzttelepek helyszíneit az ÖMKi gyűjtötte össze.

Az ökológiai gazdálkodásban a tápanyagutánpótlás egyik legfontosabb formája a komposzt, amely sokféle alapanyagból készülhet, a hazai komposzttelepek helyszíneit az ÖMKi tette térképre

Kísérletek és talajjavítás

Az ÖMKi-nél kísérlet is folyik a nagyüzemi zöldkomposztok alkalmazásával kapcsolatban, amely már az első években kifejezetten bíztató eredményeket hozott. A cél, hogy palántaneveléshez tőzegmentes közeget ajánlhassanak a zöldségtermesztők számára. A zöldkomposzt olyan hazai alapanyag, amely fenntartható, hiszen zöldhulladékból állítják elő, ráadásul jellemzően viszonylag közelről beszerezhető.

A komposztot évszázadok óta értékes talajjavítónak tartották. A legtöbb gazda tisztában van azzal, hogy a komposztok használata hatékony módja az egészséges növénytermesztés elősegítésének, a pénzmegtakarításnak, a műtrágyák használatának csökkentésének és a természeti erőforrások megőrzésének. A komposzt olyan szerves anyagokat biztosít, amelyek pozitív módon befolyásolják a talaj fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait, ezáltal javítja a talaj minőségét és a növénytermesztés hatékonyságát - írta az Agrárágazat.

A talaj szervesanyagát a talaj termékenységének kulcstényezőjeként ismerik el. Emiatt a talaj szervesanyaggal való ellátása mindig is nagy gondot jelentett az ökológiai gazdálkodásban. 

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) létrehozott egy interaktív térképet, amely nagy segítséget nyújt az ökológiai gazdálkodást folytató gazdák számára

Az előnyök és a megfelelő gyakorlat

Általánosságban elmondható, hogy a komposzt alkalmazása a talaj szervesanyag-tartalmát javítja és már rövidebb távon is növeli a terméshozamot. Hosszú távon a talaj szervesanyagának felhalmozódása tovább javítja a szántóföldi növények növekedési feltételeit és ezáltal tovább növeli a terméshozamot.

A termőföldek tápanyaggal történő feltöltésének egyik legjobb szervesanyag-forrása a zöldtrágya és a komposzt. Azonban korán sem mindegy, hogy ezeket milyen forrásból szerzik be a gazdák. A megbízható, hazai beszerzési források jobb elérhetősége érdekében az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) térképre tette a hazai komposzttelepeket. 

https://www.youtube.com/watch?v=3ZFsp5UCLQw

A térképre – amelynek interaktív változata elérhető az ÖMKi honlapján, a www.biokutatas.hu oldalon – csak olyan telepek kerültek fel, amelyek szerepelnek a Nébih nyilvántartásában és a termékük rendelkezik forgalomba hozatali engedéllyel. Ezeket a komposztokat biokertészetekben lehet felhasználni. Azonban a térkép készítője felhívja a gazdák figyelmét arra, hogy nem minden termék szerepel a Nébih honlapján elérhető, az ökológiai termelésben használható termékek listáján. Ebből kifolyólag a tanúsított termelőknek, beszerzés és használat előtt mindenképpen tanácsos egyeztetniük a tanúsító szervezetükkel - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás