Többet árt, mint használ – óvatosan ezzel a szerrel!
A haszonnövények háromnegyede kizárólag akkor terem, ha megfelelő beporzásban részesül, amiért elsősorban a méhek a felelősek. A vadon élő poszméhek egyedszáma viszont rohamosan csökken, köszönhetően az intenzív mezőgazdaságnak. Sok rovarirtó szer – főleg a rendkívül megosztó neonikotinoidok – ugyanis közvetlenül károsítják a beporzók egészségét.
Néhány bizonyíték alapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) már 2013-ban részlegesen betiltott 3 neonikotinoidot. Viszont később az EFSA kijelentette, nincsen elég bizonyíték arra, hogy a házi méheken kívül más fajokra is káros hatással lennének a betiltott anyagok.
A méhek védelme érdekében a Greenpeace felkérte a brit Sussexi Egyetemet, hogy vizsgálják meg ők is, milyen hatással vannak a neonikotinoidok az élővilágra. A vizsgálat eredményei még a vártnál is rettenetesebbek lettek.
Hirdetés
Kiderült, hogy szennyezik a vizet, a talajt, a természetes növénytakarót, valamint képesek felhalmozódni a mezőgazdasági területek talajában és ezzel tartós szennyezést idéznek elő. A kutatás külön kiemeli, hogy nem csak a közvetlenül kezelt haszonnövények károsítják a beporzókat, hanem a közvetetten érintett vadon élő növények is. A neonikotinoidok jelenlétét ugyanis kimutatták a szántóföldek környékén is, többek közt a beporzók védelmének érdekében vetett növények virágporában és nektárjában is.
A piacesprofit.hu információi szerint a szerek jelentős mértékben veszélyeztetnek a méheken kívül sok vadon élő fajt is, többek között a pillangókat, bogarakat és a vízi rovarokat, aminek tovagyűrűző hatása lehet a táplálékláncban.
A Greenpeace ezért most arra kéri több, uniós tagállam mezőgazdasági vezetőjét – köztünk hazánkét is – hogy ne támogassák tovább a neonikotinoidok használatát. Sőt, Magyarországtól azt is kérik, szükséghelyzeti eseti engedélyt se kérjen a méhgyilkos anyagok használatára, mint tette ezt a múltban többször is.
A neonikotinoidok jelenleg jobban ártanak a hasznos szervezeteknek, mint a kártevőknek a szakemberek szerint, így érthető, ha a szerek betiltását kérik nagyobb szervezetek is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés