Több mint 1,2 milliárd forintnyi EU-s pénzből fejlesztettek technológiát Tedejen
Több mint 1,2 milliárd forint európai uniós támogatással fejlesztett lucernaalapú fehérjetermékeket és egyéb növényi termékeket előállító termesztési és feldolgozási technológiát a TEDEJ Agrártermelő és Szolgáltató Zrt. A Hajdú-Bihar megyei vállalat egy mintaüzemet is kialakított a fejlesztések részeként. A technológiával a későbbiekben kiváltható lesz a magyar szójafehérje-igény 50 százalékával egyenértékű szójaimport, és megoldást jelenthet a globális fehérjehiányra is.
A hajdúnánási székhelyű cég célja az volt, hogy a lucerna zöld biomasszájából biotechnológiai kutatás-fejlesztéssel és saját új generációs fehérjekinyerési technológiával 15-55 százalékos fehérjetartalmú takarmányokat, takarmány alapanyagokat, ipari rostot és más termékeket előállító üzemet, valamint agrotechnikát fejlesszenek ki.
A fejlesztéseket 71,42 százalékos támogatottságú 1,280 milliárd forintos európai uniós támogatás segítségével valósították meg. A TEDEJ Zrt. árbevétele elektronikusan leadott beszámolója szerint 2020-ban és 2019-ben is egyaránt 5,7 milliárd forint felett alakult, adózás előtti eredménye 2019-ben 112 millió forintos veszteség, míg 2020-ban mintegy 77 millió forintos veszteség volt. A cég átlagosan 215 dolgozót foglalkoztatott.
Hirdetés
Így gazdálkodnak Tedejen
A Tedej Zártkörűen Működő Részvénytársaság és a cégcsoportját alkotó vállalatok döntő mértékben mezőgazdasági termelő tevékenységet folytató gazdasági társaságok, kisseb részben a főtevénység kiszolgálására létrejött társaságok. A társaság 1993-ban alakult, a jogelőd Hajdúnánás Állami Gazdaság (1949) átalakulásával és a tevékenységek továbbvitelével.
Jelentős a növénytermesztési tevékenység is, ennek legfontosabb feladata, hogy a nagy létszámú szarvasmarha és sertésállomány részére jó minőségű takarmánynövényeket termeljen. A növénytermesztés területe a bérelhető földek függvényében alakul, az utóbbi években növekedett, jelenleg mintegy 6800 hektár területen gazdálkodik, melyek közül a legjelentősebb a szántó és legelő.
A TEDEJ cégcsoport a termelési szerkezet kialakításánál a tevékenységek egymásra épülésére alapoz, az egyes tevékenységek végtermékei más tevékenységek alapanyagául szolgálnak.
A termékszerkezet kialakításánál fő szempont a cégcsoport kiszolgáltatottságának csökkentése. A gazdasági szerkezet optimális megszervezése révén sikerül az agrárágazatot – különösen az állattenyésztést – sújtó rendszeres áringadozások cégcsoportra irányuló hatásait minimalizálni - írták magukról.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés