Az Európai Uniós Nitrát Irányelvet a magyar gazdálkodók is jól ismerik. Most azonban nem mi panaszkodunk rá, hanem a holland kollégák. A szigorú szabályok miatt ugyanis akár félmillió tejelő marha életét is kiolthatják, mert túl sok trágyát termelnek.

Komoly problémával kerültek szembe a holland szarvasmarhatartó gazdák. Az Európai Uniós Nitrát Irányelv ugyanis rájuk is érvényes. Ez pedig meghatározza, hogy éves szinten mennyi szervestrágyát helyezhetnek ki a szántóföldekre.

Az agrarszektor.hu-n olvasható információk szerint a probléma az, hogy a körülbelül 1,5 millió szarvasmarha olyan mennyiségű trágyát produkál, hogy azt az állattenyésztők legális keretek között már nem tudják hová rakni. A holland kormány természetesen keresi a megoldást, de a helyzetük közelről sem nevezhető rózsásnak. Ugyanis 2006-ban már kértek egy 11 éves halasztást a direktíva alól, amit meg is kaptak. Ennek határideje 2017. december 31-én lejár, Brüsszel pedig aligha lesz kegyes hozzájuk.

Sok százezer marhát kell vágóhídra küldeni egy uniós rendelet miatt
 

Szakértők szerint a problémát nem is a nitrát, sokkal inkább a szervestrágyával kijuttatott foszfor okozza, ez ugyanis komoly fenyegetést jelent a felszíni és felszín alatti vizekre. Az állattartók már annyira elkeseredettek, hogy a takarmánygyártókat szólították fel arra, hogy keverjenek kevesebb foszfort a takarmányokba.

Az ágazatot irányítóknak azonban lépniük kell, ha be akarják tartatni az előírást 2018-tól. Ezért arra kötelezik a tejelő marhát tartókat, hogy 200 ezer darab jószágot exportáljanak, vagy küldjenek vágóhídra. Erre 25 millió eurót különítettek el, amelyet kártalanításként fognak megkapni a gazdák. Várhatóan ez még kevés lesz a nitrát direktíva betartásához, de ahhoz pont elég, hogy a tej ára emelkedésnek induljon Hollandiában, aminek sokan nem fognak örülni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás