Évről évre növekszik a gyártók és forgalmazók által bejelentett étrend-kiegészítők száma az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél (OGYÉI). A készítményekben megtalálható növények, hatóanyagok száma nagy, és folyamatosan bővül.

Rendszeresen megjelentek ugyanakkor a készítményekben olyan (gyógy)növények, izolált hatóanyagok, amelyeknek az emberi szervezetre gyakorolt hatása részben nem bizonyított, részben a tudományos vizsgálatok alapján veszélyt jelenthet a fogyasztó egészségére.

Az orvosi angyalgyökér (Angelica archangelica) nevében is benne van, hogy orvosi, tehát nem a gyógyhatása a megkérdőjelezett, csak emellett sajnos fototoxikus is (Fotó: Pixabay)

Az OGYÉI rendszeresen közzéteszi a frissített listáját, amelyen azok a gyógynövények szerepelnek, amelyek nem kerülhetnek táplálékkiegészítőkbe. E gyógynövények közt sok olyan van, amiket a facebook népe csodanövénynek tart, és az is lehet, hogy részben igazuk van, de használatuk mégsem teljesen biztonságos...

Mi kerülhet az étrend-kiegészítőkbe?

Az étrendkiegészítőkbe nem javasolt növények, hatóanyagok listáját egy tudományos testület vizsgálja felül rendszeresen, és adja ki az újabb, frissített listát. A legújabb frissítés decemberben került ki. A testület tagjai a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesülete, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet által felkért független gyógyszerészszakértő, valamint az OGYÉI Élelmezés- és Táplálkozástudományi Főigazgatóságának szakértői.

A testület feladata elsősorban a jelenlegi negatív lista folyamatos felülvizsgálata, szükség szerinti bővítése. Feladat az élelmiszeripari vállalkozások által benyújtott kérelmek értékelése is. Ezekben a kérelmekben táplálékiegészítők gyártói a negatív listán lévő növények, növényi részek biztonságos, korlátozás nélküli vagy dózishatárhoz kötött korlátozott felhasználhatóságát igyekeznek igazolni.

Étrend-kiegészítőkben alkalmazásra nem javasolt növények

Az étrend-kiegészítők a vitaminokon és ásványi anyagokon kívül rengeteg gyógynövényt és egyéb táplálkozási és élettani hatással rendelkező aktív anyagot (hatóanyagot) tartalmaznak.

A vitaminok és az ásványi anyagok használata jól szabályozott, azonban az egyéb anyagok közegészségügyi szempontból való értékeléséhez nem állnak rendelkezésre jogszabályban előre meghatározott maximális biztonsági értékek. Ezért az étrend-kiegészítőkben leggyakrabban előforduló gyógynövényekre és egyéb anyagokra vonatkozó információk pontos, kidolgozott szakmai kereteken alapuló felülvizsgálata vált szükségessé.

A felülvizsgálat eredményeként született meg egy olyan lista, amelyen megtalálhatók olyan komponensek, amelyek étrend-kiegészítőkben történő alkalmazására nem vonatkozik előírás, azonban a humán szervezetre gyakorolt hatásai alapján felhasználásuk korlátozandó.

A listán található határértékek megállapítása szakszerű, tudományos értékelés alapján történik, a jelenlegi teljes körű szakirodalmi adatokat figyelembe véve. A listára azok a növények kerülnek fel, amelyekről a testület megállapította, hogy étrend-kiegészítőben történő alkalmazásuk, (tekintettel arra, hogy az étrend-kiegészítő is élelmiszer) fogyasztásuk veszélyes lehet. A lista nem csupán figyelemfelkeltés, hanem szakmailag gondosan megalapozott iránymutatás: segíti a gyártókat, forgalmazókat és a fogyasztókat a tájékozódásban.

A Tudományos Tanácsadó Testület a jövőben is rendszeresen felülvizsgálja a negatív listát, annak függvényében, ahogy a tudományos vizsgálatok, elérhető adatok köre bővül, változik.

A kálmos (Acorus calamus), vagy az ürömfélék (Artemisia) mind „slágergyógynövénynek” számítanak a köztudatban, mégsem javasoltak, vagy csak pontos és maximalizált dózissal a táplálékkiegészítőkben (Fotó: Pixabay)

Az OGYÉI javasolja, hogy folyamatosan kövessék nyomon az intézetük weboldalán megjelenő változásokat.

Van néhány meglepő érdekesség

Ha valaki végigböngészi a listát, érdekes dolgokra bukkanhat benne – hívja fel a figyelmet a magyarmezogazdasag.hu cikke.

Olyan növényeket is felfedezhetünk, amelyeket az interneten csodanövényként tartanak számon, és sokan használnak, használatra buzdítanak. A kálmos (Acorus calamus), vagy az ürömfélék (Artemisia) mind „slágergyógynövénynek” számítanak a köztudatban, mégsem javasoltak, vagy csak pontos és maximalizált dózissal a táplálékkiegészítőkben.

A parlagfűről is az van a köztudatban, hogy gyógynövény is, de emellett citotoxikus hatása miatt ez sem kerülhet bele táplálékkiegészítőkbe.

Az orvosi angyalgyökér (Angelica archangelica) nevében is benne van, hogy orvosi, tehát nem a gyógyhatása a megkérdőjelezett, csak emellett sajnos fototoxikus is. A zeller (Apium graveolens) termése szintén a negatív listán szerepel. A borágó (Borago officinalis) a májra veszélyes, pedig ehető virágként és kovászos uborka fűszerezőjeként is ismerjük.

Valószínűleg egy-két virág elfogyasztása nem okoz gondot, de jobb félni, mint megijedni… Tehát vannak a biztonsággal otthon is elkészíthető és használható gyógynövények, és vannak azok a gyógynövények, amelyeket nem célszerű házilag elkészítve alkalmazni, csak mondjuk gyógyszergyári hatóanyag-kivonás után pontosan dozírozott növényi gyógyszer formájában – amit otthon, magunknak nem tudunk elkészíteni…

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás