Változik néhány adózási forma, több támogatási összeg jut a mezőgazdaságba; jön az elektronikus agrárkár-bejelentés november 1-től; a sok eső és a belvíz akadályozza a betakarítási munkákat. A hét legfontosabb agrárhíreit részletesen elolvashatja cikkünkben!

Magasabb támogatási keretösszeg van kilátásban a jövő évet illetően. A termeléshez kötött támogatások éves keretösszege 60 milliárd Ft, ebből a zöldség-gyümölcs ágazat támogatására 20,5 milliárd Ft jut. A zöldségnövényeket (2,4 milliárd Ft), az ipari zöldségek termelését (3 milliárd Ft), a gyümölcsültetvényeket és a bogyósokat (5 milliárd Ft) is lehet támogatni belőle.Erdőfejlesztésre is jut bőven, a következő 7 évben mintegy 100 milliárd Ft. A jelenlegi 21%-ról 27%-ra lehetne növelni az erdőterület nagyságát. Az ágazat fejlesztése azért is cél, mert hazánk termeli az egyik legtöbb szaporítóanyagot az EU-ban. 250-260 millió darab erdészeti csemetét állítanak elő évente, ennek 40%-át exportáljuk.

A facsemeték 40%-a kerül exportra.
 

Az agármarketing is több forráshoz jut majd, az előirányzott támogatási összeg 856 milliárd Ft. Az átalakuló agrártámogatási rendszerben elsősorban a munkahelyteremtést segítő mezőgazdasági ágazatok juthatnak több pénzhez. A „Még több munkahelyet a mezőgazdaságban” elnevezésű program keretében 2020-ig 70.000 új munkahely létesítése a cél. Ennek keretében csak az állattenyésztés számára 212 milliárd Ft többlettámogatás jut majd, kiemelt szerepet kap ezen belül a tejágazat.

A gazdaság kifehérítését kedvező adóváltozások is segítik jövőre, például:

  • A mezőgazdasági termelői szektor beszerző és értékesítő szövetkezetei mentesülnek a helyi iparűzési adó alól.
  • 2015. január 1-től 5%-ra csökken a köztes termékeknek minősülő, nagy testű (szarvasmarha, juh, kecske) élő- és vágott állatok áfája.

November 1-jétől változik az agrárkár bejelentésének rendszere. Az október 31-e után bekövetkezett mezőgazdasági károk esetében már elektronikus kárbejelentést kell alkalmazni. A mezőgazdasági biztosításoknál is elektronikus területösszesítőt használnak ezentúl. A felület az MVH honlapján, az elektronikus ügyintézés menüpont alatt érhető el. Használatával kapcsolatos kérdésekkel a falugazdászokhoz lehet fordulni. Az október 31-ig bekövetkezett káreseményeknél még a megszokott papír alapú bejelentés érvényes, amelyet 15 napon belül kell megtenni.

Az október 31-ig keletkezett agrárkárokról még a megszokott papíros formában kell a kárigényt bejelenteni.
 
Megyei hírek

Békésben a belvíz (hasonlóan Vas megyéhez) és a kártevők (rovarok, mezei pockok) veszélyeztetik a mezőgazdasági területeket, most főleg a káposztarepcét. A bevetett terület mérete azonos a tavalyival, de a csapadékos idő miatt kár érheti a frissen kikelt, közepesen erős növényállomány. A termelők folyamatosan védekezésre kényszerülnek, azonban a 2016-ig betiltott méhekre veszélyes csávázott repcevetőmagot nem használhatják. Hiába nyújtana a keléstől számított 2 hétig védettséget. A védekezés miatti hektáronként 20-30 ezer Ft-tal nőhetnek a többletkiadások. A megye északi részén a belvíz okoz gondot, itt a repce egy részét kiszántották, és őszi búzát vetettek a helyére. A gazdák most hideg, fagyos időjárásban bíznak. Jó évet zártak viszont a megyében tevékenykedő napraforgó-termelők. Hektáronként rekordmennyiséget, 2,6-2,7 tonnát takarítottak be, és a minőséggel sincs gond. Tonnánkénti ára jelenleg 83-84 ezer Ft körül alakul átlagosan.

A hirtelen lezúdúló eső és a belvíz hátráltatja a munkát és veszélyezteti a terményt is. Fotó: Udvaros Péter
 

Bár több megyében is csúsznak a kukorica betakarításával, Tolna megyében rekordtermést, hektáronként 8-10 tonnát várnak. Az októberi sok eső miatt a 105 ezer hektár 40%-ával vannak kész a termelők, de eddig is 9 tonnás a termésátlag hektáronként. Van, aki szerint azonban már 60%-on állnak a munkák a megyében, és nem ritka a 11-12 tonnás hozam sem. Az időjárás a szállítást, az exportot a késés hátráltatja.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás