Az Európai Unióban 2017. október 1-től megszűntek a cukor- és izoglükózkvóták, ami után a 2017 tavaszán bevetett terület nagysága igazodott a liberalizált piac igényeihez. A kvótaszabályozás stabilizálta az édesítőszerek uniós piacát és biztos jövedelmet nyújtott az ágazati szereplőknek. Ugyanakkor jelentősen korlátozta a belső versenyt a termelők és a termékpályák között, és hátráltatta a nemzetközi versenyképességet erősítő fejlesztéseket. Egyes szakértők szerint több cukorgyár is bezárhat. A rendszerváltáskor működő 12 cukorgyárból 11 bezárt Magyarországon. A gyárakhoz kötődő települések számára súlyos gazdasági, foglalkoztatási és szociális következményekkel járt a helyi ipar megszűnése. Sőt, a cukorgyár bezárása miatt sok helyen visszaszorultak a betelepült egyéb feldolgozóipari tevékenységek is. Ezek miatt a magyarországi lakosság és feldolgozóipar cukorral történő ellátását ma már részben importból kell fedezni, míg korábban a belső keresletet meghaladta a termelés.
Hazánkban már csak a kaposvári cukorgyár maradt, a többit bezárták - az utóbbiak sorsára juthat akár több tucat európai cukorüzem is a piaci helyzet miatt - Fotó: AGRANA/APA_Tamas Bujnovsky
A fentiek miatt gazdálkodói, önkormányzati és agrárpolitikai körökben időről időre előjön a cukoripari kapacitások legalább részleges helyreállításának lehetősége. A cukortermelési kvóták EU-s rendszerének 2017. október 1-i megszűnésével elhárult az adminisztratív akadály a jelenlegi kapacitások növelése elől. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) ezért megvizsgálta a globális és uniós cukorpiac középtávú kilátásait, a cukorpiacot befolyásoló egyéb tényezőket (az izoglükóz- és bioüzemanyag-piac várható alakulását és a szabadkereskedelmi megállapodások lehetséges hatásait), valamint a magyarországi cukorrépa-termesztés és cukorgyártás versenyképességét az európai versenytársakkal összevetve. Az elemzés célja az volt, hogy feltárja a magyarországi kapacitásbővítő fejlesztések lehetőségeit és kockázatait. A teljes anyagot erre a hivatkozásra kattintva olvashatja el.
A kvótarendszer megszűnésének hatását alapvetően meghatározza a cukor világpiaci árának alakulása
Mivel a cukor világpiaci ára erősen volatilis, ezért a termékpálya fejlődési kilátásait vizsgálva sok a bizonytalanság. A keresleti és kínálati viszonyokon (termelés, készletek és fogyasztás aránya) túl a cukor világpiaci ára többek között olyan külső tényezők függvénye, mint a világ legnagyobb cukortermelő országa, Brazília nemzeti fizetőeszköze, a reál USA dollárhoz viszonyított árfolyamának alakulása vagy a kőolaj világpiaci ára.
A bizonytalanság miatt az EU-ban új cukorgyár építése egyelőre nem várható.
Sokkal inkább a meglévő kapacitások leghatékonyabb kihasználására, a kampányidőszak meghosszabbítására és a logisztikai infrastruktúra fejlesztésére törekednek a cukorgyártó vállalkozások. Az AKI számításai szerint a kampányidőszak rövidsége és a feldolgozókapacitások kampányidőszaki kihasználatlansága miatt jelenleg mintegy 40 százalék kapacitásfelesleggel lehet számolni az uniós cukortermékpályán. A termelés növelése érdekében a nagy gyártók igyekeznek minél több cukorrépát termeltetni, aminek a szántóföldi kultúrák árának alakulása is kedvez. Piaci mozgások is megfigyelhetők, amelyek cégek összeolvadását, a kevésbé versenyképes régiókban működő gyárak eladását, a tőkeerős cégek részéről a veszteséges térségekben lévő kapacitások felvásárlását, illetve a vámmentes kvóták (pl. Szerbiából 180 ezer tonna szállításának lehetősége) feletti befolyás megszerzését célozzák. Hosszabb távon az AKI azt valószínűsíti, hogy a cukorgyártásban a konkurenciaharc további koncentrálódáshoz vezet. Szakértői vélemények szerint az EU-ban jelenleg működő 109 gyárból – a világpiaci árak alakulásától függően – akár 20-40 gyárat is bezárhatnak a jövőben.
A piaci verseny ugyanakkor nem elsősorban az üzemek és a tagországok, hanem a cégcsoportok között folyik majd.
A piaci pozíciók megőrzését célzó törekvések akár felül is írhatják az üzemi versenyképesség szempontját. A fontos stratégiai döntések továbbra is Németországban és Franciaországban születhetnek meg, mivel az uniós cukorkvóták fele német, további 20 százaléka pedig francia irányítású cégcsoportok kezelésében volt, és ezek ennek megfelelő piaci szegmenseket tarthatnak kézben - írja az AKI kiadványa, amit erre a hivatkozásra kattintva olvashat teljes terjedelmében. https://www.magro.hu/agrarhirek/piaci_infok/roppant-nehez-helyzetbe-kerulhet-a-vilagpiac-miatt-az-utolso-hazai-cukorgyar/

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás