Több meglepetést hozott a Tokaji borvidék időjárása ősszel
A referencia termőhelyen a szeptemberi középhőmérséklet (18,96 °C) 2,02 °C-kal, a lehullott csapadék mennyisége pedig (122,4 mm) 73,2 mm-rel haladta meg az 1991-2020. időszakra becsült borvidéki éghajlati normál értékét. Az idei bizonyult a borvidéken az utóbbi 33 év hetedik legmelegebb és harmadik legcsapadékosabb szeptemberének. Az első őszi hónap kezdetén tovább folytatódott az augusztus végi kánikulai hőség és tovább súlyosbodott a talajaszály.
A Tokaji Kutatóintézet Szőlészeti és Borászati Kutató Nonprofit Kft. szakembere, Kneip Antal írt összefoglalót, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a második dekád időjárása meglehetősen mozgalmasan alakult, aminek során a jelentős csapadékhullást és évszakváltó lehűlést kiváltó Borisz viharciklon játszotta a főszerepet. Szeptember utolsó dekádjának első felében a levegő hőmérséklete anticiklonális hatásokra a sokéves átlagnak megfelelően alakult, majd a Kárpát-medencébe az atlanti térségből több hullámban érkező légtömegek jelentősebb lehűlést és a csapadékhajlam megnövekedését eredményezték.
A szokásosnál melegebb és jóval csapadékosabb szeptember kánikulai időjárással kezdődött, mely a borvidék déli részén, löszös talajon fekvő ültetvényekben aszálykárok (lomb- és fürtszáradás) kialakulásához vezethetett. A száraz borok alapanyagául szolgáló szőlő szürete sokfelé befejeződött a hónap közepi jelentős mennyiségű csapadék érkezéséig. A helyenként 90-100 millimétert is meghaladó eső enyhítette a vízhiányt, illetve több területen megindította az aszúsodási folyamatokat is a bogyók felrepesztésével. A meleg, napsütéses idő szeptember második felében segítette a szüreti munkálatok folytatását - fogalmazott.
Hirdetés
A hőmérséklet Tokajban és környékén
Az Erdőbénye, Lőcse-dűlőben található meteorológiai mérőállomáson mért adatok szerint szeptemberben a levegő hőmérséklete 25,87 °C-os értéktartományon belül változott. A legalacsonyabb napi minimum hőmérséklet (9,2 °C) szeptember 22-én és 24-én, a legmagasabb napi maximum (35,0 °C) pedig szeptember 03-án volt mérhető (1. ábra). A nyári napok száma 7, a hőségnapok száma pedig 8 volt. A hónap első dekádja során anticiklonális hatásra folyatódott az augusztusi aszály és hőség, a levegő hőmérséklete jelentős mértékben meghaladta a sokéves átlagot, szeptember 02-06. időszakban másodfokú hőségriasztás volt érvényben hazánkban.
A kánikula lassan, fokozatosan mérséklődött, majd egy atlanti ciklon hidegfrontjának átvonulását követően a Közép-Európai térségbe extrém mennyiségű csapadékot és ezzel együtt a Duna vízgyűjtőjének területén rekordközeli áradásokat hozó Borisz viharciklon eredményezett szeptember második dekádjának első felében évszakváltónak tekinthető lehűlést a Kárpát-medencében is.
Szeptember utolsó dekádjának kezdetére az időjárási helyzet normalizálódott és anticiklonális hatásra a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekkel jellemezhető, nyugodt, napos, kellemes, kora őszi idő volt. Szeptember utolsó napjaiban több hullámban érkeztek a térségbe hűvösebb légtömegek, amelyek hatására jelentősebb lehűlés következett be. A borongóssá váló őszi időjárást intenzív légmozgás és megnövekedett csapadékhajlam is jellemezte. A hónap legvégére megnyugodott a légkör, kiderült az égbolt, a levegő hőmérséklete pedig alatta maradt az évszaknak megfelelő értékeknek – áll az összefoglalóban.
Az idei bizonyult az utóbbi 33 év 7. legmelegebb szeptemberének a térségünkben, melynek átlaghőmérséklete (18,96 °C) 2,02 °C-kal haladta meg az 1991-2020. időszakra becsült borvidéki éghajlati normál értékét (16,94 °C).
A csapadék értékei
A referenciaként szolgáló csapadékmérő berendezés 122,4 mm mennyiségű, a lejtőkre telepített ültetvényekben jelentős eróziós terhelést képviselő esőt regisztrált szeptemberben (2. ábra) 9 csapadékesemény összesített eredményeként. Az alkalmanként a területre érkező csapadék mennyisége 0,2-46,9 mm intervallumon belül változott. A referencia hely havi csapadékmennyisége 73,2 mm-rel haladta meg az 1991-2020. időszakra becsült borvidéki éghajlati normál értékét (49,2 mm). Az idei bizonyult a borvidéken az utóbbi 33 év 3. legcsapadékosabb szeptemberének az 1996., illetve a 2022. éveket követően.
A szeptemberi talajnedvesség értékek
A feltalaj (0-50 cm) növények számára felvehető nedvességtartalma a szeptember elején az északi, észak-nyugati ültetvények esetében tapasztalt 40%-ról a hónap második dekádjának végére a jelentős mennyiségű csapadékhullás következtében 80 %, a déli és dél-nyugati termőhelyeken pedig 70% körüli értékekre növekedett. A harmadik dekád száraz, meleg időjárása a feltalaj száradását (60-65%) eredményezte időlegesen, azonban a hónap utolsó napjai során lehullott csapadékok hatására szeptember 30-án újra 70%-ot meghaladó nedvességtartalom volt mérhető az ültetvények talajának 0-50 cm rétegében.
Az 50-100 cm-es mélységben a tőkék számára hasznosítható víztartalom a maximális érték 35-40% volt szeptember elején, ami kisebb változásoktól eltekintve a hónap végéig e szinten alakult. Az ültetvények talajainak 0-100 cm-es rétegben található hasznosítható nedvesség készlet ebből adódóan szeptember 20-ig a maximális érték arányában 30-40%-ról 50-60%-ra, a hónap végére pedig a termőhely függvényében 52-62%-ra növekedett. Így e talajréteg vízhiánya az előbbi időpontok sorrendjében 145-160 mm, 90-110 mm, illetve 85-100 mm szinteken alakult.
A szakemberek az időjárási elemzést az Erdőbénye, Lőcse-dűlőben található meteorológiai állomás mérési adatai, illetve a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. által szolgáltatott online adatok, illetve információk (met.hu) alapján készítették el. A borvidékre vonatkozó éghajlati normál értékek (1991-2020.) közelítő becslését több térségi mérőhelyről származó adatok felhasználásával végezték – fogalmazott a szerző.
Az ábrák forrása: Tokaji Kutatóintézet Szőlészeti és Borászati Kutató Nonprofit Kft.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés