Tízszeresére nőtt a gombamérgezések száma – ezt a hibát ne kövesse el
A 2024-es gombaszezon során drasztikusan megemelkedtek a gombafogyasztást követő megbetegedések. Az idei évben tízszer több gombamérgezési esetet jelentettek, mint az átlagos időszakokban. Az emelkedést nem csupán a mérgező gombafajok megjelenése okozza, hanem az is, hogy sok esetben helytelenül készítik el vagy tárolják a gombás ételeket. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ismételten arra figyelmezteti a gombagyűjtőket, hogy a vadon gyűjtött gombát minden esetben vizsgáltassák be gombaszakértővel, ezzel megelőzve a mérgezéseket.
Az ország időjárása idén különösen kedvezett a gombák elszaporodásának. A hosszan tartó kánikula végeztével bekövetkező országos esőzések több helyen is 100-150 mm csapadékot hoztak, amely kedvező feltételeket teremtett a gombák növekedéséhez. Az ehető és mérgező gombák egyaránt nagy tömegben jelentek meg a mezőkön és erdőkben. A réteken elsőként a mérgező karbolszagú csiperke bukkant fel, amely idén is sok mérgezést okozott. A mezei szegfűgomba, amelyet az egyik legnépszerűbb fajként tartanak számon, az idő hűlésével egyre ritkábban fordul elő, helyét azonban kisebb mérgező tölcsérgombafajok vették át, amelyek szintén felelősek a megbetegedések egy részéért.
Az alföldi erdőkben nagy mennyiségben találhatók a kedvelt ehető gombafajok, például a nagy őzlábgomba, az érdestinóru és a laskagomba, ám ezek mellett a mérgező kerti őzlábgomba is felbukkant, amely évről évre felelős a mérgezési esetek egy részéért. Az erdőkben jelenleg is megtalálhatók az olyan veszélyes fajok, mint a gyilkos galóca, amely minden évben nagy számban kerül be a gombavizsgálók elé a tapasztalatlan gombagyűjtők kosaraiból.
Hirdetés
A hegyvidékeken is nagy mennyiségű gombát találni, beleértve az ehető vargányákat, valamint az őszi időjárás hatására megjelenő lila pereszkéket és rizikéket. Ugyanakkor ezek mellett a mérgező fajok is nagyszámban jelen vannak. Különösen veszélyes a nagy döggomba és a világító tölcsérgomba, amelyek felelősek a legtöbb mérgezésért. A galócák közül pedig szinte minden faj jelen van az erdőkben: a gyilkos, a légyölő, a párduc- és a citromgalóca, valamint a susulykák és fakógombák is hozzájárulnak a megbetegedésekhez.
Ahogy az idő tovább hűl, az őszi gombafajok veszik át az uralmat, mint például a gyűrűs tuskógomba és a szürke tölcsérgomba. Az idei szezon rendkívüli mennyiségű gombát hozott, amely sokak számára remek lehetőséget biztosít ízletes ételek elkészítésére. Ugyanakkor a hatóság arra figyelmeztet, hogy a vadon termő gombák veszélyesek lehetnek, és akár helytelen tárolás esetén is megbetegedést okozhatnak.
A Nébih kiemelten fontosnak tartja, hogy a gombagyűjtők minden esetben bemutassák a gombákat szakértőnek, hiszen egy helytelenül azonosított gombafaj végzetes is lehet. Laikusként soha ne fogyasszunk el ellenőrizetlen gombát, és ne ajándékozzunk belőle másoknak sem! A gombaszakellenőri vizsgálat életeket menthet, így ez az eljárás nem csak ajánlott, hanem kifejezetten szükséges.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés