A kéknyelv betegséget terjesztő törpeszúnyogok átmeneti inaktivitása miatt 2017. december 4-étől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hazánk teljes területére kihirdette a szezonális vektormentes időszakot. Ennek megfelelően ismét előzetes védőoltás nélkül lehet külföldre kiszállítani a kéknyelvre fogékony, továbbtartásra szánt állatokat. Magyarországon belül pedig engedélyezték a szállítást az alacsonyabb kockázatú, illetve a betegségtől mentes területekre.

Inaktívak a törpeszúnyogok, szállíthatók a kérődzők

Elkezdődött a 2017-es vektormentes időszak, ezzel egyszerűbbé válik a kéknyelv betegségre fogékony állatok szállítása - számolt be róla weboldalán a Nébih. A szezonális vektormentes időszak kezdetét a szakemberek a hőmérsékleti adatok, valamint az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján határozták meg. A kéknyelv betegségről ebben az anyagunkban olvashat bővebben.

Leálltak a törpeszúnyogok, könnyebb utaztatni a kérődzőket - Fotó: Pixabay, Alexas_Fotos

Az Európai Unión belüli kiszállítás alatt továbbra is az 1266/2007/EK rendelet előírásait szükséges alkalmazni. Ennek a rendelkezéseknek megfelelően, a kórokozóátvivő-mentes időszak kezdetét követő 14 nap után a virológiai (PCR) vizsgálat negatív eredménye, míg 28 nap után már a szerológiai vizsgálat negatív eredménye is elégséges a szállításhoz. Az úgynevezett 3. országokba irányuló export esetén pedig a célország és Magyarország által jóváhagyott, érvényes exportbizonyítványokban foglalt feltételek az irányadóak.

Az állatok szállításának részletes feltételeiről minden esetben a megyei kormányhivatalok vagy a járási hivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi szervezeti egységei adnak bővebb felvilágosítást.

Mi az a kéknyelv betegség?

A kéknyelv betegség (angolul: bluetongue) törpeszúnyogok által terjesztett fertőző, de állatról állatra közvetlenül nem terjedő vírusos állatbetegség. A házi és vadon élő kérődző állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, szarvasfélék) támadja meg. A betegség súlyossága eltérő a különböző fogékony fajok esetében. A tünetek juhokban általában súlyosabbak (lesoványodás vagy elhullás), a szarvasmarhák rendszerint kevésbé érzékenyek rá. A fertőzött állatoknál az elhullási arány viszonylag alacsony, de a betegség súlyos szövődményekkel járhat, így sokáig elhúzódhat. A vírusnak jelenleg 24 ismert szerotípusa van.

Hol fordul elő a betegség?

A kéknyelv betegség világszerte előfordul, olyan régiókban, ahol a betegség terjesztéséért felelős törpeszúnyogok jelen vannak. Így Afrikában, Ázsiában, Ausztráliában, Európában és Észak-Amerikában egyaránt. A betegség megjelenése szorosan összefügg a törpeszúnyogok aktivitásával, tehát meleg és nedves időszakokban gyakoribb, majd az első fagy és tartós hideg beálltával megszűnik.

Megosztás

További híreink

Sokan észre sem veszik, hogy sózzák rájuk a hamis élelmiszert a boltokban

2024.11.25.

Az élelmiszerhamisítást főleg az mozgatja, hogy ha valami hasonlót lehet előállítani kisebb önköltséggel akkor nagyobb lesz rajta a profit.

„A tehén az, ami leföldel engem” – egy fiatal házaspár küzdelmes, mégis inspiráló élete egy bükki ökogazdaságban

2024.11.25.

Az életük folyamatos tanulás, hiszen nemcsak gazdálkodók, hanem állatorvosok, szerelők és feldolgozók is egyben.

Fizetni fognak a gazdáknak, hogy földjük egy részét erdővé alakítsák

2024.11.25.

Dániában az állati takarmányként termesztett növények, például szénát termelő földekért a kormány hamarosan fizetni fog a gazdáknak, hogy földjük egy részét erdővé alakítsák.

Miért csökkent jelentősen az őzállomány Békés vármegyében?

2024.11.25.

Békés vármegye erdeiben korábban 20-25 ezer őzet tartottak nyilván, az elmúlt három évben azonban a törzsállomány mintegy egyharmada eltűnt.

Ma, hőmérséklet szempontjából alaposan kettészakad az ország

2024.11.25.

Hétfőn is jelentős hőmérséklet-különbségek várhatók az országban: míg a tartósan ködös, havas északkeleti tájakon 0-4 fok valószínű, máshol naposabb időben 5-14 fok közötti maximumokra számíthatunk.

Szeged, Miskolc és Győr lakóinak éves élelmiszer-ellátását kidobjuk a szemétbe

2024.11.25.

Magyarország célkitűzése, hogy 2030-ig a felére csökkentse az élelmiszerhulladék mennyiségét.

Partnerhírek
Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 92 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás