Az elmúlt években a gazdálkodókra nehezedő nyomás egészségükre és mentális jólétükre gyakorolt negatív hatásaira és azok tragikus következményeire hívja fel a figyelmet az Európai Állattenyésztés Hangja online szakportál. Az európai gazdatüntetések miatt a közvélemény is kiemeltebben foglalkodik a mezőgazdaság és a gazdálkodók problémáival, és a tudósításokban is szerepel, hogy a tiltakozások, a traktorok ezreinek bevetése azokat a célokat szolgálják, hogy az agrártermelők felhívják a figyelmet egyre reménytelenebb helyzetükre Európa-szerte. 

A Magyar Állattenyésztők Lapja írta meg, hogy az uniós környezetvédelmi politika a létüket fenyegeti. Ebben a fokozott stresszhelyzetben pedig az elkeseredett gazdák egészsége és lelkiállapota soha nem tapasztalt mélységbe zuhant. A családi gazdaságok generációk óta jól működő egységek, amelyek megélhetése, működése az utóbbi években/évtizedekben az európai agrárpolitika rossz irányú változása miatt került veszélybe - írták. 

a fokozott stresszhelyzetben az elkeseredett gazdák egészsége és lelkiállapota rossz állapotban van

A helyzet drámaiságát jelzi egy 2023-as kutatás, amely 256 ír gazdálkodó (185 férfi , 71 nő) körében végzett felmérést, és amely szerint 

  • 23 százalékuk a felmérést megelőző két hétben elgondolkodott arról, hogy a helyzete olyan kilátástalan, hogy az öngyilkosságot is megfontolja; 
  • 55 százalékuk közepes vagy súlyos depresszióról számolt be; 
  • 44 százalékuk közepes vagy súlyos szorongásról, 38 százalékuk pedig közepes vagy súlyos stresszről. 

Az öt legfontosabb szorongást kiváltó ok: 

  1. a klímaváltozás mérséklését célzó kormányzati politika,
  2. a kívülállók nem értik az ágazat működését,
  3. a gazdaság jövője miatti aggodalom,
  4. nem jut elég idő arra, hogy a család együtt töltse a szabadidejét és
  5. korlátozottak a társadalmi érintkezési lehetőségek.

Egy másik, Észak-Belgiumban végzett felmérés sem adott jobb eredményt: a megkérdezett 600 gazdálkodó közel fele számolt be arról, hogy a munkájuk szorongást okoz. A német és osztrák gazdálkodók több mint egynegyede érezte kiégettnek magát, ami kétszerese az általános lakossági aránynak.

A gazdák teljesen elnyomottnak érzik magukat az EU-s klímapolitika miatt, amely igazságtalanul őket bélyegzi meg, mintha ők lennének a bioszféra fő szennyezői. A költségek növekedése, az értékesítési árak csökkenése, a túlságosan merev és igazságtalan jogszabályok rombolják a termelők mentális egészségét. 

Miközben a mezőgazdaság, ezen belül az állattenyésztési ágazatok is összességében sikeresen csökkentették az ÜHG-kibocsátást, ezek az eredmények sokkal kevesebb figyelmet kapnak, mint az intenzív, iparszerű állattartást folytató nagy telepek kibocsátása, vagy a húsok tévesen meghatározott szén- és vízlábnyoma.

Szerintük azt sem hangsúlyozzák kellően, hogy a gazdák jó minőségű, egészséges és az emberi szervezet számára létfontosságú fehérjével látják el a lakosságot - írták.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás