Tilos lesz növényvédő szert használni
Az uniós szintű módosítás célja, hogy javítsa a zöldítés környezeti hatékonyságát és ezen belül a lehető legnagyobb biológiai sokféleséget érje el az EFA-területekkel. A szabályok változása befolyásolja az EFA-területeken alkalmazandó termelési gyakorlatot, különösen egyes fehérjenövények termesztését - olvasható a Földművelésügyi Minisztérium honlapján.
Tilos lesz növényvédő szert használni 2018. január 1-től
-
a zöldítési támogatáshoz EFA-ként elszámolni kívánt nitrogénmegkötő növénnyel bevetett területeken
-
parlagon hagyott területeken
-
ökológiai jelentőségű másodvetésen
-
a mezőgazdasági termelés alatt álló erdőszélek mentén fekvő támogatható hektársávokon.
Minden olyan készítmény kizárt, amit az uniós és magyar növényvédelmi szabályozás szerinti növényvédő szerként hoztak forgalomba. Ebbe bele kell érteni az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett szereket is. Ezért ez azt is jelenti, hogy a különböző kondicionáló szerek és levéltrágyák (amelyek nem minősülnek növényvédő szernek) kijuttathatóak akár az állományban is.
De a növényvédő szerek használatára vonatkozó tilalmat az új szabályozás csak a termesztési, azaz a vetéstől a betakarításig tartó időszakra határozza meg. Ez az jelenti, hogy a vetés előtti (presowing) gyomirtás alkalmazása továbbra is engedélyezett. Az előírások betartásának ellenőrzése szempontjából fontos, hogy a növényvédő szer kijuttatásának ideje pontosan dokumentálható legyen. A gazdálkodóknak ehhez várhatóan egy egyszerűsített műveleti naplót kell majd vezetniük.
Hirdetés
Emellett a vetésforgó szakszerű megválasztása, a gyomfertőzöttségtől mentes tábla kiválasztása, a megfelelő fajtájú, nagy tisztaságú vetőmagok használata, a helyes agrotechnika (őszi és tavaszi talaj-előkészítés, az egyenletes vetés, a megfelelő állománysűrűség) valamint a fiatal állományok sorközművelése mind hozzájárulhatnak a gyomok elleni védekezés eredményességéhez.
A korlátozás nem befolyásolja a SAPS és a termeléshez kötött fehérjenövény-támogatás feltételeit vagy összegét.
Ha a gazdálkodó a fenti lehetőségek megléte mellett sem tudja elkerülni a növényvédő szerek használat, érdemes lehet az EFA-kötelezettségnek más kultúrával vagy EFA-területtípussal megfelelni (pl. őszi kalászosok után vetett zöldtrágyával, tájképi elemekkel, vagy parlagon hagyott területtel). A zöldítésre ezáltal továbbra is jogosult marad a szójatermesztő. Ennek az az előfeltétele, hogy a növényvédőszer-mentes termesztéshez szükséges agrotechnikai változtatásokat vállalja, vagy más területet számoljon el EFA-területként.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés