Több támogatás, több mezőgazdasági lehetőség
Változik néhány adózási forma, több támogatási összeg jut a mezőgazdaságba; jön az elektronikus agrárkár-bejelentés november 1-től; a sok eső és a belvíz akadályozza a betakarítási munkákat. A hét legfontosabb agrárhíreit részletesen elolvashatja cikkünkben!
Magasabb támogatási keretösszeg van kilátásban a jövő évet illetően. A termeléshez kötött támogatások éves keretösszege 60 milliárd Ft, ebből a zöldség-gyümölcs ágazat támogatására 20,5 milliárd Ft jut. A zöldségnövényeket (2,4 milliárd Ft), az ipari zöldségek termelését (3 milliárd Ft), a gyümölcsültetvényeket és a bogyósokat (5 milliárd Ft) is lehet támogatni belőle.Erdőfejlesztésre is jut bőven, a következő 7 évben mintegy 100 milliárd Ft. A jelenlegi 21%-ról 27%-ra lehetne növelni az erdőterület nagyságát. Az ágazat fejlesztése azért is cél, mert hazánk termeli az egyik legtöbb szaporítóanyagot az EU-ban. 250-260 millió darab erdészeti csemetét állítanak elő évente, ennek 40%-át exportáljuk.
Az agármarketing is több forráshoz jut majd, az előirányzott támogatási összeg 856 milliárd Ft. Az átalakuló agrártámogatási rendszerben elsősorban a munkahelyteremtést segítő mezőgazdasági ágazatok juthatnak több pénzhez. A „Még több munkahelyet a mezőgazdaságban” elnevezésű program keretében 2020-ig 70.000 új munkahely létesítése a cél. Ennek keretében csak az állattenyésztés számára 212 milliárd Ft többlettámogatás jut majd, kiemelt szerepet kap ezen belül a tejágazat.
Hirdetés
A gazdaság kifehérítését kedvező adóváltozások is segítik jövőre, például:
- A mezőgazdasági termelői szektor beszerző és értékesítő szövetkezetei mentesülnek a helyi iparűzési adó alól.
- 2015. január 1-től 5%-ra csökken a köztes termékeknek minősülő, nagy testű (szarvasmarha, juh, kecske) élő- és vágott állatok áfája.
November 1-jétől változik az agrárkár bejelentésének rendszere. Az október 31-e után bekövetkezett mezőgazdasági károk esetében már elektronikus kárbejelentést kell alkalmazni. A mezőgazdasági biztosításoknál is elektronikus területösszesítőt használnak ezentúl. A felület az MVH honlapján, az elektronikus ügyintézés menüpont alatt érhető el. Használatával kapcsolatos kérdésekkel a falugazdászokhoz lehet fordulni. Az október 31-ig bekövetkezett káreseményeknél még a megszokott papír alapú bejelentés érvényes, amelyet 15 napon belül kell megtenni.
Megyei hírek
Békésben a belvíz (hasonlóan Vas megyéhez) és a kártevők (rovarok, mezei pockok) veszélyeztetik a mezőgazdasági területeket, most főleg a káposztarepcét. A bevetett terület mérete azonos a tavalyival, de a csapadékos idő miatt kár érheti a frissen kikelt, közepesen erős növényállomány. A termelők folyamatosan védekezésre kényszerülnek, azonban a 2016-ig betiltott méhekre veszélyes csávázott repcevetőmagot nem használhatják. Hiába nyújtana a keléstől számított 2 hétig védettséget. A védekezés miatti hektáronként 20-30 ezer Ft-tal nőhetnek a többletkiadások. A megye északi részén a belvíz okoz gondot, itt a repce egy részét kiszántották, és őszi búzát vetettek a helyére. A gazdák most hideg, fagyos időjárásban bíznak. Jó évet zártak viszont a megyében tevékenykedő napraforgó-termelők. Hektáronként rekordmennyiséget, 2,6-2,7 tonnát takarítottak be, és a minőséggel sincs gond. Tonnánkénti ára jelenleg 83-84 ezer Ft körül alakul átlagosan.
Bár több megyében is csúsznak a kukorica betakarításával, Tolna megyében rekordtermést, hektáronként 8-10 tonnát várnak. Az októberi sok eső miatt a 105 ezer hektár 40%-ával vannak kész a termelők, de eddig is 9 tonnás a termésátlag hektáronként. Van, aki szerint azonban már 60%-on állnak a munkák a megyében, és nem ritka a 11-12 tonnás hozam sem. Az időjárás a szállítást, az exportot a késés hátráltatja.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés