Sokan kellemetlenségnek tartják a kötelező talajvizsgálatok elvégeztetését. Ezért nem is veszik komolyan a talajmintavételre leírt szabályokat, csak azt tartják szem előtt, hogy a minták bekerüljenek a laboratóriumba. Pedig amennyiben a gazdálkodók nagyobb hangsúlyt fektetnének a szabályos mintavételre, úgy a kapott laboratóriumi eredmények is sokkal értékesebbé válnának.

Melyek a leggyakrabban elkövetett hibák vagy szabálytalanságok, mire kell ügyelni?
  • Sokan nem tartják be az átlagminta megvételére vonatkozó előírásokat és találomra, egy helyről vesznek mintát. Az ilyen módon vett minta nem reprezentálja a terület egészét, különösképpen akkor, ha azt ráadásul a terület szélsőséges helyéről veszik (pl.: forgókban, ott ahol a víz gyakran áll, táblaszéleken, különböző depók helyén stb.).
  • Másik igen gyakran előforduló hiba a minták nem megfelelő módon történő tárolása és beszállítása a laboratóriumba (pl.: használt, elszennyezett, sérült zacskók, műtrágyás zsákok stb.). Még ha szabályosan történt is a mintavétel, ezek a minták elszennyeződését okozzák, amelyek számottevően meghamisítják a laboratóriumi eredményeket.
  • Sok esetben előfordul, hogy a minták nem azonosíthatók a mintavételi hellyel és ezáltal válik a laboratóriumi eredmény hasznosíthatatlanná.
  • A legtöbb laboratóriumban a vizsgálati eredmény csak a beérkezett mintaanyagra vonatkozik és csak ezekért vállal a laboratórium szakmai felelősséget. A rosszul megvett mintából kapott eredmények ugyan a pályázatokban elszámolhatók, de valójában ez így fölösleges munka és pénzkidobás.
  • A mintavételt követően a mintákat szárítva, összetörve kell a laboratóriumokba eljuttatni. Ki kell válogatni belőle az olyan anyagokat, amelyek vélhetően megváltoztatják az analízis eredményeit. Ilyen pl. nagyobb kő, ágdarab, állati maradvány vagy a gazdálkodás során belekerült vas és egyéb fémek. A mintavétel gondossága határozza meg gyakran a vizsgálat eredményét, mert a nagyérzékenységű és pontosságú műszerek és a laboratóriumban dolgozók szakmai tudása a rossz mintavétel miatt nem hoz jó eredményt.
Mi történik a laboratóriumokba leadott talajmintákkal, mennyi idő alatt készül el egy vizsgálat?

A laboratóriumba beszállított talajmintákat a laboratóriumban azonosítóval látják el, majd az előírásoknak megfelelően dokumentálják azokat. A laboratóriumokban leadott minták közvetlenül nem alkalmasak a vizsgálatokra. Úgynevezett minta előkészítési eljárásnak kell azokat alávetni, mely során a talajmintát tovább szárítják, majd darálják. A vizsgálatok finomra őrölt talajmintából végezhetők el, illetve egyes vizsgálatokhoz a talajmintát kémiai eljárásokkal fel kell tárni, hogy meghatározhatók legyenek az egyes anyagok.

Mit mondanak a vizsgálati eredmények?

A talajvizsgálati eredmények a gazda számára sok esetben nem mondanak semmit, vagy legalábbis rejtelmesnek tűnnek. A kötelezően elvégezendő talajvizsgálatok alapvetően három vizsgálati csoportba sorolhatóak. Beszélhetünk szűkített, bővített és a teljeskörű vizsgálatról, melyek szükségességét rendeletek írják elő. A talajvizsgálati csomagokba tartozó paramétereken túlmenően természetesen sokkal több jellemzője van a talajnak, melyek vizsgálatát külön lehet kérni. A talajvizsgálati eredmények függnek a talaj típusától, ezért annak ismeretében lehet egészen pontosan megmondani, hogy az adott számérték éppenséggel jó, vagy rossz a gazda számára.

Szerzők: Antal Károly - Budai Júlia (Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézet, Központi Laboratórium)

Érdekli a téma? Kattintson IDE a második részhez!

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás