Több száz szürkemarha borjú érkezik Montág-pusztára
Megszülettek az első magyar szürke szarvasmarha borjak a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Montág-pusztai állattartó telepén. November első hetében 3 bika- és 3 üszőborjú jött világra, december elején pedig megérkezett a századik utód. A Montág-pusztai telepen kívül a Kardoskút-Sóstói állattartó telepen folyik szürkemarha szaporítás, mindkét helyszínen mintegy 300 tehén alkotja a produktív állományt. A február végéig tartó ellési időszakban 200-nál is több szürkemarha borjú érkezésére számítanak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság írta meg, hogy a tavaly megújult Montág-pusztai telepen nem zárt épületekben, hanem nyitott karámokban tartják a szürkemarhákat. Féltetős istálló áll a rendelkezésükre, ahová be tudnak húzódni a szél, vagy a nagyobb havazások elől. A tehenek többnyire a szabad ég alatt ellenek meg. A komolyabb hidegekben fura látványt nyújt, ahogyan a teheneken, és a borjakon is lecsapódik a zúzmara. Ám mivel már a borjak bundája is nagyon jó hőszigetelő, így ez egyáltalán nem okoz gondot. Legalábbis akkor nem, ha száraz szalmán fekszenek - írták.
A telepen közel 300 nőivarú szürkemarha szaporulatát várják
December elején megérkezett a 100. kisborjú. A pirók színű borjak többnyire 20-25 kilogramm körüli testtömeggel születnek meg. Először csak szopnak, majd néhány hónapos korukban elkezdik enni a szülőknek adott szálas takarmányt, gyepszénát és lucernát. Világra jövetelükkor még nincsen szarvuk. Ezek aztán folyamatosan fejlődnek és a kifejlett méretüket 4-5 éves korukra érik el. Az ellési időszak kezdetével megváltoztak az állattenyésztési feladatok is. A legeltetésen, és a telepi takarmányozáson kívül a gulyások 24 órás folyamatos ügyeletet tartanak. A szakemberek az ellés első jeleitől fogva felügyelik a jószágot, és azonnal elvégzik az esetlegesen szükséges segítségnyújtást. A magyar szürkemarha könnyen ellik, így az emberi beavatkozásra csak kevés esetben van szükség. A gulyások az ellést követően házi számmal látják el az újszülött borjakat, ami elengedhetetlen a későbbi azonosításukhoz.
Hirdetés
A szürkemarha tehén nagyon ragaszkodik borjához, így fokozott figyelemmel kell eljárniuk a gulyásoknak az újszülöttel kapcsolatos feladatok elvégzésekor.
A borjak színezetében három árnyalatot különböztetnek meg: világos pirók, pirók, és sötét pirók. Ez a vörösesbarna színezet a vad ősöknek, és azok rejtőzködő életmódjának tulajdonítható. A borjak szőrzete 3-4 hónapos kortól folyamatosan világosodik, és 6 hónapos korukra érik el végleges, szürke színezetüket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés