Tömeges halpusztulást okozott a szlovákiai Zólyombúcson (Budča) a Garam középső szakaszán egy biogázállomás kiömlött fermentációs hulladéka. Az információt a helyi horgászszövetség és a biogázállomás vezetője is megerősítette. A Bezeréte (Trnavá Hora) község mellett horgászók jelentették az elpusztult halak feltűnését, illetve azt, hogy a víz zavaros, nem áttetsző és bűzlik. A horgászszövetség azonnal hívta a környezetvédelmi felügyeletet és a rendőrséget. A gondot az erős vihar okozta, amely rádöntött egy fát a fermentációs hulladékot tároló zsákszerű tartályra. 

A tartály megsérült és az erős esőzés mintegy 400 köbméter hulladékot mosott a közeli patakba, ahonnan ez a Garamba távozott. A vállalat azonnal megkezdte a további hulladék kimosódásának megakadályozását, illetve a kármentést. A horgászok Bezeréte környékén, mintegy egy kilométeres szakaszon 600 kilogramm haltetemet szedtek ki a Garamból - írta a Ma7 portál.

A Garamon bekövetkezett halpusztulás nem érintette a Duna magyarországi szakaszát a szakértők szerint

A tömeges halpusztulás az ott élő összes fajt érintette. A horgászok ökológiai katasztrófának minősítették, amelynek kiheverésére több évre lesz szükség.

A legutóbbi tömeges halpusztulást a Középső-Garamon az 1990-es évek végén jegyeztek fel. A biogáz előállítása során bármiféle szerves anyagból állítanak elő metánt. A fermentálás utáni maradék egy viszonylag használható biomassza a talajok szervesanyagának pótlására, amennyiben figyelembe veszik, hogy ez az anyag erős savas hatással bír.

A Dunába jutva már nem okozott halpusztulást a szennyeződés a szakértő szerint

Siklósi Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője a KEMHESZ kérdésére elmondta: a Garamban történt környezetszennyezés a Dunán nem okozott halpusztulást. Az ügyben egyetlen bejelentést sem kapott a szervezet. A szóvivő hozzátette, hogy a szlovák kollégák tájékoztatása szerint a szennyező anyag már a Garam alsó szakaszán sem volt kimutatható, a Dunában pedig az esetleg jelenlévő mennyiség is több ezerszeresére hígult. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közleménye szerint a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi Mérőközpontja július 28-án vett mintát a Duna szobi szakaszán, mind a bal, mind a jobb parton, illetve a sodorvonalban. A vizsgálati eredmények szerint a Dunán a szokásostól eltérő adatokat nem mutattak ki. A vízminőség kielégítő, a jelenlegi, levonuló árhullám okozta hidrológiai körülményeknek megfelelő - írta a Kemma.

Fokozott ellenőrzés a halpusztulás és a vízminőség vizsgálatára

Azt is hozzátették, hogy a működési területével érintett vízügyi igazgatóságok fokozott vízminőség-figyelőszolgálatai a Garam torkolatában, illetve a Duna folyam alsóbb szakaszán nem észleltek szennyezésre utaló nyomokat. Számításaik szerint a vízáramlási sebességeket és a vízhozamokat tekintve a Garamon a torkolat felett mintegy 130 kilométerre történt eseménnyel érintett víztömeg jelentősen felhígulva érkezhetett a Dunához. A folyón jelenleg mérhető vízhozamok az esetleges szennyezés több százszoros hígítását biztosítják. Azt viszont kiemelték, hogy a Duna vizének fürdésre való alkalmasságának megítélése a megyei kormányhivatal népegészségügyi főosztályának hatásköre.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás