Tippeljen, mi okoz vészhelyzetet a leggyakrabban a betakarítás során
Június végével kezdődik a szántóföldi növények betakarítási időszaka, viszont évente több olyan baleset is történik, amelyek villamos kábelekkel köthetők össze, mint például, hogy a mezőgazdasági gépek átvágják azokat, vagy elszakítják. Esetenként vezetéktartó oszlopokkal is ütköznek a mezőgazdasági dolgozók, amelyek üzemzavart és gyakran veszélyhelyzetet okoznak. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az E.ON regionális áramhálózati társaságai ezért fokozott figyelmet kérnek a mezőgazdasági munkát végzőktől!
Az E.ON vállalatcsoport kiemelt hangsúlyt fektet a biztonságra, baleset-megelőzésre és külön figyelmet fordít a mezőgazdaságban dolgozók biztonságára. Az elmúlt években már számos olyan eset történt, amelyek figyelmetlenségből alakultak ki, és esetenként még személyi sérülés is történt. A balesetek és vészhelyzetek elkerülése érdekében balesetmegelőzési programokat tart a vállalatcsoport és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, és kismértékben csökkent is a korábbi időszakokhoz képest a villamoshálózattal kapcsolatos balesetek száma. Ehhez nagyban hozzájárult a közös munka és a munkagépkezelők baleset-megelőző munkavédelmi oktatásának is - olvashatjuk a NAK honlapján.
Bármilyen szántóföldi mezőgazdasági tevékenység megkezdése előtt a biztonságos munkavégzés érdekében hasznos feltérképezni, hogy a munkavégzés környezetében hol találhatóak közművezetékek (villamos föld- és légkábelek), elektromos berendezések. A mezőgazdasági munkák során a villamos tartószerkezetek, oszlopok és vezetékek jelentik a legfőbb veszélyforrást, ezért ezeket mindig kellő óvatossággal kell megközelíteni, még GPS-alapú, automata kormányzású gépekkel is. Utóbbiak ugyanis 1-2 méter pontossággal tudnak navigálni, ezért tartószerkezetek közelében érdemes kikapcsolni az automata kormányzást!
Hirdetés
A betakarítógépek esetében a méretük a legfőbb tényező, ugyanis akár a 8-10 métert is elérheti azok szélessége, a rosszul megválasztott fordulási sugár, tolatás, nyitva hagyott ürítőcső miatt akár a holttérbe kerülő tartószerkezetek megrongálódhatnak. Ha a villamos vezetékek tartószerkezetei között történik a munkavégzés, az ürítőcsövet minden ürítés után ajánlott becsukni.
A betakarítást követően sok bála is képződik, a bálák szállításakor pedig problémát jelenthet azok magassága, akár közútón, tarlón, kaszálón vagy deponáláskor is. Oka az, hogy a villamosvezetékek összelenghetnek, elszakadhatnak, illetve a tartószerkezetek eltörhetnek. Ilyenkor zárlat keletkezhet, emiatt a rakomány, súlyosabb esetben a szállítójármű is leéghet. Bálaszállításkor fontos betartani a közlekedési hatóság magassági korlátozásait!
További hasznos tanácsok az E.ON tájékoztatójában találhatók.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az E.ON regionális áramhálózati társaságai közösen kérik a gazdálkodókat, hogy a fentiek figyelembe vételével a legnagyobb körültekintéssel végezzék aktuális mezőgazdasági munkáikat.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés