15 helyett hamarosan 90 napig vizsgálódhat a NÉBIH, mielőtt kiadja egy import borszállítmány forgalomba hozatali engedélyét. A magyar hatóság távol tarthatja az olcsó olasz bort, védve a hazai termelők érdekeit, ahogyan erről már volt szó. Mit szól erre az importőr? Nem áll szóba az újságíróval, olvasható a delmagyar.hu cikkében. 

A kormány eldöntötte, egy jogszabály-módosítással meghosszabbítja az importborok forgalomba hozatali engedélyének kiadási határidejét – nyilatkozta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára az agrarszektor.hu-nak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (NÉBIH) eddig 15 napja volt arra, hogy kiállítsa a forgalomba hozatalhoz szükséges dokumentumokat.

A módosítással most már 90 napja lesz erre. Ez lényeges változás. A hivatal ugyanis megteheti, hogy ha rendben találja az áru származási papírjait, kiadja a forgalomba hozatali engedélyt, anélkül, hogy mintát venne a szállítmányból, s azt megvizsgáltatná – nyilatkozta Tornai Tamás, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke.

A HNT viszont azt szorgalmazza, hogy minél több tételt vizsgáljon a NÉBIH, derüljön ki, a behozott borok tényleg megfelelnek-e az előírásoknak. Az analízisre most már lesz elég ideje a hivatalnak. A HNT javaslatát megfogadta a kormány.

A hazai borászok szerint a piacot leginkább az olasz bor torzítja el. A többi uniós országhoz képest hozzánk nagyon olcsón, esetenként literenként 80 forintért, és nagy mennyiségben érkezik ez az ital, amelyet – törvényesen – hazaival házasítva, gyakran PET-palackban forgalmaznak. Megvan az a vevőkör, amely csak ezt tudja – vagy akarja – megfizetni.

Ez letöri a szőlőfelvásárlási árakat szüret idején, főleg a Kiskunságban, ahol az olasz bort házasító gazdaságok is működnek. Abból, hogy az adatok szerint jóval több olasz bor kerül itthon forgalomba, mint amennyi bejön, a borászok feltételezik: törvénytelen eszközökkel is „szaporítják" ezt a bort, vagyis valamilyen tablettás eljárással.

A kormány intézkedése nyomán néhány borászattal foglalkozó szakportál is ezt a következtetést vonta le – gyakorlatilag ki lehet tiltani szüret idején a hazai piacról az olasz bort.

A kitiltás szót azonban hivatalosan senki sem mondja ki.

– Nagyot küzdünk azért, hogy a magyar bor a nála sokkal gyengébb minőségű, bár olasz minőségi papírral rendelkezdő itallal a versenyt fel tudja venni, erre, mint más országoknak is, számtalan eszközünk van – magyarázta az intézkedést lapunk érdeklődésére Ungerbauer György, a Csongrádi borvidék elnöke, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának tagja. – Ezekről az eszközökről nem szerencsés beszélni, inkább alkalmazni kell őket. Aztán kiderül, mennyire hatásosak.

Ungerbauer szerint az rendben van, hogy a magyar bortörvény a legszigorúbb Európában. Az viszont nonszensz, hogy ha egy borász 25 palack borral szeretne elmenni bemutatkozni a fábiánsebestyéni lovasnapokra, 72 órával előbb be kell jelentenie a szándékát, és vámhivatali papírt kell intéznie. Eközben tudomása szerint rendszeresen előfordul, hogy az olasz származási papírt készpénznek, hitelesnek fogadják el a hatóságok, vizsgálat nélkül.

Keceli Áldomás
Az Áldomás nevű, PET-palackban kapható bor címkéjén ez áll: „európai közösségből származó bor". Szerepel még a forgalmazó neve – Szegeden is telephellyel rendelkező, országos nagykereskedelmi cég –, a palackozót azonban csak egy kód jelöli. Az interneten elérhető adatbázis 285 palackozással (is) foglalkozó céget tart számon, a H 0221 kód egy keceli borászati kft.-é. Szerettük volna megtudni, mi a cég álláspontja az engedélyek kiadásával kapcsolatos változásról, de az ügyvezető igazgató – miután pénteken megtudta, milyen ügyben keressük – hétfőn kolléganőjével azt üzente, nem tárgyal újságírókkal.

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás