A gazdálkodók, egyes kormányok, egyetemek, kutatóintézetek, szakmai szervezetek figyelmeztetése, tiltakozása ellenére az Európai Parlament döntő többséggel megszavazta az Európai Bizottság által beterjesztett „Termőföldtől az asztalig” (Farm to Fork, rövidítve F2F) stratégiáról szóló tervezetet.

Az EU az élelmiszer-termelés környezetterhelését az F2F stratégia végrehajtásával a Föld más területeire helyezné át, miközben a saját parasztgazdaságait egyre nehezebb helyzetbe hozná.

Az állattenyésztésben az antibiotikumok terén 50%-os mérséklést irányoznak elő (Fotó: Pixabay)

Mínusz 20, 25, 50 százalék 2030-ig

Az Európai Bizottság gőz­erővel nekiláthat – írja a szabadfold.hu –, hogy részleteiben is kidolgozza az F2F-stratégia végrehajtásához szükséges jogszabályi hátteret, amire a nemrégiben az Európai Parlament az áldását adta.

A legfontosabb célkitűzések, amelyeket a Bizottság el akar érni, az alábbiak.

2030-ig meg kell felezni a növényvédő szerek használatát.

Legalább 50%-kal kí­vánják csökkenteni a táp­anyagveszteségeket, ügyel­ve arra, hogy a talajok természetes állapota és termékenysége ne romoljon.

2030-ra 20 százalékkal kevesebb műtrágya-­felhasználást irányoznak elő. Az ökológiai gazdálkodás alatt álló termőterületet a mostani 8-ról 2030-ig 25%-ra kell emelni. Az állattenyésztésben az antibiotikumok terén szintén 50%-os mérséklést irányoznak elő.

Mindezt annak érdekében, hogy az ágazatban jelentősen csökkenjen a széndioxid-kibocsátás, a környezeti terhelés.

Hogy ez a tervek végrehajtását követően mennyiben valósul meg, és milyen hatása lesz a mezőgazdaságból, élelmiszeriparból élőkre, illetve Európa élelmiszer-ellátására, az árak­ra, arról készült egy tanulmány, amely negatív megállapításokat tartalmaz.

És hogy a Bizottság – minden érdekelt fél, tagország, szakmai lobbiszervezet követelése ellenére – miért csak a nyár végén hozta nyilvánosságra? Erre a kérdésre nem született válasz.

Január óta pihent az asztalon a jelentés

Az EU Bizottság Közös Kutatóközpontja (Joint Research Center, JRC) már januárra az asztalra tette a jelentését, de azt csak a Bizottság ismerhette meg.

Nem véletlenül: ugyanis az F2F-ről nagyjából ugyan­olyan negatívumokat állapított meg, mint tette azt az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma, a Kieli Egyetem, a Wageningeni Egyetem és Kutatóközpont.

Természetesen a szakemberek, a gazdálkodók, az agrárszövetségek is felsorolták a stratégia várható negatív hatásait. Úgy tűnik, hiába – a Bizottság és a parlament politikusait nem győzték meg a felvetések.

Mi a következménye a Bizottság makacsságának?

Mi várható a szakértők szerint? A stratégia megvalósítása egyértelműen súlyos terhet ró az uniós termelőkre.

Legfőbb hatásaként csökken az európai mezőgazdasági termelés. A növénytermelésben 10–30%-kal, az állattenyésztésben visszaesés jön a szarvasmarha-, sertés- és baromfiágazatban. Így a termelők jövedelme is alacsonyabb lesz. (A termeléscsökkenés szintje 22 millió ember táplálékigényének felel meg.)

Az élelmiszerárak megugranak, drasztikusan nőhet a harmadik országokból származó – ellenőrizhetetlen körülmények között előállított és így az EU lakosságát veszélyeztető – importélelem mennyisége. Nem mellesleg – s talán ezzel kell kezdeni az ellenérveket – egyáltalán nem fog csökkenni a globális károsanyag-kibocsátás, a környezet terhelése.

A Föld más területein nő a termőföld és a víz felhasználása

Az EU ugyanis saját agrártermelésének csökkentésével azt éri el, hogy a Föld más területein növelik a termőföld és a víz felhasználását, a műtrágyák, a növényvédő szerek és az állatgyógyászati termékek alkalmazását. Ugyanis csak így lehet majd az öreg kontinens élelmiszerigényét kielégíteni. (Nem mellesleg az EU egyes tagországainak tőkései óriási pénzeket fektettek be Dél-­Amerikában, Észak-Afrikában vagy éppen ukrán területeken az agráriumba, s már most is nagy importot generálnak.)

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás