Jó termésre számítottak idén a szíriai és iraki gazdák. Annyi eső esett, amennyi már generációk óta nem. A búza- és az árpamezők remek állapotban voltak, ez pedig új reményt is adott a háború sújtotta országok termelőinek. A biztató kilátásoknak azonban tomboló tüzek vetettek véget, felgyújtották az életet és élelmet jelentő táblákat. A tűzvészért a legyőzött Iszlám Állam katonái, az elfoglalt területeken a szír hadsereg egyaránt felelőssé tehető. Több tízezer hektár álló gabona veszett oda, a gazdák tehetetlenek és elkeseredettek.

Az AP hírére az Agrárszektor bukkant rá, ezt az anyagot szemléztük. Több ezer hektáron borult lángba a termény, mert a harcok része az is, hogy fel kell égetni az ellenség földjeit. Az Iszlám Állam szokásos eljárása, hogy ha kiűzik egy területről, akkor mindent feléget maga mögött. Ez egy kollektív büntetés azokkal szemben, akiké a föld - magyarázta a viselkedés okát Emma Beals független szír kutató az AP-nek.

Értelmetlen gabonaégetés - több tízezer hektárnyi élelmiszer pusztul el a háború miatt - Fotó: AP

Elkeseredettek és tehetetlenek a gazdák a gabonaégetés miatt

Minden évben 200-240 hektárt vetek be, de jövőre már nem teszem, mert nem tudom a táblákat éjjel-nappal őrizni. Ha ez így megy tovább, senki nem marad itt, hogy elvesse a búzát - mondta egy Topzawa Kakayi környéki iraki gazda, Hussain Attijya. A mezőgazdasági területek felgyújtása teljesen általános jelenség a térségben, hasonló esetekről számoltak be a kelet-szíriai Rakka és az iraki Daquq környékéről. Előbbinél 10 ezer, utóbbinál közel 30 ezer hektár álló gabonát perzseltek fel a háborúskodás miatt gyújtott tüzek.

https://www.youtube.com/watch?v=SvGkuwRWNHQ

A Szíria-szakértő Emma Beals szerint ugyanakkor a kormányerők is ugyanezt a stratégiát követik. 2015-ben és 2016-ban a Damaszkusz és Ghouta környéki gabonamezőket borították lángba szintén háborús okokból, hogy élelem híján megadásra késztessék a lázadó harcosokat. A lázadók által ellenőrzött Idlib környéki területeken 75 ezer hektárt gyújtottak és égettek fel emiatt.

Cikkajánló: A szír gazdák számára nincs alternatíva?

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás