Tokaji fehérbor: mennyibe kerül valójában? – Adatok a borpiacról
Az elmúlt időszak jelentős változásokat hozott a hazai és nemzetközi borpiacon egyaránt. Az árak emelkedése, a kivitel növekedése, és az importált borok volumene mind meghatározó tényezők voltak a piac alakulásában. Elemzésünk részletesen bemutatja a legfontosabb trendeket és a borok árainak alakulását 2024 első felében, különös tekintettel a fehér-, vörös- és rozéborokra, valamint a Tokaji és Egri borok helyzetére. Fedezze fel, hogyan befolyásolják ezek a folyamatok a borkereskedelmet és a hazai borászok jövőbeni kilátásait.
Az AKI PÁIR adatai alapján 2024 januárja és júliusa között a hazai forgalomba hozott, földrajzi jelzés nélküli, illetve oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkező borok ára 5 százalékkal, 30,1 ezer forintra nőtt hektoliterenként az előző év azonos időszakához képest. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzésű borok közül a fehérborok ára 11 százalékkal, körülbelül 29 ezer forint/hektoliterre, míg a vörös- és rozéborok ára 15 százalékkal, 35,5 ezer forint/hektoliterre emelkedett.
A külföldön értékesített hazai borok ára szintén növekedett: 5 százalékkal, megközelítőleg 30 ezer forintra hektoliterenként 2024 első hét hónapjában az egy évvel korábbihoz képest. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkező fehérborok ára 4 százalékkal, 26,4 ezer forintra nőtt hektoliterenként, míg a vörös- és rozéborok ára 3 százalékkal csökkent, 25,2 ezer forintra a nemzetközi piacon - olvastuk az AKI borpiaci elemzésében.
Hirdetés
A belföldön termelt, oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott tokaji fehérborok hazai átlagára közel 2 százalékkal, 150,5 ezer forintra nőtt hektoliterenként 2024. január és július között 2023 azonos időszakához viszonyítva. Az egri vörös- és rozéborok hazai értékesítési ára 4 százalékkal, 59,2 ezer forintra emelkedett ugyanebben az időszakban.
A külföldön értékesített oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező tokaji fehérborok átlagára 1 százalékkal, 83 ezer forintra csökkent hektoliterenként, míg az egri vörös- és rozéborok ára 5 százalékkal, 68,4 ezer forintra nőtt hektoliterenként a vizsgált időszakban.
A KSH adatai szerint 2024 első fél évében Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt, a kivitel 26 százalékkal, 648,4 ezer hektoliterre, míg értékben 21 százalékkal, 23,6 milliárd forintra bővült. A kivitt borok 73 százalékát a lédig borok tették ki, amelyek exportja 25 százalékkal, 473,5 ezer hektoliterre nőtt. A palackos borok exportja 32 százalékkal, 174,9 ezer hektoliterre emelkedett, értékük pedig 7 százalékkal, 11 milliárd forintra nőtt. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok domináltak, a kivitel 81 százalékát tették ki.
2024 első fél évében Magyarország borimportja 31 százalékkal, 32,5 ezer hektoliterre emelkedett, szinte teljes egészében palackos kiszerelésű borokra koncentrálódva. A borimport értéke 27 százalékkal, 2,6 milliárd forintra nőtt.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés