Megszülettek az első magyar szürke szarvasmarha borjak a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Montág-pusztai állattartó telepén. November első hetében 3 bika- és 3 üszőborjú jött világra, december elején pedig megérkezett a századik utód. A Montág-pusztai telepen kívül a Kardoskút-Sóstói állattartó telepen folyik szürkemarha szaporítás, mindkét helyszínen mintegy 300 tehén alkotja a produktív állományt. A február végéig tartó ellési időszakban 200-nál is több szürkemarha borjú érkezésére számítanak.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság írta meg, hogy a tavaly megújult Montág-pusztai telepen nem zárt épületekben, hanem nyitott karámokban tartják a szürkemarhákat. Féltetős istálló áll a rendelkezésükre, ahová be tudnak húzódni a szél, vagy a nagyobb havazások elől. A tehenek többnyire a szabad ég alatt ellenek meg. A komolyabb hidegekben fura látványt nyújt, ahogyan a teheneken, és a borjakon is lecsapódik a zúzmara. Ám mivel már a borjak bundája is nagyon jó hőszigetelő, így ez egyáltalán nem okoz gondot. Legalábbis akkor nem, ha száraz szalmán fekszenek - írták.

Több 100 szürkemarha borjú érkezésére számítanak a 300 tehéntől Montág-pusztán - képünk illusztráció

A telepen közel 300 nőivarú szürkemarha szaporulatát várják

December elején megérkezett a 100. kisborjú. A pirók színű borjak többnyire 20-25 kilogramm körüli testtömeggel születnek meg. Először csak szopnak, majd néhány hónapos korukban elkezdik enni a szülőknek adott szálas takarmányt, gyepszénát és lucernát. Világra jövetelükkor még nincsen szarvuk. Ezek aztán folyamatosan fejlődnek és a kifejlett méretüket 4-5 éves korukra érik el. Az ellési időszak kezdetével megváltoztak az állattenyésztési feladatok is. A legeltetésen, és a telepi takarmányozáson kívül a gulyások 24 órás folyamatos ügyeletet tartanak. A szakemberek az ellés első jeleitől fogva felügyelik a jószágot, és azonnal elvégzik az esetlegesen szükséges segítségnyújtást. A magyar szürkemarha könnyen ellik, így az emberi beavatkozásra csak kevés esetben van szükség. A gulyások az ellést követően házi számmal látják el az újszülött borjakat, ami elengedhetetlen a későbbi azonosításukhoz.

A szürkemarha tehén nagyon ragaszkodik borjához, így fokozott figyelemmel kell eljárniuk a gulyásoknak az újszülöttel kapcsolatos feladatok elvégzésekor.

A borjak színezetében három árnyalatot különböztetnek meg: világos pirók, pirók, és sötét pirók. Ez a vörösesbarna színezet a vad ősöknek, és azok rejtőzködő életmódjának tulajdonítható. A borjak szőrzete 3-4 hónapos kortól folyamatosan világosodik, és 6 hónapos korukra érik el végleges, szürke színezetüket.

https://www.youtube.com/watch?v=V2z8QUnKBqk

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás