Mint minden gazdasági- és haszonállatnak, a baromfinak is minden életkorban megvan a maga takarmányigénye. Lássuk, hogyan nevelhetjük sikeresen tyúkjainkat.

Növendékek etetése

A tojásból történő kikelést követően a kiscsibék még nem táplálkoznak, csak 24-48 óra elteltével kezdenek ismerkedni a takarmánnyal. Addig a szikzacskójukban lévő tartalékokat élik fel. Ezt követően az első 3 hétben indítótáppal kell etetnünk jószágainkat, amely gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és többek között fehérjében is.

Később gazdasági abrak etetésére is áttérhetünk. A növekvő fehérjeigényt szójával, növényi fehérjeforrásokkal elégíthetjük ki. Ha van lehetőségünk, kihelyezhetjük állatainkat gazdag legelőre is, ahol a fehérjeigényüket állati fehérjével is ki tudják elégíteni.

Tojó tyúkok takarmányozása

A tojó tyúkoknak az alaptakarmánya a tojótáp, de ez nem jelenti azt, hogy csak ezt kaphatnak enni, sőt! A monoton takarmányozás sem tesz jót az állatnak és a maximális tojástermelés sem feltétlenül a csak tojótápból álló takarmányozással jön létre. A baromfitartók nagy része ezért a következő módszereket alkalmazza a tojó tyúkok takarmányozása esetén:

  • nyári időszakban: 45% tojótáp+40% búza, árpa és zab+15% kukorica
  • téli időszakban: 40% tojótáp+35% búza, árpa és zab+25% kukorica

Alapszabályként elmondható minden korosztályú baromfi takarmányozásánál, hogy:

  • takarmánymész pótlásról folyamatosan kell gondoskodni,
  • az emésztés serkentése érdekében apró kavics, vagy sóder folyamatosan legyen az állatok előtt.
Szabad tartásos baromfitenyésztés

Akik a természet közeli tartás hívei, azt mondják, hogy a baromfi a takarmány java részét a legelőről, a szabadban gyűjtse össze magának. Ebben az esetben az állat ténylegesen azt fogyasztja el, amelyre a szervezetének szüksége van és annyit ehet, amennyi jól esik neki: se többet, sem kevesebbet. Természetesen a legelőn történő tartás esetén is kapnak az állatok gabonamagvakat és ipari alapanyagokból álló takarmánykiegészítőket, de a cél világos: lehetőleg kizárólag növényi alapanyagokból épüljön fel az egyedek takarmánya és legyen az antibiotikumoktól és mesterséges hozamfokozóktól mentes.

A víz is fontos

A madarak testének 70 %-a víz, és mi sem bizonyítja jobban azt, hogy a víz talán még fontosabb, mint a takarmány. Ha a baromfi a teljes vízkészletének 15 százalékát elveszíti, elpusztul. Ezzel szemben zsír- és fehérjetartalékának felét is elveszítheti, mégsem pusztul el.

Az állatok minél idősebbek, annál több vizet isznak, ezért figyelni kell a megfelelő mennyiségű ivóvíz kihelyezésére. Megfigyelhető, hogy lágyeleség etetése esetén csökken az állatok vízfelvétele, míg a takarmány ásványianyag-tartalmának növekedése vízfelvétel-emelkedést von maga után.

Nyáron a melegben növekszik a baromfik vízfelvétele, hőstressz esetén a szokásos vízmennyiség dupláját is megihatják az állatok. Épp ezért nyáron naponta többször adjunk hideg vizet állatainknak, míg télen szintén többször itassuk őket, viszont nem hideg, hanem langyos vízzel.

Kiscsibék esetében nyáron is figyelni kell arra, hogy ne legyen túl hideg az ivóvizük.

Fejléc forrása: animogen.com

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás