Több a szója a támogatások hatására
Fokozatosan növekszik a hazai szója termőterülete, ami szakértők szerint, az egyre magasabb összegű, fehérjenövényekhez kapcsolódó támogatásoknak köszönhető. Azonban mint minden növényre, a szójára is igaz, hogy szakértelem és tapasztalat nélkül nehezen boldogul vele a gazda.
Nemzeti Fehérjeprogram. Egyeseknek semmit nem mond, sokak viszont ennek a programnak köszönhetően fogtak szójatermesztésbe. Magyarország éves szójaszükségletének 90 százalékát importból kell megoldani évről-évre, ezért is kezdték népszerűsíteni a fehérjenövényeket. 35 ezer hektáron körülbelül 70-80 ezer tonna szóját tudunk előállítani éves szinten, a szükségletünk pedig legalább 900 ezer tonna átlagosan, évente.
A megtermelt szója mennyiségének növelése mellett fontosnak tartják a szakemberek, hogy hazánkban továbbra is GMO mentes szóját állítsanak elő a gazdák. Ezzel ugyanis két legyet is üthet egy csapásra a magyar agrárium. Egyrészt egészséges takarmánnyal tudják nevelni állataikat a tenyésztők. Másrészt jelentősen megnövekedhet a jövőben a GMO mentes szója iránti kereslet, és ha hazánknak ebből a termékből sok van, az komoly szójapiaci előrelépést jelenthet.
Hirdetés
A tavalyi év meghozta a várt emelkedést szójafronton. A fehérjenövényt termesztőknek szánt támogatások hatására megduplázódott (elérte a 77 ezer hektárt) a termőterület, a megtermelt szója mennyisége pedig átlépte a 300.000 tonnát! Ezzel párhuzamosan a termesztők száma is emelkedett 165 százalékkal, így már több mint 5 ezer gazda foglalkozik hazánkban szójával.
Azt azonban sokan a saját bőrükön is megtapasztalták, hogy az első, szójatermesztéssel eltöltött szezon nem egy leányálom. Egy felmérés szerint azokban a gazdaságokban, ahol először termesztettek szóját, komoly nehézségekkel találták magukat szemben a gazdák. Ez annak volt köszönhető, hogy a szója egy kifejezetten tudásigényes kultúra. Idő kell ahhoz, hogy az ember kitanulja a sikeres szójatermesztés minden trükkjét. Megfelelő talajviszonyok, jól megtervezett és alkalmazott termesztéstechnológia, valamint jól eltalált fajtaválasztás nélkül nem lehet jövedelmezően szóját termeszteni. Ezekhez azonban tapasztalat szükséges.
Viszont megéri foglalkozni a szójával. Amellett, hogy komoly támogatás ütheti a szóját termesztők markát, más okból is érdemes termeszteni ezt a fehérjenövényt. A legnagyobb pozitívuma ugyanis abban rejlik, hogy a levegő nitrogénjének megkötésével növeli a talaj nitrogéntelítettségét. Emiatt később kevesebb műtrágyát kell kijuttatni a szóját követő növény alá. A vetésforgóban így kiemelt szerep juthat neki.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés