A hosszú, meleg ősz és az enyhe tél nem csupán a tűzifa fogyasztásra volt kedvező hatással Magyarországon, hanem az őszi vetésű növénykultúrák kórokozóira is. A legtöbbjüknek kedvezett a fagypontot jóval meghaladó októberi, novemberi és decemberi hőmérséklet. A kalászosok leveleit fertőző kórokozók többnyire nem érnek el magas fertőzési szintet. A hideg, fagyos tél során a legtöbb kórokozó elpusztul a fertőzött levelekkel együtt (ilyen a lisztharmat) mások pedig nem fejlődnek. Emiatt az ellenük való vegyszeres védekezés szükségtelen.

Az idei szezon azonban másként alakult - írta Az Agrofil-SZMI Kft. szakcikkében Fitos-Bedő Veronika. A kora őszi melegben jelentősen felszaporodott az árpa árvakeléseken, majd a vetésekre is átterjedt a hálózatos levélfoltosság betegség kórokozója (Pyrenophora teres f. teres) mire beállt a tél. Egyelőre azonban jelentős lombveszteséget önmagában nem okozott. Az ősz végi meleg, sokszor párás időben az árpa törpe rozsda (Puccinia hordei) is terjedni kezdett a vetésekben. Ugyancsak rontja a helyzetet az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei). Ez azonban már nem tudott olyan magas fertőzési szintet elérni, mint a fent említett két kórokozó, tekintve, hogy a lisztharmat hőmérsékleti optimuma 20-22°C körül van.

Több tavaszi kórokozó megjelenése miatt szükséges fokozottan figyelni a kalászos gabonák téli felvételezése során - és a permetezés idejét is jól kell megválasztani - a képen egy Fendt traktor mögött egy Horsch permetezőgép látható

Levéltetvek, gombabetegségek, a permetezés optimális ideje

Az anyag szerint a felvételezett búzatáblák egészségesebbnek mondhatók. Amennyiben az ősszel sikeresen védekeztünk a levéltetvek ellen, nem kell súlyos vírustünetektől tartani. A gombabetegségek közül a búzákon jelenleg kevés levélrozsdát (Puccinia recondita) találni. Valamint szintén alacsony fertőzöttségi szintű a búza lisztharmat (Blumeria graminis).

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás