Jelentős károktól óvja meg a gazdákat és a lakosságot a teljes országot védő jégkármérséklő rendszer a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint. Az elmúlt évek adataira támaszkodva a NAK a védekezési szezon kezdetét május 1-jéről április 15-re hozta előre, mert már április második felében is számítani lehetett heves, akár jégesővel kísért zivatarok kialakulására. Véleményük szerint a jégkármérséklő rendszer működésének köszönhetően Magyarországot kevésbé sújtotta az elmúlt hetek viharos időjárása. Ezzel szemben a határon túli területeken komoly károkat okozott a jégeső.

Az elmúlt két hónapban 26 napon kellett bekapcsolni a generátorokat: áprilisban 4, májusban 22 napon. Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt szükség a legaktívabb védekezésre, míg Győr-Moson-Sopron megyében csak néhány napon kellett elindítani. Tavaly annak ellenére, hogy az elmúlt 30 év legzivatarosabb tavasza, nyara volt – a bejelentett viharkárok éves szinten 6-szorosára, a felhőszakadáskárok 2-szeresére növekedtek –, a jégkárok 70 százalékkal, a jégkár aránya pedig az összes bejelentett mezőgazdasági káron belül a harmadára csökkent - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara híre.

A jégkármérséklő rendszer - más néven Jéger - csökkenti a károkat, de teljes védelmet nem garantál

2019. május 28-án, kedden sokfelé alakultak ki záporok és hevesebb zivatarok. Ez kezdetben a Dunántúlon, majd délután az ország keleti felében volt jellemző. A Dunától keletre eső területeken felhőszakadást, heves viharokat borsó- és búzaszem-nagyságnyi jégeső kísérte. A lehullott csapadékmennyiség több helyen megközelítette a 30 mm-t. Egyes településeken az utcán hömpölygött a víz. A viharok után 8-10 fokot esett vissza rövid idő alatt a hőmérséklet. A főváros XVIII. kerületét és Vecsést érintette, a falfelhővel és viharos széllel érkezett szupercella. Az országhatártól 80-100 km-re lévő Zilahon és Nagybányán 5 centiméter átmérőjű jég hullott, ahol nagy pusztítást végzett a majdnem golflabda-nagyságnyi jég. Néhol az autók szélvédőit is átlyukasztották, és a rendkívül erős szél megrongálta több épület tetejét is. Zilah után a vihar észak felé haladt tovább és Nagybányát is elérte a jégeső. A felhőszakadás és a viharos erejű szél mellett a településen golflabda-nagyságnyi jég hullott.

Az országhatártól 80-100 km-re lévő Zilahon és Nagybányán 5 centiméter átmérőjű jég hullott - Fotó: NAK

Borsó- és cseresznye méretű jégdarabok hullottak

Május 29-én, szerdán már a délelőtti óráktól kezdődően alakultak ki zivatarok. Délután a viharokat borsó-, néhol cseresznye-nagyságú jégesővel kísérte. Az ország számos részén alakultak ki zivatarok, felhőszakadás és heves viharok is, amelyek következtében hirtelen, rövid idő alatt, nagy mennyiségű csapadék hullott le. A leérkező csapadékmennyiség néhány helyen meghaladta az 50 mm-t. Budapest-Pestszentimréről 80, Sülysápról 84, Dédestapolcsányból pedig 142 mm-t jelentettek. Ez utóbbi érték napi csapadékrekord volt.

Délutáni tornádó

17 óra után Újfehértón cseresznye-nagyságú jégszemek is hullottak. Ebben az időpontban, nem messze Debrecentől, az idei évben először, az egyik felhőtölcsér földet ért és tornádóvá fejlődött. Békéscsaba és Gyula környékén a felhőszakadásból és a zivatarokból rövid idő alatt nagy mennyiségű, több mint 30 mm csapadék hullott le. A főváros környékét elérő zivatarok, heves viharok után több helyen hömpölygött a víz az utcákon. A csapadékösszeg több helyen elérte a 30-40 mm-t. Szerdán délután Szabadkát is elérte a viharos széllel és jégesővel érkezett szupercella. Még egy órával a vihar elvonulását követően is jégdarabok borították az út szélét. A jégesőt heves zivatar és viharos erejű szél kísérte, több területet elöntött a rövid idő alatt lehullott, hatalmas mennyiségű víz.

Debrecentől, az idei évben először, az egyik felhőtölcsér földet ért és tornádóvá fejlődött - fotó: NAK

A NAK által kiépített és működtetett, az Agrárminisztérium finanszírozásával üzemeltetett országos jégkármérséklő rendszer évente több 10 milliárd forintos nagyságrendű kárt előz meg a mezőgazdaságban, a polgári, ipari és állami létesítményekben, ingatlanokban és ingóságokban. A rendszer lényege, hogy az előre jelzett jégeső közeledtekor acetonos ezüst-jodidot párologtatnak a levegőbe a generátorok. Ez bekerül a felhőkbe, és megakadályozza, hogy nagyobb méretű jégkristályok alakuljanak ki.

Cikkajánló: Idén már április közepétől élesedett jégkármérséklő rendszer

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás