A Polnovakia Agrar, S.R.O.-t 2003-ban alapították, és jelenleg Szlovákia-szerte több, sertéstenyésztésre, növénytermesztésre, tojástermelésre és takarmányozásra szakosodott termelési egységből áll. Amióta a cirok 2018-ban bekerült a vetésforgóba, a ciroktermesztés a Polnovakia Agrar, S.R.O. fontos részévé vált. A két fő oka ennek a magas aszálytűrő képesség, valamint a takarmánytermelésbe való integrálhatóság volt. A részletekről Jakub Peter gazda beszélt.

Jelenleg az évi 150 000 hízósertéssel a gazdaság fő pillére a sertéstenyésztés, amely emellett éves szinten 20 millió tojást termel és 7500 hektáron gazdálkodik. A Polnovakia Agrar, S.R.O. jelenleg mintegy 210 embert foglalkoztat. A gazdaság 2018 óta fokozatosan bevezette a cirkot a vetésforgóba - írta a Sorghum ID.

Eredményes a cirok termesztése Szlovákiában

Miért döntöttek úgy, hogy a szemescirkot veszik fel a vetésforgóba?

Peter Jakub – Olyan növényt kerestünk, amely megfelel az alábbi két fő kritériumnak: magas az aszálytűrő képessége, valamint integrálható a takarmánytermelésünkbe. A vetésforgót is ki akartuk terjeszteni, illetőleg diverzifikálni akartuk a termesztett növénykultúrákat. A cirok ráadásul számos egyéb előnyös tulajdonsággal is dicsekedhet: a többi gabonaféléhez képest magasabb a fehérje-, illetve alacsonyabb a toxintartalma. Ellenállóbb a kártevőkkel és betegségekkel szemben, valamint alacsonyabb a termelési és szárítási költsége. A ciroktermesztés azt is lehetővé teszi számunkra, hogy a munkákat az egész évre lebontva osszuk el; a napraforgóhoz vagy más gabonafélékhez képest később vetjük, és korábban takarítjuk be a termést.

Adatok a szlovákiai cég termeléséből

A várható eredményeket illetően az elején persze csak találgatni tudtunk, hiszen a környezetünkben senki sem tudta elmagyarázni a cirok előnyeit és hátrányait - fogalmazott.

„A cirok ma már a gazdaságunk kulcsfontosságú növénye: a 2018-as 10 hektárról 2020-ra 600 hektárra nőtt a termőterülete nálunk.”

Hogyan dolgoznak ma a cirokkal?

A Concep® III[1] kezelt fajtára esett a választásunk, és területünk nagy részét szemescirokkal vetjük be. Körülbelül 275 000 szem/ha vetési sűrűséget alkalmazunk, 30 centiméteres sortávolsággal, de fokozatosan a 45 centiméter felé mozdultunk el.

Szlovákiában május első felében vetjük és általában szeptemberben takarítjuk be a cirkot. A betakarított termény többnyire száraz cirok, csapadékos években pedig 18-19%-os nedvességtartalomra szárítjuk. Az átlagtermés a gazdaságok és a körülmények függvényében változik, de általában hektáronként 6-8 tonnát tudunk betakarítani, a legjobb terméseredményeink pedig elérik a hektáronkénti 9,5 tonnát 14%-os nedvességtartalom mellett. Évente összesen 3000-4000 tonna cirkot termesztünk, és ezt a mennyiséget tejes egészében a saját takarmánygyártásunkban használjuk fel.

Jól illeszkedik a gazdálkodásba a növény a Polnovakia Agrar cégnél

Ma már a cirok gazdaságunk kulcsfontosságú növénye: a termőterület a 2018-as 10 hektárról 2019-re 200 hektárra nőtt, és a termelés 2020-ban 600 hektáron stabilizálódott.

Hogyan hasznosítják a cirkot a sertéstenyésztésben?

A cirkot a kocák (körülbelül 3%-os mennyiségben) és a hízósertések (15-20%-os bekeverési arányban) takarmánykeverékeiben használjuk. A cirok felhasználását és a bekeverési arányokat takarmányozási szakembereink dolgozzák ki, akik az alapanyag minőségének és mennyiségének, illetve az állomány szükségletei függvényében alakítják ki a receptúrákat.

Hogyan látja a cirok jövőjét Szlovákiában?

Úgy gondolom, hogy Szlovákiában a cirok ígéretes jövő elé néz. Az országot idén sújtó súlyos aszály és a vetésforgóra vonatkozó új uniós előírások valószínűleg a cirok termesztésének növekedése irányába mutatnak. A cirokról szóló kommunikáció terén azonban még mindig sok a javítanivaló. Kevés gazdálkodó jut hozzá világos és gyakorlatias információhoz erről a gabonaféléről, és engem is többször felkértek már, hogy beszéljek róla. Ezenkívül a piacot is fejleszteni kell, hogy jobb értékesítési lehetőségeket kínáljon a gazdáknak.

[1] A Concep® III egy olyan kezelés, amelyet szemes és takarmánycirokra használnak a vetőmagok herbicidek okozta károsodástól való védelmére.

https://www.youtube.com/watch?v=2aU-oapa-6M

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás