Változott a halgazdálkodási és a halvédelmi bírságokról szóló 314/2014. (XII. 12.) kormányrendelet. A szöveget számos büntetési tétellel egészítették ki, a meglévő szankciók mértéke pedig emelkedett. A rendelet az illegális horgászatot, illetve a kisebb-nagyobb trükközéseket is bünteti. Azt a személyt például, akit a halastó partján halfogásra alkalmas horgászkészséggel (bottal) találnak, de nincs nála horgászjegy, 10 - 30 ezer forinttal büntethető, ha a jogosultságát a halgazdálkodási hatóságnál 15 napon belül nem igazolja.

Aki jogosultság nélkül egy időben horgászatot és halászatot is folytat, akár 50 ezer forint halvédelmi bírsággal is sújtható. Amennyiben valaki nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen folytat jogosulatlan halászatot, a büntetés felső határa félmillió forint - írta az Agrárágazat. A rendelet azokat is bünteti, akik a halfogásra jogosító okmány kiváltása során valótlan adatot szolgáltatnak. A valótlan adatszolgáltatás akár 100 ezer forintos büntetést is maga után vonhat. Amennyiben valaki az ellenőrzéskor azt állítja, hogy van érvényes horgászjegye, vagy halászati engedélye, miközben nincs, az 50 ezer forintos bírsággal sújtható. Ha valaki azt hazudja, hogy leadta a fogási naplót, illetve abban valótlan adatokat közölt, akkor 10 ezer forintot kell fizetnie.

A korábbi rendeletben leírtaknál több és nagyobb büntetés jár a szabálytalan horgászok, halgazdálkodók és horgászvízkezelők számára

Tiltott eszközzel vagy tilalmi időben történő horgászat vagy halászat esetén a halvédelmi bírság mértéke attól függ, hogy csak az adott területen engedélyezett fogási előírásoktól tér-e el a szabálytalankodó, vagy általában tiltott eszközzel tevékenykedik. Előbbi esetben maximum 200 ezer forint lehet a büntetés, a másikban félmillió forintig is nőhet a tétel.

A halgazdálkodók büntetései

A halgazdálkodókat ennél is nagyobb tételekkel büntetheti a hatóság. Például, ha nem jogosult személy részére értékesítenek állami horgászjegyet vagy területi jegyet, 100 ezer, állami halászjegy kiadása esetén 200 ezer forintra büntethetők. Azok, akik nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületre adnak ki jegyet, és onnan őshonos halfaj elvitelét engedélyezik, 10 és 500 ezer forint közötti bírsággal büntethetők. Azok, akik idegen honos fajok egyedeit engedély nélkül telepítik be, 50 és 500 ezer forint közötti bírságra számíthatnak. Akik a törzsállomány egyedeit értékesítik – akkor is, ha rendelkeznek halászati engedéllyel –, 200–500 ezer forintos halvédelmi bírság fizetésére számíthatnak. A halgazdálkodási terv benyújtásának elmulasztása 250 ezer és 5 millió forint közötti összeg elvesztésével járhat. Aki nem jogosult halgazdálkodásra, horgásztatásra, és mégis végzi ezeket a tevékenységeket, az 500 ezer és 5 millió forint közötti összeg megfizetésével büntethető. A részleteket itt lehet elolvasni.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás