Romlik az Európai Unió búzakereskedelmi mérlege, ami a legnagyobb termelő országban veszi el leginkább a gazdálkodók kedvét a gabonatermesztéstől. Már a vetés sem indult jól, azóta pedig csak romlott a helyzet. Egész Európában kevesebb lesz idén a búza, de különösen a franciáknál esik vissza termelés mértéke. Az Európai Bizottság adatai szerint 2024. február 2-ig az uniós országok búzaexportja 8 százalékkal 18,6 millió tonnára csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériuma (USDA) egy februári becslésben 786 millió tonnára jelezte a 2023/2024. gazdasági évben várható globális búzatermést – áll az AKI jelentésében. Az előre jelzett felhasználás ennél több, 798 millió tonna lehet. A futó értékesítési szezonban Oroszország kivitele 51 millió tonna (+7%), az Európai Unióé 36,5 millió tonna (+4%), Kanadáé 24 millió tonna (–5%), Ausztráliáé 23 millió tonna (–29%), az Egyesült Államoké 20 millió tonna (–1 %), Ukrajnáé pedig 15 millió tonna (–12%) lehet - írta a Mezőhír cikke.

Romlik az Európai Unió búzakereskedelmi mérlege, ami Franciaországban veszi el leginkább a gazdálkodók kedvét a gabonatermesztéstől, ezért kevesebb lesz idén a búza

Az Európai Bizottság adatai szerint február 2-ig az uniós országok búzaexportja 8 százalékkal 18,6 millió tonnára csökkent az előző év azonos időszakához képest. Franciaország 4,6 millió tonnát, Románia 4,5, Lengyelország 2,5, Litvánia 1,8, Németország és Bulgária 1,7, Lettország pedig 1,4 millió tonna búzát juttatott ki a világpiacra. (A Baltikum orosz búzát továbbít.) Ugyanakkor az EU búzaimportja további 3 százalékkal, 5,7 millió tonnára emelkedett, ennek közel 70 százaléka Ukrajnából érkezett - közölte a cikk.

Alacsony árak és csökkenő vetésterület

A párizsi árutőzsdén a termény márciusi jegyzése esett, a szemlézett cikk megjelenésekor 202,2 eurón állt, a májusi árszintet pedig 198 euró alá helyezték az alkuszok. Az árak alakulása leginkább a franciáknak fáj, ami a búza vetésterületében 7 százalékos zsugorodást eredményezett. Akár 11 százalékos veszteség is beállhatott a téli időjárás miatt - jelezték az anyagban.

 Az Argus elemző iroda 530 ezer hektáros csökkenést valószínűsít a tavalyi évhez képest. A 4,23 millió hektárra becsült búzaterület az elmúlt 23 év adatsorában a legkisebbnek számít a franciáknál, de 30 éves távlatban is csak egy alacsonyabb érték akad.

A nyereséges termeléshez normál növénykiszolgálás mellett olyan magas hozamokra volna szükség, ami a gazdaságok jelentős részében elérhetetlen. A gazdálkodók reakciója erre az, hogy extenzifikálnak, és leginkább az időjárásra bízzák a végeredményt. Így a kisebb terület – azonos időjárás mellett is – kisebb hozamokkal jár idén. Ugyanez igaz Ukrajnára is - írta a cikk.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás