Több százezer marha vére tapad Brüsszel kezéhez
Az Európai Uniós Nitrát Irányelvet a magyar gazdálkodók is jól ismerik. Most azonban nem mi panaszkodunk rá, hanem a holland kollégák. A szigorú szabályok miatt ugyanis akár félmillió tejelő marha életét is kiolthatják, mert túl sok trágyát termelnek.
Komoly problémával kerültek szembe a holland szarvasmarhatartó gazdák. Az Európai Uniós Nitrát Irányelv ugyanis rájuk is érvényes. Ez pedig meghatározza, hogy éves szinten mennyi szervestrágyát helyezhetnek ki a szántóföldekre.
Az agrarszektor.hu-n olvasható információk szerint a probléma az, hogy a körülbelül 1,5 millió szarvasmarha olyan mennyiségű trágyát produkál, hogy azt az állattenyésztők legális keretek között már nem tudják hová rakni. A holland kormány természetesen keresi a megoldást, de a helyzetük közelről sem nevezhető rózsásnak. Ugyanis 2006-ban már kértek egy 11 éves halasztást a direktíva alól, amit meg is kaptak. Ennek határideje 2017. december 31-én lejár, Brüsszel pedig aligha lesz kegyes hozzájuk.
Hirdetés
Szakértők szerint a problémát nem is a nitrát, sokkal inkább a szervestrágyával kijuttatott foszfor okozza, ez ugyanis komoly fenyegetést jelent a felszíni és felszín alatti vizekre. Az állattartók már annyira elkeseredettek, hogy a takarmánygyártókat szólították fel arra, hogy keverjenek kevesebb foszfort a takarmányokba.
Az ágazatot irányítóknak azonban lépniük kell, ha be akarják tartatni az előírást 2018-tól. Ezért arra kötelezik a tejelő marhát tartókat, hogy 200 ezer darab jószágot exportáljanak, vagy küldjenek vágóhídra. Erre 25 millió eurót különítettek el, amelyet kártalanításként fognak megkapni a gazdák. Várhatóan ez még kevés lesz a nitrát direktíva betartásához, de ahhoz pont elég, hogy a tej ára emelkedésnek induljon Hollandiában, aminek sokan nem fognak örülni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés