Több mint sorközművelés – folyékony nitrogén kijuttatás
Sokféle márkájú mezőgazdasági eszköz kapható a magyar piacon. Filetóth Ákos, a Rakamazi Növénytermesztő Kft. ügyvezetője, az Omikronra esküszik. Az alábbiakban az ORS-6/3 FM jelű folyékony műtrágya adapteres sorközművelő kultivátorral kapcsolatos kedvező tapsztalatait osztja meg.
Az ország északkeleti csücskében a domborzat mellett a heterogén talajok nagyban befolyásolja a termelést. A szántók nagy része változatos, a parcellákon belül is nagy az eltérés. A 900 hektár szántóhoz még jön 5-600 hektár bérmunka is, tehát fontos tényező a gépesítés. A növények közül a csemegekukorica élvez prioritást, ezt a zöldborsó, a napraforgó, valamint a takarmánykukorica és az őszi kalászosok követik.
Az Omikron gépeket régebbről ismerjük, mivel van lazítónk, meg egy régebbi kultivátorunk is, ezeket még két sorközművelő követte. Tudtuk, hogy ezek jó gépek, megbízhatóak, nem véletlenül piacvezetők idehaza.
Hirdetés
Elmondja még, hogy a harmadik sorközművelő idekerülését az előzők megbízhatósága alapozta meg. Az új Omikron ORS-6/3 FM jelű folyékony műtrágya adapteres sorközművelő kultivátor felszereltsége a bevált rugós kapák kombinációjára épül. Ezek nagyon jók, de az Omikronnal egyeztetve kis „átalakítást” is csináltunk úgy, hogy az utolsó lúdtalpkapákat nagyobbakra, azaz szélesebbekre cseréltük a nagyobb talajtakarás érdekében; ez be is vált, tudom ajánlani minden gazdálkodónak.
Az első gép több ezer hektár után is még üzemképes, ahogy mondják, a gép váza egyben van. Fontos szempont persze ehhez a hosszú élettartamhoz, hogy az alkatrész utánpótlás könnyen hozzáférhető legyen; ezzel az Omikron gépek esetében sosem volt probléma. Az idei szezonban együtt dolgozott a két injektoros sorközművelőnk, s olyan jó 600 hektár körül teljesítettek fejenként, minden gond nélkül. Az egyik egy hagyományos MTZ-vel, a másik meg egy kis, 100 lóerős New Hollanddal dolgozott.
Mivel növényvédelmi szakmérnök is vagyok, mindig agronómus szemmel nézem a termelést. A gépekre ugyanúgy oda kell figyelnem, ott szoktam lenni a javításoknál, meghibásodásoknál. Konkrét problémát mi még nem észleltünk az Omikron tápkultivátornál. A jó ár-érték arány mellett ez egy nagyon jó eszköz a piac többi részével összehasonlítva is. Egy kicsit meg is lepődtem, én nem vártam ennyit ettől a géptől, mint amennyit kaptam. Se törés, se szakadás, se persely- vagy szerszámcsere.
A dózist is könnyen be tudják állítani. A takarmánykukoricában 160 liter 30%-os töménységű nitrogént használtunk. Csemegekukoricában szintén 160 literes dózissal mentünk, de az állomány felét meghagytuk egy olyan próbára, hogy 130 litert adtunk elsőre, a második kapálással együtt pedig 60 litert. Azt tapasztaltam, hogy az egyszeri 160 literes kezelés az N-Lock-kal jobb eredményt hozott, mint a 130-as, plusz második sorközművelésre N-Lock nélkül a 60 literrel. Egy egyszeri 160 literes kijuttatás, de későbbi fenológiában, jobb volt, mint a kétszeri kezelés osztottan. A lényeg műszaki szempontból, hogy az Omikron kultivátorok ebből mit sem érzékelnek, csak dolgoznak! – mondja mosolyogva. A beszívócső keresztmetszetétől azért féltem, de az is megfelelt. A tankolás úgy történik, hogy a munkagép irányváltós szivattyúja felszívja a folyékony nitrogént. Ez kb. 6 percet vesz igénybe, tehát viszonylag gyorsan megtankolható és nem kell hozzá semmi csak tényleg egy szállítóeszköz.
Gazdaságunkban az utóbbi 5-6 évben a folyékony műtrágya adapteres sorközművelő kultivátorozás kialakítása volt az egyik legészszerűbb, leglátványosabb, és legolcsóbb részköltségű fejlesztés. Jó ár-érték arányú beruházás mellett, nem nagy ráfordítással olyan technológiát lehet csinálni, ami innovatív és hasznos; ennek műszaki hátterét ez a kultivátor biztosítja."
Dr. Soós Sándor
Gubacsi Melinda
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés