Fokozatosan növekszik a hazai szója termőterülete, ami szakértők szerint, az egyre magasabb összegű, fehérjenövényekhez kapcsolódó támogatásoknak köszönhető. Azonban mint minden növényre, a szójára is igaz, hogy szakértelem és tapasztalat nélkül nehezen boldogul vele a gazda.

Nemzeti Fehérjeprogram. Egyeseknek semmit nem mond, sokak viszont ennek a programnak köszönhetően fogtak szójatermesztésbe. Magyarország éves szójaszükségletének 90 százalékát importból kell megoldani évről-évre, ezért is kezdték népszerűsíteni a fehérjenövényeket. 35 ezer hektáron körülbelül 70-80 ezer tonna szóját tudunk előállítani éves szinten, a szükségletünk pedig legalább 900 ezer tonna átlagosan, évente.

Amióta kiemelten támogatják, még többen kezdik termeszteni a szóját
 

A megtermelt szója mennyiségének növelése mellett fontosnak tartják a szakemberek, hogy hazánkban továbbra is GMO mentes szóját állítsanak elő a gazdák. Ezzel ugyanis két legyet is üthet egy csapásra a magyar agrárium. Egyrészt egészséges takarmánnyal tudják nevelni állataikat a tenyésztők. Másrészt jelentősen megnövekedhet a jövőben a GMO mentes szója iránti kereslet, és ha hazánknak ebből a termékből sok van, az komoly szójapiaci előrelépést jelenthet.

A tavalyi év meghozta a várt emelkedést szójafronton. A fehérjenövényt termesztőknek szánt támogatások hatására megduplázódott (elérte a 77 ezer hektárt) a termőterület, a megtermelt szója mennyisége pedig átlépte a 300.000 tonnát! Ezzel párhuzamosan a termesztők száma is emelkedett 165 százalékkal, így már több mint 5 ezer gazda foglalkozik hazánkban szójával.

Azt azonban sokan a saját bőrükön is megtapasztalták, hogy az első, szójatermesztéssel eltöltött szezon nem egy leányálom. Egy felmérés szerint azokban a gazdaságokban, ahol először termesztettek szóját, komoly nehézségekkel találták magukat szemben a gazdák. Ez annak volt köszönhető, hogy a szója egy kifejezetten tudásigényes kultúra. Idő kell ahhoz, hogy az ember kitanulja a sikeres szójatermesztés minden trükkjét. Megfelelő talajviszonyok, jól megtervezett és alkalmazott termesztéstechnológia, valamint jól eltalált fajtaválasztás nélkül nem lehet jövedelmezően szóját termeszteni. Ezekhez azonban tapasztalat szükséges.

Viszont megéri foglalkozni a szójával. Amellett, hogy komoly támogatás ütheti a szóját termesztők markát, más okból is érdemes termeszteni ezt a fehérjenövényt. A legnagyobb pozitívuma ugyanis abban rejlik, hogy a levegő nitrogénjének megkötésével növeli a talaj nitrogéntelítettségét. Emiatt később kevesebb műtrágyát kell kijuttatni a szóját követő növény alá. A vetésforgóban így kiemelt szerep juthat neki.

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás