Sokan kellemetlenségnek tartják a kötelező talajvizsgálatok elvégeztetését. Ezért nem is veszik komolyan a talajmintavételre leírt szabályokat, csak azt tartják szem előtt, hogy a minták bekerüljenek a laboratóriumba. Pedig amennyiben a gazdálkodók nagyobb hangsúlyt fektetnének a szabályos mintavételre, úgy a kapott laboratóriumi eredmények is sokkal értékesebbé válnának.

Melyek a leggyakrabban elkövetett hibák vagy szabálytalanságok, mire kell ügyelni?
  • Sokan nem tartják be az átlagminta megvételére vonatkozó előírásokat és találomra, egy helyről vesznek mintát. Az ilyen módon vett minta nem reprezentálja a terület egészét, különösképpen akkor, ha azt ráadásul a terület szélsőséges helyéről veszik (pl.: forgókban, ott ahol a víz gyakran áll, táblaszéleken, különböző depók helyén stb.).
  • Másik igen gyakran előforduló hiba a minták nem megfelelő módon történő tárolása és beszállítása a laboratóriumba (pl.: használt, elszennyezett, sérült zacskók, műtrágyás zsákok stb.). Még ha szabályosan történt is a mintavétel, ezek a minták elszennyeződését okozzák, amelyek számottevően meghamisítják a laboratóriumi eredményeket.
  • Sok esetben előfordul, hogy a minták nem azonosíthatók a mintavételi hellyel és ezáltal válik a laboratóriumi eredmény hasznosíthatatlanná.
  • A legtöbb laboratóriumban a vizsgálati eredmény csak a beérkezett mintaanyagra vonatkozik és csak ezekért vállal a laboratórium szakmai felelősséget. A rosszul megvett mintából kapott eredmények ugyan a pályázatokban elszámolhatók, de valójában ez így fölösleges munka és pénzkidobás.
  • A mintavételt követően a mintákat szárítva, összetörve kell a laboratóriumokba eljuttatni. Ki kell válogatni belőle az olyan anyagokat, amelyek vélhetően megváltoztatják az analízis eredményeit. Ilyen pl. nagyobb kő, ágdarab, állati maradvány vagy a gazdálkodás során belekerült vas és egyéb fémek. A mintavétel gondossága határozza meg gyakran a vizsgálat eredményét, mert a nagyérzékenységű és pontosságú műszerek és a laboratóriumban dolgozók szakmai tudása a rossz mintavétel miatt nem hoz jó eredményt.
Mi történik a laboratóriumokba leadott talajmintákkal, mennyi idő alatt készül el egy vizsgálat?

A laboratóriumba beszállított talajmintákat a laboratóriumban azonosítóval látják el, majd az előírásoknak megfelelően dokumentálják azokat. A laboratóriumokban leadott minták közvetlenül nem alkalmasak a vizsgálatokra. Úgynevezett minta előkészítési eljárásnak kell azokat alávetni, mely során a talajmintát tovább szárítják, majd darálják. A vizsgálatok finomra őrölt talajmintából végezhetők el, illetve egyes vizsgálatokhoz a talajmintát kémiai eljárásokkal fel kell tárni, hogy meghatározhatók legyenek az egyes anyagok.

Mit mondanak a vizsgálati eredmények?

A talajvizsgálati eredmények a gazda számára sok esetben nem mondanak semmit, vagy legalábbis rejtelmesnek tűnnek. A kötelezően elvégezendő talajvizsgálatok alapvetően három vizsgálati csoportba sorolhatóak. Beszélhetünk szűkített, bővített és a teljeskörű vizsgálatról, melyek szükségességét rendeletek írják elő. A talajvizsgálati csomagokba tartozó paramétereken túlmenően természetesen sokkal több jellemzője van a talajnak, melyek vizsgálatát külön lehet kérni. A talajvizsgálati eredmények függnek a talaj típusától, ezért annak ismeretében lehet egészen pontosan megmondani, hogy az adott számérték éppenséggel jó, vagy rossz a gazda számára.

Szerzők: Antal Károly - Budai Júlia (Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézet, Központi Laboratórium)

Érdekli a téma? Kattintson IDE a második részhez!

Megosztás

További híreink

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás