Az Amerikai Egyesült Államokban közel 6 százalékkal csökkenhet idén a tojástermelés, a tavalyi adatokhoz képest. A visszaesés oka szakértők szerint a tojás termelői árának 32 százalékos emelkedése lehet.

Ezzel szemben az Európai Unióban 2025-ig a tojástermelés lassú, de folyamatos növekedése várható, ami már idén el is kezdődött. 2015-ben a közösség tojástermelése 7,6 millió tonna lehet, ami 2 százalékos emelkedés az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest. A jóslatok szerint 2025-re 8,3 millió tonnára emelkedhet a kibocsátás, ami 10 év alatt 12 százalékos erősödést jelent.

Az EU tojásexportja 12 százalékkal bővülhet az idén az előző évihez képest, ugyanakkor az EU hosszú távú előrevetítése szerint az export 49 százalékos növekedését várják 2025-re a 2014. évihez képest. Az EU tojásimportja 20 ezer tonna körül alakulhat az idén, és ezt követően évente 24 ezer tonna tojás behozatalára számítanak a szakértők.

A kibocsátással együtt az EU tojásfogyasztása is növekedhet a következő tíz évben. Az előrejelzések szerint 2025-re 10 százalékkal emelkedhet a fogyasztás 2014-hez képest.

Idén októberig az unió tojástermékimportja 37,2 százalékkal emelkedett tavalyhoz képest, így 13,6 ezer tonna került importálásra. A behozott termékek közül a tojáspor és a tojáslé aránya a legnagyobb. Az is látható az adatokból, hogy friss tojást egyre kisebb mennyiségben szállítanak be az Európai Unió területére. Az import döntő része Indiából érkezett, innen 4,9 ezer tonna tojástermék került behozatalra.

Egyre kevesebb friss tojást hoznak be az Európai Unióba

Eközben az USA-ból 48 százalékkal, Svájcból 26 százalékkal kevesebb tojásterméket importált az unió.

A tojástermékek exportja is gyarapodott 2015 harmadik negyedévére: 7,7 százalékkal, 165,3 ezer tonnára bővült 2014 azonos időszakához képest. A legtöbb tojástermék Japán és Svájc irányába került értékesítésre, míg Oroszország és Thaiföld felé lényegesen kevesebb terméket exportáltunk.

Az Európai Bizottság adatai szerint a közösségben az étkezési tojás ára 130,70 euró/100 kg volt 2015 első 48 hetében, ami 4,2 százalékkal alacsonyabb az egy esztendővel korábbinál.

A KSH adatai szerint Magyarország 2015. január-szeptember között csaknem 14 százalékkal kevesebb héjas tojást és 33 százalékkal kevesebb friss tojást vásárolt a nemzetközi piacról, mint egy évvel korábban. Csirke-tenyésztojásból 1 százalékkal, pulyka-tenyésztojásból pedig 23 százalékkal importáltunk többet a vizsgált időszakban. A héjas tojás exportja 3,2 százalékkal nőtt. Magyarország frisstojás-külkereskedelmi egyenlege negatív volt a megfigyelt időszakban.

Magyarországon az étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára (21,50 forint/db) 8 százalékkal csökkent 2015 48. hetében a tavalyi év ugyanezen időszakának átlagárához viszonyítva.

Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás