A haszonnövények háromnegyede kizárólag akkor terem, ha megfelelő beporzásban részesül, amiért elsősorban a méhek a felelősek. A vadon élő poszméhek egyedszáma viszont rohamosan csökken, köszönhetően az intenzív mezőgazdaságnak. Sok rovarirtó szer – főleg a rendkívül megosztó neonikotinoidok – ugyanis közvetlenül károsítják a beporzók egészségét.

Néhány bizonyíték alapján az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) már 2013-ban részlegesen betiltott 3 neonikotinoidot. Viszont később az EFSA kijelentette, nincsen elég bizonyíték arra, hogy a házi méheken kívül más fajokra is káros hatással lennének a betiltott anyagok.

A méhek védelme érdekében a Greenpeace felkérte a brit Sussexi Egyetemet, hogy vizsgálják meg ők is, milyen hatással vannak a neonikotinoidok az élővilágra. A vizsgálat eredményei még a vártnál is rettenetesebbek lettek.

Tovább gyűrűzik a botrány a neonikotinoid tartalmú szerek körül. Mikor lesz már ennek vége?
 

Kiderült, hogy szennyezik a vizet, a talajt, a természetes növénytakarót, valamint képesek felhalmozódni a mezőgazdasági területek talajában és ezzel tartós szennyezést idéznek elő. A kutatás külön kiemeli, hogy nem csak a közvetlenül kezelt haszonnövények károsítják a beporzókat, hanem a közvetetten érintett vadon élő növények is. A neonikotinoidok jelenlétét ugyanis kimutatták a szántóföldek környékén is, többek közt a beporzók védelmének érdekében vetett növények virágporában és nektárjában is.

A piacesprofit.hu információi szerint a szerek jelentős mértékben veszélyeztetnek a méheken kívül sok vadon élő fajt is, többek között a pillangókat, bogarakat és a vízi rovarokat, aminek tovagyűrűző hatása lehet a táplálékláncban.

A Greenpeace ezért most arra kéri több, uniós tagállam mezőgazdasági vezetőjét – köztünk hazánkét is – hogy ne támogassák tovább a neonikotinoidok használatát. Sőt, Magyarországtól azt is kérik, szükséghelyzeti eseti engedélyt se kérjen a méhgyilkos anyagok használatára, mint tette ezt a múltban többször is.

A neonikotinoidok jelenleg jobban ártanak a hasznos szervezeteknek, mint a kártevőknek a szakemberek szerint, így érthető, ha a szerek betiltását kérik nagyobb szervezetek is.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás