Több ok miatt lehet idén kevés akácméz
A csípős, hideg tavaszi reggelek a méhészeknek sok fejtörést és nagy kiszolgáltatottságot jelent. Idén az enyhe tavasz miatt minden folyamat hamarabb érkezett: márciusban kipattantak rügyek, leveleztek a bokrok és a fák, egyre melegebb nappalok voltak, a hőmérséklet országszerte 15-18 fok volt, ez áprilisban nem ritkán 20-23 fokkal folytatódott. Aztán viszont éjszakai fagyok söpörtek végig az országon. Baranya, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna megyében is megdermedtek a méhlegelők. Az ország egyes területein 70-90 százalékos volt a fagykár. Vajon mi lesz idén az akácterméssel?
A Mindent a mézről blogon Egerszegi Márta írta meg, hogy az enyhe tél kedvezett a méhcsaládok fejlődésének. A téliesített, hőszigetelő takarókkal védett méhcsaládokban nem kellett aggódni a kemény mínuszok miatt. Az általános állománycsökkenés elhanyagolható volt. A korai tavasz kedvezett a szaporulat növekedésének. A virágok megfelelő mennyiségű virágport adtak ahhoz, hogy elegendő utánpótlás fejlődjön ki. Az enyhe tél hátránya ugyanakkor, hogy a hótakaró hiánya miatt a fák nedvkeringése hamar megindul, így óriási kárt tud okozni egy kisebb fagy is. Továbbá az olvadó hómennyiség hiánya befolyásolja a növények, fák tavaszi nedvességellátását is. Ez pedig egy csapadékszegény tavaszi indulásnál a fák fejlődésére, virágzásra és a nektártermelésre is hatással van.
Ráadásul idén nagyon száraz tavasz volt, ami a repcevirágzásnál a nektártermelés csökkenéséhez vezetett. A méhészek az előzetes becslések alapján a termés ötödére számítanak. Idén, az enyhe tavasszal minden hamarabb történt meg, mint szokott. Márciusban a fák jó részének rügyei kipattantak, a természet gyorsan ébredt. Hamar leveleztek a bokrok, a fák, egyre melegebb nappalok jöttek, a hőmérséklet országszerte 15-18 fokig emelkedett. Aztán beköszöntött az április, gyakran 20-23 fokkal. Ezután pedig jött a kellemetlen meglepetés. Éjszakai fagyokat mértek, mínusz 10 fokkal. A hideg végigsöpört az országon. Az ország egyes területein 70-90 százalékos fagykárra is számítanak.
Hirdetés
Mivel a fagyott akác is képes virágzásra, a gyanútlan mézkedvelő a szép, fehér akácvirágot látva gondolkodhat úgy, hogy mégsem olyan nagy a baj, van elég virág. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a fagyott virág vagy egyáltalán nem, vagy csak elhanyagolható mennyiségű nektárt képes adni. Tehát a pompás, hófehér akácfürtök nem biztos, hogy nektárt is adnak a méheknek.
Ez a négy ok befolyásolja az akácméz mennyiségét:
- A méhcsaládok állapota )népessége és tavaszi fejlődése)
- A tavaszi csapadékmennyiség (hótakaró utáni olvadék, esővíz)
- A rügyfakadás utáni fagyok
- A virágzás ideje alatti időjárás
Amennyiben az első három ponttal nincs gond, akkor a méhészek túl vannak a nehezén, de nagyon kritikus az a 2 hét, ami alatt a nektártermelés történik. Amennyiben virágzás alatt esős az idő, a méhek nem gyűjtenek, a nektárt kimossa az eső. Száraz időben a szél okozhat gondot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés