Több növényvédő szerről csak későn derül ki, hogy veszélyes
Arra szólította fel az Európai Parlament az Európai Bizottságot, hogy terjesszen be újabb javaslatot a méhek védelmére. Mégpedig olyat, amely a legújabb tudományos és technikai tudáson alapszik, és kiszűri a beporzókra leginkább veszélyes növényvédő szereket. Az Európai Parlament képviselői állásfoglalásban követelték a méhek fokozott védelmét, miután szerintük a tagállamok fellazították a méhek védelmét célzó szabályozást. A strasbourgi plenáris ülésen 533 szavazattal, 67 ellenszavazat és 100 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban az EP-képviselők elfogadhatatlannak nevezték, hogy a tagállamok ellenezzék az EFSA méhekre vonatkozó 2013-as útmutatójának maradéktalan végrehajtását.
A módosított bizottsági rendelettervezet csak az akut toxicitás ellen lép fel. Nem szól a mézelő méheket érintő krónikus toxicitásról, sem pedig a poszméheket és a magányos méheket érintő toxicitásról. A tervezet ráadásul nem a tudományos és műszaki ismeretek legfrissebb fejleményeit tükrözi, és a védelem szintjét sem változtatná meg - fogalmazott az EP az Agrárszektor beszámolója szerint.
Kiszűrnék a méhekre legveszélyesebb szereket
A képviselők véleménye szerint az uniós bizottságnak nem kellett volna kompromisszumot kötnie, hanem élhetett volna hatáskörével, mivel a méhvédelmi kritériumokat kifogásoló tagállamok nem alkottak minősített többséget. Arra szólítjuk fel az uniós bizottságot, hogy olyan, a legújabb tudományos és technikai tudáson alapuló jogszabálytervezetet terjesszen be, amely kiszűri a beporzókra legveszélyesebb növényvédő szereket - mondta Pascal Canfin, az EP környezetvédelmi bizottságának francia elnöke. Mivel a javaslatot az EP plenáris ülése nem engedte tovább, az Európai Bizottságnak új tervezetet kell beterjesztenie.
Hirdetés
Egyetért a törekvéssel a magyar méhészek elnöke
Üdvözítő, hogy a politikusok tisztában vannak a méhek és minden természetes beporzó jelentőségével. Főleg azért, mert ezeknek a természetes beporzóknak a munkásságától függ a globális élelmiszeripar több, mint 70 százaléka - mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke az InfoRádiónak a portál szerint. Az elnök elmondása alapján sokkal többe kerül egy beporzók nélküli mezőgazdaság, mint most fokozottan odafigyelni minden növényvédő szer engedélyeztetésre. Ezért meg kell találni azokat a módszereket, amelyekkel az engedélyeket a lehető legbiztonságosabban lehet kiadni. Az elnök elmondta, hogy sok növényvédő szerről az engedélyek kiadása után derül ki, hogy problémásak vagy környezetszennyezőek. Nagyon ritka, hogy azonnali pusztulást okoznának a rovarok életében, de egyre jellemzőbb, hogy elhúzódó halált idéznek elő - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés