Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) létrehozott egy interaktív térképet, amely nagy segítséget nyújt az ökológiai gazdálkodást folytató gazdák számára. Feltüntettek rajta minden olyan, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nyilvántartásában szereplő komposzttelepet, amely terméke rendelkezik forgalomba hozatali engedéllyel. A komposzt felhasználásával lassú tápanyag-felszabadulás biztosítható a növények számára, továbbá nagyon gyorsan lehet vele a talaj szervesanyag-tartalmát emelni, és ezáltal annak szerkezetét és víztartó képességét javítani.

Az ökológiai gazdálkodásban a tápanyagutánpótlás egyik legfontosabb formája a komposzt, amely sokféle alapanyagból készülhet. A zöldkomposztot kiemelve ajánlják kertészeti és szántóföldi növénytermesztésre is. A komposzttelepek helyszíneit az ÖMKi gyűjtötte össze.

Az ökológiai gazdálkodásban a tápanyagutánpótlás egyik legfontosabb formája a komposzt, amely sokféle alapanyagból készülhet, a hazai komposzttelepek helyszíneit az ÖMKi tette térképre

Kísérletek és talajjavítás

Az ÖMKi-nél kísérlet is folyik a nagyüzemi zöldkomposztok alkalmazásával kapcsolatban, amely már az első években kifejezetten bíztató eredményeket hozott. A cél, hogy palántaneveléshez tőzegmentes közeget ajánlhassanak a zöldségtermesztők számára. A zöldkomposzt olyan hazai alapanyag, amely fenntartható, hiszen zöldhulladékból állítják elő, ráadásul jellemzően viszonylag közelről beszerezhető.

A komposztot évszázadok óta értékes talajjavítónak tartották. A legtöbb gazda tisztában van azzal, hogy a komposztok használata hatékony módja az egészséges növénytermesztés elősegítésének, a pénzmegtakarításnak, a műtrágyák használatának csökkentésének és a természeti erőforrások megőrzésének. A komposzt olyan szerves anyagokat biztosít, amelyek pozitív módon befolyásolják a talaj fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait, ezáltal javítja a talaj minőségét és a növénytermesztés hatékonyságát - írta az Agrárágazat.

A talaj szervesanyagát a talaj termékenységének kulcstényezőjeként ismerik el. Emiatt a talaj szervesanyaggal való ellátása mindig is nagy gondot jelentett az ökológiai gazdálkodásban. 

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) létrehozott egy interaktív térképet, amely nagy segítséget nyújt az ökológiai gazdálkodást folytató gazdák számára

Az előnyök és a megfelelő gyakorlat

Általánosságban elmondható, hogy a komposzt alkalmazása a talaj szervesanyag-tartalmát javítja és már rövidebb távon is növeli a terméshozamot. Hosszú távon a talaj szervesanyagának felhalmozódása tovább javítja a szántóföldi növények növekedési feltételeit és ezáltal tovább növeli a terméshozamot.

A termőföldek tápanyaggal történő feltöltésének egyik legjobb szervesanyag-forrása a zöldtrágya és a komposzt. Azonban korán sem mindegy, hogy ezeket milyen forrásból szerzik be a gazdák. A megbízható, hazai beszerzési források jobb elérhetősége érdekében az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) térképre tette a hazai komposzttelepeket. 

https://www.youtube.com/watch?v=3ZFsp5UCLQw

A térképre – amelynek interaktív változata elérhető az ÖMKi honlapján, a www.biokutatas.hu oldalon – csak olyan telepek kerültek fel, amelyek szerepelnek a Nébih nyilvántartásában és a termékük rendelkezik forgalomba hozatali engedéllyel. Ezeket a komposztokat biokertészetekben lehet felhasználni. Azonban a térkép készítője felhívja a gazdák figyelmét arra, hogy nem minden termék szerepel a Nébih honlapján elérhető, az ökológiai termelésben használható termékek listáján. Ebből kifolyólag a tanúsított termelőknek, beszerzés és használat előtt mindenképpen tanácsos egyeztetniük a tanúsító szervezetükkel - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás