Több hónapos éhezéstől kell megmenteni a békákat
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményben kérte a lakosságot a vízóraaknák, pincék fogságába került békák, elsősorban a varangyok mentésére. A természetvédő szervezet szerint a településeken is általánosan előforduló zöld és barna varangy, a barna ásóbéka, helyenként a bajszos- vagy barnabékák, erdei, mocsári és gyepi békák, de akár még a vizektől elkalandozó zöldbékák és unkák is a vízóraaknákba esve, pincékbe tévedve végleg csapdába kerülhetnek és akár évekig éhezve, halálukig sínylődhetnek.
Az állatok pusztulása is jelentős probléma, de a bajt tovább fokozza, hogy ezek a példányok nem tudnak részt venni a szaporodásban. A kétéltűek közé tartozó békáknak, még az életük jelentős részét a szárazföldön töltő fajoknak is vízre van szükségük a szaporodáshoz, a peterakáshoz és az ebihalak akár két hónapot is meghaladó fejlődéséhez. A ragadozó életmódot folytató, férgeket, puhatestűeket és rovarokat fogyasztó szárazföldi békafajok biológiai védekezésben betöltött szerepe eddig is nagyon fontos volt, de ez a klímaváltozással, valamint az újabb mezőgazdasági rovarkártevők megjelenésével még inkább felerősödött.
A bajba jutott békákon nagyon gyorsan és egyszerűen segíthet a lakosság, ha az állatokat a vízóraaknákból, pincékből kiemelve a kertben elengedi és ha ezeket a helyeket márciustól-szeptemberig havonta ellenőrzi. Amennyiben valaki ennél is többet szeretne tenni az ártalmatlan, de különleges állatokért, a kertben lehet készíteni peterakóhelyet vagy békagarázsokat, nappali békamenedékeket is az állatok számára. Ezek elkészítéséhez az egyesület saját honlapján ad ötleteket - írták.
Hirdetés
Aki nem biztos abban, hogy milyen békafajjal találkozott, használhatja az MME ingyenesen letölthető Kétéltű- és hüllőhatározó okostelefonos applikációját is.
Idén nyáron lesz a X. Herpetológiai Tábor
A témához kapcsolódóan találtunk még egy hírt, amiben a kétéltűek és a hüllők iránt érdeklő diákok figyelmét kéri a szervezet. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya 2024-ben is szervez herpetológiai tábort („Herptábort”) iskolások részére.
A tábor helyszíne: Öregbakony Turistaház és Erdei Iskola
https://www.oregbakony.hu/
Időpont: 2024. június 21–26. (péntek délutántól-szerda délutánig)
Jelleg: ottalvós, elhelyezés 6-8-10 ágyas szobákban
Célcsoport: iskolások 10–18 éves korig
Fizetési tudnivalók
Részvételi díj: 68 000 forint
A táborba csak MME tagok jelentkezhetnek (táborozó vagy szülő, vagy családi tagság), MME tagság igénylése: http://mme.hu/legyen-tag).
A részvételi díjat egy összegben kérik utalni, de csak miután a jelentkezőket értesítik a szervezők a jelentkezés elfogadásáról.
A részvételi díj magában foglalja napi háromszori étkezés díját. Az étkezések nagy részét a táborhely biztosítja, de a bográcsozás sem fog elmaradni!
Utazás
Csoportosan Budapest-Kelenföld állomásról. Az utazás árát a részvételi díj nem tartalmazza, de a csoportos utazás megszervezésében segítséget nyújtanak. Egyénileg történő utazásnál a környezettudatosság jegyében, aki teheti telekocsi-szerűen segítheti a többi táborozó lejutását is.
Tevékenységek
Kirándulások kétéltűek és hüllők nyomában a Bakony területén. Tudományos ismeretterjesztő előadások sokasága és proaktív, kiscsoportos foglalkozások a táborvezetők közreműködésével.
Elsajátítható ismeretek: kétéltűek és hüllők biológiája, megfigyelésük, meghatározásuk és fotózásuk a természetben, előfordulási adatok gyűjtése és alapvető térinformatikai ismeretek, elméleti és gyakorlati természetvédelem.
Táborvezetők:
Dr. Babocsay Gergely herpetológus, a KHVSZ elnöke
Péntek Attila László biológus, a KHVSZ titkára
Dr. Mizsei Edvárd herpetológus
Dr. Üveges Bálint herpetológus
Rák Gergő biológus
A táborhoz szükséges dolgok:
- hálózsák (és párna)
- kiránduláshoz alkalmas ruházat (hosszú és rövidnadrág, póló, ing, egy melegebb ruha, esőkabát, kalap vagy baseballsapka)
- kényelmes túracipő/túrabakancs
- könnyen száradó vagy nyitott lábbeli (pl. szandál, sportcipő)
- vízálló lábbeli (pl. gumicsizma, bakancs)
- kisebb (max. 25L) hátizsák a napi túrákhoz
- kulacs/vizes palack
- jegyzetfüzet/napló
- fényképezőgép
- távcső
- fejlámpa/zseblámpa
- kullancs-szúnyogriasztó
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés