Elfogadta az antibiotikum-használat korlátozását az állattenyésztésben az Európai Parlament. Ez alapján nem kompenzálhatóak gyógyszerekkel a rossz tartási körülmények. Az Európai Bizottság 2014 szeptembere óta foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy egyre több az antibiotikumoknak ellenálló, az emberek gyógyítását is veszélyeztető mikroorganizmus. Az EB szerint a jelenség összekapcsolódik a haszonállat-tartásban indokolatlanul nagy mennyiségben használt gyógyszerekkel. Mivel ezek a készítmények nélkülözhetetlenek az állatorvoslásban, ki kellett dolgozni, hogy pontosan mikor, mit és hogyan használhatnak be az állatorvosok a gazdaságokban, továbbá támogatni kell az új gyógyszerek fejlesztését is. Ezek keretfeltételeit rögzítették nemrég egy uniós jogszabályban. Az Agrárszektor cikkét szemléztük.
Az antibiotikum-használat korlátozásáról döntött az Európai Parlament: ez alapján nem kompenzálhatóak gyógyszerekkel a rossz tartási körülmények
Ha egy betegség tünetei nem diagnosztizálhatóak, akkor nem alkalmazhatóak antibiotikumok egy-egy állatcsoportban megelőző jelleggel. A gyógyszerek a jogszabály szerint csak az állatorvos által elfogadhatóan igazolt esetekben használhatóak, jellemzően akkor, ha a gazdaságban egy fertőzés továbbterjedését akarják megakadályozni. Amennyiben a betegség jeleit csak egyetlen egyed mutatja a csoportban, akkor csak alapos orvosi indokkal - végszükség esetén - lehet a teljes csoportot antibiotikummal kezelni.
Az eddigi gyakorlat szerint az állatorvosok meglehetősen együttműködőek voltak a telepvezetővel, illetve a tulajdonossal: a túltelepített állományban és a szabadtartásban is felírták az antibiotikumot. Lényeges kérdés, hogy lesz-e valódi kapacitás és szándék a helyzet ellenőrzésére és megváltoztatására.
Lesznek olyan gyógyszerek, amiket csak embereknél használhatnak
A kórokozók antibiotikumokkal szembeni rezisztenciáját meggátolandó a jogszabály felhatalmazza az Európai Bizottságot arra, hogy bizonyos gyógyszereket azonosítson, amelyeket kizárólag embereken lehet alkalmazni. A szöveg ezen kívül világosan előírja, hogy az Európai Unió területére belépő élelmiszereknek is meg kell felelniük az itteni normáknak.
Vagyis nem elfogadható a hozamfokozás céljából adagolt antibiotikum használata.
A jogszabályalkotók ezzel a helyi termelők versenyhátrányát szeretnék enyhíteni a kevésbé szigorú régiókból érkező termékekkel szemben. A jogszabály azzal támogatja az új készítmények kutatását, hogy a fejlesztés során született adatok, technikai dokumentációk jogvédelmét és a gyógyszerek hosszabb idejű szabadalmi oltalmát írja elő.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás