Több ezer forintos támogatást lehet igényelni egy húsgalamb után
Az exportpiacra történő termelésen túl a hazai termelés újbóli beindítása is hozzájárulhat a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzetű kistérségek népességmegtartó képességének javításához. Ennek érdekében vissza nem térítendő támogatást lehet igénybe venni a haszongalamb-vásárlásához. A mezőgazdasági csekély összegű nemzeti támogatás összege madaranként legfeljebb 6000 forint lehet, és egy húsgalamb után kizárólag egy alkalommal igényelhető.
A NAK cikke számolt be róla, hogy az egykor hazánkban is közkedvelt galambhús fogyasztása napjainkra háttérbe szorult, gyakorlatilag eltűnt a magyarok étrendjéből. Ebben szerepet játszott a galambhús téves, negatív megítélése is. Ezen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint a fogyasztók felé történő, valós információkon alapuló ismeretátadással és a hozzá kapcsolódó marketingtevékenységgel indokolt lenne változtatni. A galambhús ugyanis alacsony zsírtartalmú, koleszterinben szegény és könnyen emészthető élelmiszer, amelynek fogyasztása hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez. Ugyanakkor Magyarországgal ellentétben nemzetközi szinten a galambhús hagyományosan beépült a fogyasztók étrendjébe is.
A magyar húsgalamb-múlt dicső volt
Hazánkban a rendszerváltozás előtti évtizedekben a húsgalamb-előállítás növelése exportfejlesztési célból államilag is támogatott mezőgazdasági tevékenység volt. Ez együtt járt a termelői szakcsoportok létrehozásával, a felvásárlási hálózatok kialakításával és az exportigényeknek megfelelő feldolgozással egyaránt. Ennek köszönhetően Magyarország az éves szintű húsgalamb-előállításban világviszonylatban a 2-3. helyre tudott kerülni. A cikk szerint az egységes testméretű, magas hasznos (70 százalékot elérő) húsarányt produkáló, előhűtött galamb napjainkban is keresett és kifizetődő exportcikk lehet. Mivel az Európai Unió tagállamai galambhúsból önellátóak, az exportőr-országok főként Ázsiába exportálnak. Bár a magyar galambhús-kivitel az elmúlt években nagyon kis mennyiségű volt, megfelelő fajtaválasztás és korszerű tenyésztéstechnológia, jól kialakított logisztikai háttér, valamint a hazai és a külföldi piacokon történő bevezetéshez megfelelően megválasztott marketingeszközök alkalmazása mellett van realitása a hazai húsgalamb-tenyésztés újraindításának.
Hirdetés
Több szempontból is hasznos lehet a termelés újraindítása
Az exportpiacra történő termelésen túl a hazai termelés újbóli beindítása hozzájárulhat a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzetű kistérségek népességmegtartó képességének javításához is. Ezért az agrártárca a haszongalamb-vásárlásához mezőgazdasági csekély összegű nemzeti támogatás formájában állami segítséget nyújt. A frissen megjelent 39/2019. (VIII. 23.) AM rendelet alapján vissza nem térítendő támogatás igényelhető - amelynek mértéke a támogatási időszakban vásárolt haszongalamb ellenértékének 75 százaléka (de legfeljebb 6000 forint/haszongalamb) -, a 1408/2013/EU bizottsági rendelet szerinti mezőgazdasági csekély összegű támogatás csekély összegű támogatási keretének és feltételrendszerének betartásával.
A támogatási kérelem a Magyar Államkincstár által rendszeresített és a honlapján közzétett nyomtatványon, postai úton küldhető be:
- a 2019. augusztus 1. és 2019. október 15. támogatási időszakra 2019. október 1-15.,
- a 2019. október 16. és 2020. április 30. támogatási időszakra 2020. május 1-15.,
- a 2020. május 1. és 2020. október 15. támogatási időszakra 2020. október 1-15. közötti benyújtással.
Fontos, hogy támogatás egy haszongalamb után csak egy alkalommal igényelhető. Amennyiben a kérelmező az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján az általános forgalmi adó levonására jogosult, akkor a nettó vételárat, ha pedig az általános forgalmi adó levonására nem jogosult, akkor a bruttó vételárat kell figyelembe venni a támogatási mérték meghatározásakor.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés